Հայաստանում արհեստական բանականության կրթական գործիքների հասանելիությունը կширանա
Սեպտեմբերի 1-ից Հայաստանում հանրակրթական և բարձրագույն կրթության համակարգում զգալիորեն կширանա արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների հասանելիությունը: Այս մասին օգոստոսի 28-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՄОНԿՍ-ի նախագահ Ժաննա Անդրեասյանը, ներկայացնելով նախարարության ծրագրերն ու առաջնահերթությունները 2026-2027 ուսումնական տարվա համար:
Անդրեասյանի խոսքով, համագործակցելով ամերիկյան OpenAI ընկերության և Firebird հիմնադրամի հետ, նախատեսվում է 50,000 ուսանողի և ուսուցչի համար անվճար բաժանորդագրություն տրամադրել:
«Այսօր առավել հայտնի գործիքը ChatGPT-ն է, սակայն գոյություն ունեն նաև ChatGPT Edu, որը ուղղված է կրթական հաստատություններում արհեստական բանականության հնարավորությունների օգտագործմանը: Օրինակ, դրա օգնությամբ տնօրենը կարող է վերլուծել ուսանողների առաջադիմության, հաճախելիության և գնահատականների տվյալները, հայտնաբերել խնդիրներ և որոշել, թե ինչ ուղղություններով պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձնել»,- պարզաբանեց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը պահանջում է համապատասխան պատրաստություն ուսուցիչների և դպրոցների ղեկավարների համար: Այս նպատակով, ըստ նրա, շուտով կներկայացվեն համապատասխան ուղեցույցներ և տեսանյութեր, որոնք կօգնեն ուսուցիչներին և տնօրեններին ավելի լավ յուրացնել ԱԲ-ի հնարավորությունները:
«Բացի այդ, նախատեսվում է լայնածավալ վերապատրաստման ծրագիր: Քանի որ ԱԲ-ն դառնում է մեր առօրյա կյանքի մասը, մենք վստահ ենք, որ միայն ճիշտ որոշումները կօգնեն օգտվել այս գործիքից օգտակար կերպով, այլ ոչ թե հակառակը»,- եզրափակեց Անդրեասյանը:

С 1 сентября в системе общего и высшего образования Армении значительно расширится доступ к инструментам искусственного интеллекта (ИИ). Об этом 28 августа на пресс-конференции в Ереване сообщила глава МОНКС Жанна Андреасян, представляя программы и приоритеты Министерства на 2026-2027 учебный год.
В этом ключе, как сообщила Андреасян, в рамках сотрудничества с американской компанией OpenAI и фондом Firebird планируется предоставить возможность бесплатной подписки 50 000 пользователям - ученикам и учителям.
«Сегодня наиболее известен инструмент ChatGPT, однако существуют и ChatGPT Edu, ориентированный на использование возможностей искусственного интеллекта в образовательных учреждениях. С его помощью директор сможет, например, анализировать данные об успеваемости учащихся, посещаемости и оценках, выявлять проблемные зоны и определять направления, которым необходимо уделить дополнительное внимание», - пояснила министр.
Помимо этого, с ее слов, благодаря внедрению этого инструмента учителя смогут избавиться от механической работы и посвятить больше времени творческой составляющей своей деятельности.
«Кроме того, планируется масштабная программа переподготовки. Поскольку ИИ становится частью нашей повседневной жизни, и мы уверены, что только грамотные решения позволят использовать этот инструментарий с пользой, а не наоборот», - резюмировала Андреасян.