Հայաստանում բացվեց նորագույն ջերմոց՝ տոմատների աճեցման համար
Հայաստանում, Արագածոտնի մարզում, բացվել է «Agro Prom» ջերմոցային համալիր, որը նախատեսված է տոմատների աճեցման համար, և որի ներդրումները կազմել են 9,7 միլիարդ դրամ:
Այս ջերմոցը հագեցած է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով, այդ թվում՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված կառավարման համակարգերով և ռոբոտացված լուծումներով:
Արտադրությունում չեն օգտագործվում քիմիական նյութեր, իսկ ջերմոցը ունի GLOBALG.A.P. սերտիֆիկացում: Տոմատների աճեցման համար օգտագործվում են հոլանդական սերմեր, որոնք դիմացկուն են վիրուսների նկատմամբ:
Այս պահին ընկերությունը կառուցում է նաև 10 հեկտար տարածքով պղպեղի աճեցման նոր ջերմոց: Նախագծի ներդրումները կկազմեն մոտ 9 միլիարդ դրամ:
Հաջորդ փուլերում նախատեսվում է հարակից տարածքներում blueberries և խաղողի այգիների հիմնում:
Տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը ընդգծել է նման արտադրությունների ստեղծման կարևորությունը՝ տնտեսության զարգացման, նոր ներդրումների ներգրավման և աշխատատեղերի ստեղծման համար:

В Армении, в Арагацотнской области, открылся тепличный комплекс «Agro Prom» по выращиванию томатов с инвестициями в 9,7 млрд драмов.
Тепличное хозяйство оснащено современными технологиями, включая системы управления на основе искусственного интеллекта и роботизированные решения для контроля и управления процессом выращивания растений.
В производстве не используются химические средства, тепличное хозяйство имеет сертификацию GLOBALG.A.P., а для выращивания томатов используются голландские семена, устойчивые к вирусам.
В настоящее время компания также строит новую теплицу для выращивания перца площадью 10 га. Объем инвестиций в проект составит около 9 млрд драмов.
На последующих этапах планируется заложить на прилегающих территориях плантации голубики и виноградники.
Министр экономики Геворг Папоян подчеркнул важность создания подобных производств для развития экономики, привлечения новых инвестиций и создания рабочих мест.