Արագածոտնի մարզի Նոր Եդեսիա գյուղում պաշտոնապես բացվել է արհեստական բանականությամբ, ռոբոտատեխնիկայով և նորագույն լուծումներով համալրված տարածաշրջանում եզակի լոլիկի ջերմոցային համալիր:
Ջերմոցային համալիրում ներդրված «խելացի» համակարգը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցը՝ հավաքելով և վերլուծելով լոլիկի քանակի, հասունության, բույսերի վիճակի և նույնիսկ վնասատու միջատների առկայության վերաբերյալ բոլոր տվյալները:
Գերժամանակակից այս ջերմոցում լոլիկներն աճեցվում են կոկոսի մանրաթելերից պատրաստված մաքուր միջավայրում. անհրաժեշտ բոլոր սննդանյութերը բույսերին մատակարարվում են կաթիլային ոռոգման համակարգով:
Այժմ ջերմոցից օրական ստանում են շուրջ 18-20 տոննա բերք, որն ամեն օր արտահանվում է աշխարհի տարբեր երկրներ՝ Լատվիա, Բուլղարիա, Ռումինիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և այլն:
Արտադրության ծավալը մոտ ապագայում նախատեսվում է հասցնել օրական շուրջ 40 տոննայի:
«Այս նախագիծը ֆինանսավորելու ընթացքում հարցերը շատ էին, սակայն այստեղ մեծ դեր խաղաց վստահությունը, և մենք վստահորեն գնացինք նախագծի ֆինանսավորման ճանապարհով: Նախագիծը, որն արդեն պատրաստ է, և մենք տեսնում ենք, ի սկզբանե եղել է պարզապես գաղափար՝ գրված թղթի վրա. այժմ մենք հպարտանալու առիթ ունենք, որ այսպիսի լավ աշխատանք ենք ֆինանսավորել»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Այս ջերմոցում գործողությունները կառավարում է արհեստական բանականությունը, ունենք նաև մոնիթորինգի ռոբոտ, որը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցն ու բույսերը: Ներկա պահին կարող ենք իմանալ, թե քանի կիլոգրամ լոլիկ ունենք, ինչ հասունության, կա՞ն արդյոք հիվանդ բույսեր, և անգամ ռոբոտը մեզ օգնում է հասկանալ, թե ինչ միջատներ կան այստեղ: Մեր բիզնեսի ընդհանուր զարգացման մեջ շատ մեծ դերակատարություն են ունեցել Ակբա բանկը և Ակբա Լիզինգը»,- նշում է «Ագրո Պրոմ» ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Հայկ Հունանյանը:
Արդեն գործող ջերմոցի կողքին՝ կրկին 10 հեկտար տարածքում, մեկնարկել են ջերմոցային նոր համալիրի շինարարական աշխատանքները, նախատեսվում է նաև կառուցել արտադրական տարածք, որտեղ կկազմակերպվի անհրաժեշտ փաթեթավորման արտադրությունը:

В деревне Нор Едесия в Арагацотнской области официально открыт уникальный тепличный комплекс для выращивания помидоров, оснащенный искусственным интеллектом, робототехникой и современными решениями:
В тепличном комплексе внедрена «умная» система, которая сканирует всю теплицу, собирая и анализируя данные о количестве помидоров, их зрелости, состоянии растений и даже наличии вредителей:
В этой высокотехнологичной теплице помидоры выращиваются в чистой среде, созданной из кокосовых волокон, а все необходимые питательные вещества подаются растениям через капельное орошение:
Сейчас теплица производит около 18-20 тонн урожая в день, который ежедневно экспортируется в разные страны мира, такие как Латвия, Болгария, Румыния и Объединенные Арабские Эмираты:
В ближайшем будущем планируется увеличить объем производства до 40 тонн в день:
«Во время финансирования этого проекта возникло много вопросов, но здесь сыграла большую роль доверие, и мы уверенно пошли по пути финансирования проекта. Проект, который уже готов, изначально был просто идеей, записанной на бумаге, и теперь у нас есть повод гордиться тем, что мы финансировали такую хорошую работу», - отметил генеральный директор Акба банка Якоб Андреасян:
«В этой теплице операции управляются искусственным интеллектом, у нас также есть мониторинговый робот, который сканирует всю теплицу и растения. В данный момент мы можем знать, сколько килограммов помидоров у нас есть, какой зрелости, есть ли больные растения, и даже робот помогает нам понять, какие вредители здесь находятся. В общем развитии нашего бизнеса большую роль сыграли Акба банк и Акба Лизинг», - говорит основатель и директор компании «Агро Пром» Гайк Хунанян:
Рядом с действующей теплицей на площади 10 гектаров начались строительные работы нового тепличного комплекса, также планируется построить производственное помещение, где будет организовано необходимое упаковочное производство: