Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Նոր Եդեսիա գյուղում պաշտոնապես բացվել է տարածաշրջանում եզակի ջերմոցային համալիր, որը համալրված է արհեստական բանականությամբ, ռոբոտատեխնիկայով և նորագույն տեխնոլոգիաներով:
Այս ջերմոցում աճեցվում են լոլիկներ, որոնք աճում են կոկոսի մանրաթելերից պատրաստված մաքուր միջավայրում: Ջերմոցային համալիրում ներդրված «խելացի» համակարգը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցը՝ հավաքելով և վերլուծելով լոլիկի քանակի, հասունության, բույսերի վիճակի և վնասատու միջատների առկայության վերաբերյալ բոլոր տվյալները:
Այս ջերմոցից օրական ստանում են շուրջ 18-20 տոննա բերք, որն արտահանվում է տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ Լատվիա, Բուլղարիա, Ռումինիա և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ:
«Այս նախագիծը ֆինանսավորելու ընթացքում հարցերը շատ էին, սակայն այստեղ մեծ դեր խաղաց վստահությունը, և մենք վստահորեն գնացինք նախագծի ֆինանսավորման ճանապարհով», - նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Մեր ջերմոցն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է Ակբա բանկի միջոցով, իսկ Ակբա Լիզինգի հետ համագործակցությամբ ջերմոցային համալիրը հագեցրել ենք տարբեր տեխնիկաներով», - ավելացրել է «Ագրո Պրոմ» ընկերության հիմնադիր Հայկ Հունանյանը:

A unique greenhouse complex has officially opened in the village of Nor Edesia in the Aragatsotn region of Armenia, equipped with artificial intelligence, robotics, and the latest technologies:
This greenhouse grows tomatoes in a clean environment made from coconut fibers. The integrated "smart" system scans the entire greenhouse, collecting and analyzing data on the quantity of tomatoes, their ripeness, the condition of the plants, and the presence of pests:
From this greenhouse, about 18-20 tons of produce are harvested daily, which is exported to various countries, including Latvia, Bulgaria, Romania, and the United Arab Emirates:
"There were many questions during the financing of this project, but trust played a major role here, and we confidently went down the path of financing the project," said Hakob Andreasyan, CEO of Akba Bank:
"Our greenhouse is fully financed through Akba Bank, and in cooperation with Akba Leasing, the greenhouse complex has been equipped with various technologies," added Hayk Hunanian, founder of Agro Prom: