Հայաստանում 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում վերականգնվում է անշարժ գույքի գների աճի միտումը։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին անշարժ գույքի գներն աճում են միջինը 1-1,5%-ով, իսկ 2025 թվականի հուլիսի համեմատ՝ նախորդ ամիս արձանագրվել է շուրջ 17% աճ։
Խաչատրյանը նշել է, որ նախորդ շրջանում անշարժ գույքի շուկայում աճի տեմպերը զգալիորեն դանդաղել էին և գրեթե կանգ էին առել։ Սակայն այժմ, ըստ նրա, բնակարանների վարձակալության շուկայում ևս նկատվում է գների աճ։
ԿԲ նախագահի տեղակալը նաև նշել է, որ կառուցապատողները բնակարանների պոտենցիալ գնորդների թվում ավելի հաճախ դիտարկում են ոչ ռեզիդենտներին։

В Армении снова растут цены на недвижимость
В Армении во втором квартале 2026 года восстанавливается тенденция роста цен на недвижимость. Об этом заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Геворг Хачатрян.
По его словам, в последние месяцы цены на недвижимость растут в среднем на 1-1,5%, а по сравнению с июлем 2025 года зафиксирован рост примерно на 17% в прошлом месяце.
Хачатрян отметил, что в предыдущий период темпы роста на рынке недвижимости значительно замедлились и почти остановились. Однако сейчас, по его словам, также наблюдается рост цен на рынке аренды жилья.
Заместитель председателя ЦБ также отметил, что застройщики все чаще рассматривают нерезидентов среди потенциальных покупателей квартир.