ԵՐԵՎԱՆ, 15 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովը տուգանել է հինգ մթերողների մթերային արտադրանքները ընդհանուր առմամբ մոտ 16.5 միլիոն դրամով:
Հանձնաժողովի հաղորդմամբ, լայնածավալ հետազոտության շրջանակներում 11 մթերողների նկատմամբ հարուցվել են գործեր հնարավոր խախտումների հիմքով, որոնք վերաբերում են սպառողների շահերին:
Հինգ ընկերություններ՝ «Մոտկոր Ֆուդ», «Եչմիածին Կատ», «Խին Ապարան+», «Ար-Տար» և «Գլխավոր սերավորան Ամասիայի», ընդունել են հայտնաբերված խախտումները: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է արագացված ընթացակարգ, որի արդյունքում նշանակվել են տուգանքներ ընդհանուր գումարով մոտ 16.5 միլիոն դրամ:
Լաբորատոր հետազոտությունների տվյալներով, այս ընկերությունների արտադրանքի մի շարք տեսակներում կաթնային ճարպի զանգվածային բաժինը կազմել է 5.4%, 15% և 25.5%, 18%, 1% և 0.9%, մինչդեռ համապատասխան տեխնիկական կարգավորումը նախատեսում է ոչ պակաս, քան 50%:
Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է կաթնային արտադրանքներին, որոնք պատրաստվել են «Չանախ» պանրի տեխնոլոգիայով և սերուցքի, որոնք թողարկվում են «Մոտկոր», «Ամասիա», «Tasty Cheese», «ԱՏ-ԱՐԱՏ», «ԵՉՄԻԱԾԻՆ ԿԱՏ» և «Խին Ապարան» ապրանքանիշերի ներքո:

В Армении пять производителей молочной продукции оштрафованы на 16,5 млн драмов
ЕРЕВАН, 15 августа. /АРКА/. Комиссия по защите конкуренции и интересов потребителей Армении оштрафовала пять производителей молочной продукции в общей сложности примерно на 16,5 млн драмов за выявленные нарушения:
Как сообщает комиссия, в рамках масштабного исследования были возбуждены производства в отношении 11 производителей молочной продукции по признакам возможных нарушений, затрагивающих интересы потребителей:
Пять компаний — «Моткор Фуд», «Эчмиадзин Кат», «Хин Апаран+», «Ар-Тар» и «Главная сыроварня Амасии» — признали выявленные нарушения. В их отношении было применено ускоренное производство, по итогам которого назначены штрафы на общую сумму около 16,5 млн драмов:
По данным лабораторных исследований, в ряде видов продукции этих компаний массовая доля молочного жира составляла 5,4%, 15% и 25,5%, 18%, 1% и 0,9%, тогда как соответствующий технический регламент Таможенного союза предусматривает показатель не менее 50%:
Речь идет, в частности, о молокосодержащих продуктах с заменителем молочного жира, произведенных по технологии сыра «Чанах» и сметаны, выпускаемых под наименованиями и товарными знаками «Моткор», «Амасиа», «Tasty Cheese», «АТ-АРАТ», «EJMIATSIN Kat» и «Хин Апаран»: