Հայաստանում կստեղծվի զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների միասնական տվյալների բազա: Այս որոշումը ընդունվել է ՀՀ կառավարության նիստում օգոստոսի 13-ին: Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ դրա ընդունումը պայմանավորված է զբոսաշրջային ոլորտում պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացմամբ, տվյալների ամբողջականության ապահովմամբ և ոլորտի կարգավորման գործընթացների թվայնացմամբ:
Միասնական տվյալների բազայի լիարժեք իրականացումը պահանջում է հաստատել կարգավորումները, որոնք կպահանջեն կենտրոնացված հավաքում, պահում և մշակել տեղեկատվություն ոլորտի վերաբերյալ:
Այս պահին տվյալները զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների մասին հավաքվում են տարբեր աղբյուրներից և չեն միավորվում միասնական տեղեկատվական հարթակում, ինչը դժվարացնում է պետական մարմինների կողմից ոլորտի մոնիտորինգը, վերլուծությունը և քաղաքականության մշակումը:
Նախագծի իրականացման արդյունքում կբարելավվի տեղեկատվության փոխանակումը պետական մարմինների միջև, կլայնանա վարչական աշխատանքը և կրճատի բյուրոկրատական գործընթացները:

В Армении будет создана единая база данных лиц, предоставляющих туристические услуги. Решение об этом принято на заседании правительства РА 13 августа. В обосновании проекта отмечается, что его принятие обусловлено необходимостью повышения эффективности государственного управления в туристическом секторе, обеспечения целостности данных и цифровизации процессов регулирования сектора.
Для полной реализации системы уведомления о деятельности лиц, оказывающих туристические услуги, необходимо утвердить положения о единой базе данных, которая обеспечит централизованный сбор, хранение и обработку информации о секторе.
В настоящее время данные о лицах, оказывающих туристические услуги, собираются из различных источников и не объединяются на единой информационной платформе, что затрудняет мониторинг, анализ и разработку политики в отношении сектора государственными органами.
Текущая ситуация также ограничивает эффективность обмена данными между государственными органами. Внедрение базы данных будет способствовать эффективному обмену информацией между государственными органами, упрощению административной работы и сокращению бюрократических процессов.