Հայաստանում բացվեց նորագույն ջերմոց՝ տոմատների աճեցման համար
Հայաստանում, Արագածոտնի մարզում, բացվել է «Agro Prom» ջերմոցային համալիր, որը նախատեսված է տոմատների աճեցման համար, և որի ներդրումները կազմել են 9,7 միլիարդ դրամ:
Այս ջերմոցը հագեցած է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, այդ թվում՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված կառավարման համակարգերով և ռոբոտացված լուծումներով:
Արտադրությունում չեն օգտագործվում քիմիական նյութեր, իսկ ջերմոցը ունի GLOBALG.A.P. սերտիֆիկացում: Տոմատների աճեցման համար օգտագործվում են հոլանդական սերմեր, որոնք դիմացկուն են վիրուսների նկատմամբ:
Այս պահին ընկերությունը կառուցում է նաև 10 հեկտար տարածքով պղպեղի աճեցման նոր ջերմոց: Նախագծի ներդրումները կկազմեն մոտ 9 միլիարդ դրամ:
Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է հարակից տարածքներում blueberries և խաղողի այգիների հիմնում:
Տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը ընդգծել է նման արտադրությունների ստեղծման կարևորությունը՝ տնտեսության զարգացման, նոր ներդրումների ներգրավման և աշխատատեղերի ստեղծման համար:

A state-of-the-art greenhouse complex named 'Agro Prom' for tomato cultivation has opened in the Aragatsotn region of Armenia, with investments totaling 9.7 billion drams.
The greenhouse is equipped with modern technologies, including AI-based management systems and robotic solutions for controlling and managing the plant growth process.
No chemical agents are used in production, and the greenhouse has GLOBALG.A.P. certification. Dutch seeds resistant to viruses are used for growing tomatoes.
The company is also constructing a new greenhouse for pepper cultivation covering 10 hectares, with an investment of about 9 billion drams.
Future phases plan to establish blueberry plantations and vineyards in adjacent areas.
Economy Minister Gevorg Papoyan emphasized the importance of creating such productions for economic development, attracting new investments, and creating jobs.