Հայաստանում, начиная 2027 թվականի հունվարի 1-ից, արգելվում է պոլիէթիլենային պարկերի և միանգամյա օգտագործման պլաստիկ արտադրանքի վաճառքը: Այս մասին տեղեկացնում է շուկայի վերահսկողական մարմինը:
Նոր օրենքի համաձայն, արգելվում է վաճառել և օգտագործել պոլիէթիլենային պարկեր, ինչպես նաև միանգամյա օգտագործման պլաստիկ կամ պոլիստիրոլից պատրաստված արտադրանք, այդ թվում՝ կոնտեյներներ, ափսեներ, բաժակներ, բաժակների ծածկոցներ, գդալներ, պատառաքաղներ, դանակներ, խմելու և խառնելու համար նախատեսված փայտիկներ:
Արգելքը տարածվում է նաև 50 միկրոնից ավելի հաստությամբ պոլիէթիլենային պարկերի և պարկերի վրա: Օրենքը նախատեսում է բացառություններ, որոնք վերաբերում են քաշելու համար նախատեսված պոլիէթիլենային պարկերին, երկրորդային նյութերից պատրաստված աղբի պարկերին, ինչպես նաև քաշելու համար նախատեսված ծածկով պլաստիկ կոնտեյներներին:
Անվտանգության կոդի համաձայն, օրենքի խախտման դեպքում նախատեսված է վարչական պատասխանատվություն:
«Խնդրում ենք նախապես ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ ձեր գործունեությունը օրենքի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար, որոնք ուժի մեջ կմտնեն 2027 թվականի հունվարի 1-ից»,- նշված է շուկայի վերահսկողական մարմնի հաղորդագրությունում:

С 1 января 2027 года в Армении вступают в силу изменения в законе «О торговле и услугах», согласно которым устанавливаются новые требования к обороту одноразовых пластиковых изделий. Об этом сообщает Инспекционный орган по надзору за рынком.
Согласно законодательным поправкам, с 1 января 2027 года в торговых точках, организациях общественного питания, местах торговли, передвижных торговых пунктах, ярмарках и выставках запрещается продажа и использование полиэтиленовых пакетов и одноразовых изделий из пластика или пенопласта, включая контейнеры, тарелки, стаканчики, крышки для стаканчиков, ложки, вилки, ножи и палочки для питья и размешивания.
Запрет также будет распространяться на полиэтиленовые пакеты и мешочки толщиной более 50 микрон. Закон предусматривает исключения для полиэтиленовых пакетов, предназначенных для взвешивания, мусорных мешков из вторичного сырья, а также пластиковых контейнеров с крышками, предназначенных для взвешивания.
В соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в отношении нарушителей предусмотрена административная ответственность. «Настоятельно призываем вас заблаговременно принять необходимые меры для приведения вашей деятельности в соответствие с законодательными требованиями, которые вступят в силу 1 января 2027 года», - говорится в обращении Инспекционного органа к субъектам хозяйствования.