Հայաստանում 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում վերականգնվում է անշարժ գույքի գների աճի միտումը։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին անշարժ գույքի գներն աճում են միջինը 1-1,5%-ով, իսկ 2025 թվականի հուլիսի համեմատ՝ նախորդ ամիս արձանագրվել է շուրջ 17% աճ։
Խաչատրյանը նշել է, որ նախորդ շրջանում անշարժ գույքի շուկայում աճի տեմպերը զգալիորեն դանդաղել էին և գրեթե կանգ էին առել։ Սակայն այժմ, ըստ նրա, բնակարանների վարձակալության շուկայում ևս նկատվում է գների աճ։
ԿԲ նախագահի տեղակալը նաև նշել է, որ կառուցապատողները բնակարանների պոտենցիալ գնորդների թվում ավելի հաճախ դիտարկում են ոչ ռեզիդենտներին։

In Armenia, the trend of rising real estate prices is recovering in the second quarter of 2026. This was stated by the Deputy Chairman of the Central Bank of Armenia, Hovhannes Khachatryan.
According to him, in recent months, real estate prices have been increasing by an average of 1-1.5%, and compared to July 2025, there was an approximately 17% increase last month.
Khachatryan noted that in the previous period, the growth rates in the real estate market had significantly slowed down and nearly stopped. However, now, according to him, there is also an increase in rental prices.
The Deputy Chairman of the Central Bank also mentioned that developers are increasingly considering non-residents among potential buyers of apartments.