Արագածոտնի մարզի Նոր Եդեսիա գյուղում պաշտոնապես բացվել է արհեստական բանականությամբ, ռոբոտատեխնիկայով և նորագույն լուծումներով համալրված տարածաշրջանում եզակի լոլիկի ջերմոցային համալիր:
Ջերմոցային համալիրում ներդրված «խելացի» համակարգը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցը՝ հավաքելով և վերլուծելով լոլիկի քանակի, հասունության, բույսերի վիճակի և նույնիսկ վնասատու միջատների առկայության վերաբերյալ բոլոր տվյալները:
Գերժամանակակից այս ջերմոցում լոլիկներն աճեցվում են կոկոսի մանրաթելերից պատրաստված մաքուր միջավայրում. անհրաժեշտ բոլոր սննդանյութերը բույսերին մատակարարվում են կաթիլային ոռոգման համակարգով:
Այժմ ջերմոցից օրական ստանում են շուրջ 18-20 տոննա բերք, որն ամեն օր արտահանվում է աշխարհի տարբեր երկրներ՝ Լատվիա, Բուլղարիա, Ռումինիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և այլն:
Արտադրության ծավալը մոտ ապագայում նախատեսվում է հասցնել օրական շուրջ 40 տոննայի:
«Այս նախագիծը ֆինանսավորելու ընթացքում հարցերը շատ էին, սակայն այստեղ մեծ դեր խաղաց վստահությունը, և մենք վստահորեն գնացինք նախագծի ֆինանսավորման ճանապարհով: Նախագիծը, որն արդեն պատրաստ է, և մենք տեսնում ենք, ի սկզբանե եղել է պարզապես գաղափար՝ գրված թղթի վրա. այժմ մենք հպարտանալու առիթ ունենք, որ այսպիսի լավ աշխատանք ենք ֆինանսավորել»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Այս ջերմոցում գործողությունները կառավարում է արհեստական բանականությունը, ունենք նաև մոնիթորինգի ռոբոտ, որը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցն ու բույսերը: Ներկա պահին կարող ենք իմանալ, թե քանի կիլոգրամ լոլիկ ունենք, ինչ հասունության, կա՞ն արդյոք հիվանդ բույսեր, և անգամ ռոբոտը մեզ օգնում է հասկանալ, թե ինչ միջատներ կան այստեղ: Մեր բիզնեսի ընդհանուր զարգացման մեջ շատ մեծ դերակատարություն են ունեցել Ակբա բանկը և Ակբա Լիզինգը»,- նշում է «Ագրո Պրոմ» ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Հայկ Հունանյանը:
Արդեն գործող ջերմոցի կողքին՝ կրկին 10 հեկտար տարածքում, մեկնարկել են ջերմոցային նոր համալիրի շինարարական աշխատանքները, նախատեսվում է նաև կառուցել արտադրական տարածք, որտեղ կկազմակերպվի անհրաժեշտ փաթեթավորման արտադրությունը:

A unique greenhouse complex for growing tomatoes, equipped with artificial intelligence, robotics, and cutting-edge solutions, has officially opened in the village of Nor Edesia in the Aragatsotn region:
The greenhouse complex features a smart system that scans the entire greenhouse, collecting and analyzing data on the quantity, ripeness, condition of the tomatoes, and even the presence of pests:
In this state-of-the-art greenhouse, tomatoes are grown in a clean environment made from coconut fibers, with all necessary nutrients supplied to the plants through a drip irrigation system:
Currently, the greenhouse produces about 18-20 tons of harvest daily, which is exported every day to various countries, including Latvia, Bulgaria, Romania, and the United Arab Emirates:
In the near future, production volume is expected to increase to around 40 tons per day:
“There were many questions during the financing of this project, but trust played a significant role here, and we confidently went down the path of financing the project. The project, which is now ready, was initially just an idea written on paper; now we have a reason to be proud that we financed such good work,” said Hakob Andreasian, the CEO of Acba Bank:
“The operations in this greenhouse are managed by artificial intelligence, and we also have a monitoring robot that scans the entire greenhouse and the plants. Currently, we can know how many kilograms of tomatoes we have, their ripeness, whether there are sick plants, and even the robot helps us understand what pests are present here. Acba Bank and Acba Leasing have played a significant role in the overall development of our business,” said Haik Hunanian, founder and director of Agro Prom:
Construction of a new greenhouse complex has already begun on a nearby 10-hectare area, and a production area is also planned to be built, where necessary packaging production will be organized: