Հայաստանում բացահայտվել է $2.2 մլն արժողությամբ անսովոր բանկային խարդախություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանում ձերբակալվել է անձ, որը կասկածվում է բանկից 802.5 մլն դրամի գողության և փողերի լվացման մեջ, նախնական քննությունը ավարտվել է, հայտնում է ՀՀ Քննչական կոմիտեի մամուլի ծառայությունը:
Քրեական գործի շրջանակներում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ կասկածյալը հայտնաբերել է տեխնիկական սխալ էլեկտրոնային հավելվածի ծրագրային ապահովման մեջ: Հաշվից քարտ և քարտից քարտ փոխանցումների ժամանակ համակարգը չստուգեց հաշվի մնացորդը:
2024 թվականի դեկտեմբերի 30-ից 2025 թվականի հունվարի 5-ը, ունենալով այդ բանկում ընդամենը 92 հազար դրամ, կասկածյալը 2709 անգամ տարբեր գումարներ է փոխանցել հավելվածի միջոցով: Արդյունքում, տեխնիկական սխալի պատճառով նրա քարտային հաշվին ստեղծվել է 802.5 մլն դրամ ($2.2 մլն), որոնք համակարգը ընդունել է որպես հաջողված գործարքներ:
Բացի այդ, 2025 թվականի հունվարի 1-ից 5-ը, փորձելով թաքցնել գողացված միջոցների հանցավոր ծագումը, նա 711.5 մլն դրամ փոխանցել է Հայաստանում գործող կրիպտոակտիվներով զբաղվող ընկերությունների հաշիվներին, փոխարկելով մի մասը կրիպտոակտիվների: Մնացած միջոցները նա փոխանցել է ավելի քան 100 ֆիզիկական անձանց քարտային հաշիվներին:
Նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում է սկսվել համակարգչային համակարգերի միջոցով գողության և հատկապես մեծ չափերով փողերի լվացման մեղադրանքով:
Նախնական քննության ընթացքում բանկին վերականգնվել է 44.7 մլն դրամ վնաս:
Քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է վերահսկող դատախազին:
Կասկածյալը կամ մեղադրյալը համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղքը չի ապացուցվել դատարանի կողմից, որը ուժի մեջ է մտել, ըստ Հայաստանի քրեական դատավարության օրենսգրքի:

В Армении раскрыта необычная банковская афера на $2,2 млн
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. В Армении арестовали человека, подозреваемого в хищении из банка 802,5 млн драмов и отмывании денег, предварительное следствие завершено, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
В ходе уголовного производства получены фактические данные о том, что подозреваемый обнаружил технический сбой в программном обеспечении электронного приложения одной из компаний. При переводах со счёта на карту и с карты на карту система не проверяла остаток средств на счёте.
В период с 30 декабря 2024 года по 5 января 2025 года, имея на своём счёте в этом банке всего 92 тысячи драмов, подозреваемый 2709 раз вводил через приложение различные суммы переводов. В результате из-за технического сбоя на его карточном счёте было сгенерировано 802,5 млн. драмов ($2,2 млн), которые система воспринимала как успешно проведённые операции.
Кроме того, с 1 по 5 января 2025 года, стремясь скрыть преступное происхождение похищенных средств, он перевёл 711,5 млн драмов на счета компаний, занимающихся операциями с криптоактивами в Армении, конвертировав часть денег в криптоактивы. Оставшиеся средства он перевёл на карточные счета более 100 физических лиц.
В его отношении возбуждено публичное уголовное преследование по обвинениям в хищении с использованием компьютерных систем и отмывании денег в особо крупном размере.
В ходе предварительного следствия банку было возмещено 44,7 млн драмов ущерба.
Уголовное производство с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.
Подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана согласно судебному постановлению, вступившему в законную силу, в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении.