Հայաստանում արհեստական բանականության կրթական գործիքների հասանելիությունը կширանա
Սեպտեմբերի 1-ից Հայաստանում հանրակրթական և բարձրագույն կրթության համակարգում զգալիորեն կширանա արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների հասանելիությունը: Այս մասին օգոստոսի 28-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՄОНԿՍ-ի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը, ներկայացնելով նախարարության ծրագրերն ու առաջնահերթությունները 2026-2027 ուսումնական տարվա համար:
Անդրեասյանի խոսքով, համագործակցելով ամերիկյան OpenAI ընկերության և Firebird հիմնադրամի հետ, նախատեսվում է 50,000 ուսանողի և ուսուցչի համար անվճար բաժանորդագրություն տրամադրել:
«Այսօր առավել հայտնի գործիքը ChatGPT-ն է, սակայն գոյություն ունեն նաև ChatGPT Edu, որը ուղղված է կրթական հաստատություններում արհեստական բանականության հնարավորությունների օգտագործմանը: Օրինակ, դրա օգնությամբ տնօրենը կարող է վերլուծել ուսանողների առաջադիմության, հաճախելիության և գնահատականների տվյալները, հայտնաբերել խնդիրներ և որոշել, թե ինչ ուղղություններով պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել»,- պարզաբանեց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը պահանջում է համապատասխան պատրաստություն ուսուցիչների և դպրոցների ղեկավարների համար: Այս նպատակով, ըստ նրա, շուտով կներկայացվեն համապատասխան ուղեցույցներ և տեսանյութեր, որոնք կօգնեն ուսուցիչներին և տնօրեններին ավելի լավ յուրացնել ԱԲ-ի հնարավորությունները:
«Բացի այդ, նախատեսվում է լայնածավալ վերապատրաստման ծրագիր: Քանի որ ԱԲ-ն դառնում է մեր առօրյա կյանքի մասը, մենք վստահ ենք, որ միայն ճիշտ որոշումները կօգնեն օգտվել այս գործիքից օգտակար կերպով, այլ ոչ թե հակառակը»,- եզրափակեց Անդրեասյանը:

Starting September 1, 2026, access to artificial intelligence (AI) tools in the general and higher education system of Armenia will significantly expand. This was announced on August 28 at a press conference in Yerevan by the head of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports (MОНКС), Zhanna Andreasyan, while presenting the ministry's programs and priorities for the 2026-2027 academic year.
In this regard, Andreasyan stated that in cooperation with the American company OpenAI and the Firebird Foundation, it is planned to provide free subscriptions to 50,000 users - students and teachers.
“Today, the most well-known tool is ChatGPT, but there are also ChatGPT Edu, aimed at utilizing the capabilities of artificial intelligence in educational institutions. With its help, a director can analyze data on student performance, attendance, and grades, identify problem areas, and determine directions that need additional attention,” the minister explained.
Additionally, according to her, the implementation of this tool will allow teachers to eliminate mechanical work and devote more time to the creative aspects of their activities.
“Moreover, a large-scale retraining program is planned. As AI becomes part of our daily lives, we are confident that only informed decisions will allow us to use this toolkit beneficially, rather than the opposite,” Andreasyan concluded.