Հայաստանում հյուրանոցները կկլասիֆիկացվեն Hotelstars Union-ի չափանիշներով: Հայաստանի հյուրանոցների ասոցիացիան հաղթել է մրցույթում, որը նախատեսված էր հյուրանոցային հաստատությունների դասակարգման համար, և այսօր ստորագրվել է պայմանագիր Տուրիզմի կոմիտեի հետ: Այս գործընթացը հիմնված է Hotelstars Union-ի հետ կնքված համաձայնագրի վրա, որը եվրոպական հյուրանոցների դասակարգման համակարգ է, ստեղծված հյուրանոցների աստղերի շնորհման մոտեցումների միավորելու և հյուրանոցային ոլորտում որակի ստանդարտների թափանցիկությունը ապահովելու համար:
Այսպիսով, առաջիկա 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի հյուրանոցների դասակարգման գործընթացում կիրագործվեն միջազգային տեխնիկական պահանջներ և չափանիշներ, որոնք կիրառում է Hotelstars Union: Սա կնպաստի Հայաստանի հյուրանոցային ոլորտի որակի բարձրացմանը, միջազգային չափանիշների ներդրմանը և երկրի մրցունակության ամրապնդմանը որպես զբոսաշրջային ուղղություն:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի վերջին կառավարությունը հաստատեց հյուրանոցների դասակարգման կարգը, կատեգորիաների (աստղերի) շնորհման չափանիշները և որակավորման վկայականի ձևը:

В Армении гостиницы будут классифицироваться по стандартам Hotelstars Union. Ассоциация гостиниц Армении стала победителем тендера на определение организации, уполномоченной присваивать категории (звезды) гостиничным объектам, и сегодня был подписан соответствующий договор с Комитетом по туризму. Процесс классификации основан на соглашении, заключенном между Ассоциацией гостиниц Армении и организацией Hotelstars Union, которая является европейской системой классификации гостиниц, созданной для унификации подходов к присвоению гостиницам звезд и обеспечения прозрачных стандартов качества в гостиничной сфере.
Таким образом, в течение ближайших 10 лет при классификации гостиниц Армении будут применяться международные технические требования и стандарты, используемые Hotelstars Union. Это будет способствовать повышению качества гостиничной отрасли Армении, внедрению международных стандартов и укреплению конкурентоспособности страны как туристического направления.
Напомним, что в конце 2025 года правительство утвердило порядок классификации гостиниц, критерии присвоения категорий (звезд) и форму квалификационного свидетельства.