ԵՐԵՎԱՆ, 15 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովը տուգանել է հինգ մթերողների մթերային արտադրանքները ընդհանուր առմամբ մոտ 16.5 միլիոն դրամով:
Հանձնաժողովի հաղորդմամբ, լայնածավալ հետազոտության շրջանակներում 11 մթերողների նկատմամբ հարուցվել են գործեր հնարավոր խախտումների հիմքով, որոնք վերաբերում են սպառողների շահերին:
Հինգ ընկերություններ՝ «Մոտկոր Ֆուդ», «Եչմիածին Կատ», «Խին Ապարան+», «Ար-Տար» և «Գլխավոր սերավորան Ամասիայի», ընդունել են հայտնաբերված խախտումները: Նրանց նկատմամբ կիրառվել է արագացված ընթացակարգ, որի արդյունքում նշանակվել են տուգանքներ ընդհանուր գումարով մոտ 16.5 միլիոն դրամ:
Լաբորատոր հետազոտությունների տվյալներով, այս ընկերությունների արտադրանքի մի շարք տեսակներում կաթնային ճարպի զանգվածային բաժինը կազմել է 5.4%, 15% և 25.5%, 18%, 1% և 0.9%, մինչդեռ համապատասխան տեխնիկական կարգավորումը նախատեսում է ոչ պակաս, քան 50%:
Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է կաթնային արտադրանքներին, որոնք պատրաստվել են «Չանախ» պանրի տեխնոլոգիայով և սերուցքի, որոնք թողարկվում են «Մոտկոր», «Ամասիա», «Tasty Cheese», «ԱՏ-ԱՐԱՏ», «ԵՉՄԻԱԾԻՆ ԿԱՏ» և «Խին Ապարան» ապրանքանիշերի ներքո:

News | 2026/08/15 10:06
YEREVAN, August 15. /ARKA/. The Commission for the Protection of Competition and Consumer Interests of Armenia has fined five dairy producers a total of approximately 16.5 million drams for identified violations:
According to the commission, as part of a large-scale investigation, proceedings were initiated against 11 dairy producers on the grounds of possible violations affecting consumer interests:
Five companies — 'Motkor Food', 'Echmiadzin Kat', 'Khin Aparan+', 'Ar-Tar', and 'Main Cheese Factory of Amasia' — acknowledged the identified violations. An expedited procedure was applied to them, resulting in fines totaling about 16.5 million drams:
Laboratory research data showed that in several types of products from these companies, the mass fraction of milk fat was 5.4%, 15%, and 25.5%, 18%, 1%, and 0.9%, while the corresponding technical regulation of the Customs Union requires a minimum of 50%:
This concerns, in particular, dairy products with a milk fat substitute, produced using the 'Chanakh' cheese technology and sour cream, marketed under the names and trademarks 'Motkor', 'Amasia', 'Tasty Cheese', 'AT-ARAT', 'EJMIATSIN Kat', and 'Khin Aparan':