Հայաստանում ընդունվել է Համաշխարհային բանկի տեխնիկական առաքելությունը
Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Ակոպյանը ընդունել է Համաշխարհային բանկի տեխնիկական առաքելության ներկայացուցիչներին, որոնք իրականացնում են խորհրդատվական և վերլուծական ծառայություններ «Աշխարհի խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք իրականացվող ծրագրեր, մասնավորապես, մաքսային համակարգի թվայնացման, գործընթացների պարզեցման և արդիականացման, ինչպես նաև մաքսային մարմինների գործունեության մեջ արհեստական բանականության գործիքների կիրառման նախագծերը:
Նրանք նաև քննարկել են տեխնիկական աջակցության երկրորդ փուլը, որը տրամադրվում է Համաշխարհային բանկի կողմից «Աշխարհի խաչմերուկ» նախաձեռնության շրջանակներում, և TRIPP բիզնես մոդելի մշակման նպատակով աջակցության ծավալները:
Ակոպյանը ընդգծել է Համաշխարհային բանկի կարևոր դերը, նշելով կազմակերպության հետ երկարաժամկետ համագործակցության շարունակման և ընդլայնման կարևորությունը:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի վերջին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թբիլիսիում միջազգային ֆորումում առաջին անգամ ներկայացրել է «Աշխարհի խաչմերուկ» նախագիծը, որը, ըստ էության, Հայաստանի տարբերակն է տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման նախագծի:

В КГД приняли техническую миссию Всемирного банка
Председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Акопян принял представителей технической миссии Всемирного банка, осуществляющей консультативные и аналитические услуги в рамках инициативы «Перекресток мира».
Во время встречи стороны обсудили ряд реализуемых программ, в частности, проекты по цифровизации таможенной системы, упрощению и модернизации процессов, а также применению инструментов искусственного интеллекта в деятельности таможенных органов.
Они также рассмотрели вопросы, связанные с началом второго этапа технической поддержки, предоставляемой Всемирным банком в рамках инициативы «Перекресток мира» и объем поддержки в целях разработки бизнес-модели TRIPP.
Акопян подчеркнул ключевую роль Всемирного банка, отметив важность продолжения и дальнейшего расширения многолетнего сотрудничества с организацией.
Напомним, что в конце октября 2023 года премьер-министр РА Никол Пашинян в Тбилиси на международном форуме впервые представил проект «Перекресток мира», который, по сути, является армянской версией проекта по разблокированию коммуникаций в регионе после 44-дневной войны в Арцахе.