Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Նոր Եդեսիա գյուղում պաշտոնապես բացվել է տարածաշրջանում եզակի ջերմոցային համալիր, որը համալրված է արհեստական բանականությամբ, ռոբոտատեխնիկայով և նորագույն տեխնոլոգիաներով:
Այս ջերմոցում աճեցվում են լոլիկներ, որոնք աճում են կոկոսի մանրաթելերից պատրաստված մաքուր միջավայրում: Ջերմոցային համալիրում ներդրված «խելացի» համակարգը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցը՝ հավաքելով և վերլուծելով լոլիկի քանակի, հասունության, բույսերի վիճակի և վնասատու միջատների առկայության վերաբերյալ բոլոր տվյալները:
Այս ջերմոցից օրական ստանում են շուրջ 18-20 տոննա բերք, որն արտահանվում է տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ Լատվիա, Բուլղարիա, Ռումինիա և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ:
«Այս նախագիծը ֆինանսավորելու ընթացքում հարցերը շատ էին, սակայն այստեղ մեծ դեր խաղաց վստահությունը, և մենք վստահորեն գնացինք նախագծի ֆինանսավորման ճանապարհով», - նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Մեր ջերմոցն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է Ակբա բանկի միջոցով, իսկ Ակբա Լիզինգի հետ համագործակցությամբ ջերմոցային համալիրը հագեցրել ենք տարբեր տեխնիկաներով», - ավելացրել է «Ագրո Պրոմ» ընկերության հիմնադիր Հայկ Հունանյանը:

В селе Нор Едесия в Арагацотнском районе Армении официально открыт уникальный тепличный комплекс в регионе, оснащенный искусственным интеллектом, робототехникой и новейшими технологиями:
В этой теплице выращиваются помидоры, которые растут в чистой среде, созданной из кокосовых волокон. Внедренная «умная» система сканирует всю теплицу, собирая и анализируя данные о количестве помидоров, их зрелости, состоянии растений и наличии вредителей:
Из этой теплицы ежедневно получают около 18-20 тонн урожая, который экспортируется в различные страны, включая Латвию, Болгарию, Румынию и Объединенные Арабские Эмираты:
«В процессе финансирования этого проекта возникло много вопросов, но здесь большую роль сыграла доверие, и мы уверенно пошли по пути финансирования проекта», - отметил генеральный директор банка Акба Хачик Андреасян:
«Наша теплица полностью финансируется через банк Акба, а в сотрудничестве с Акба Лизингом тепличный комплекс был оснащен различной техникой», - добавил основатель компании «Агро Пром» Хайк Хунанян: