Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում գրանցվել է դրական միգրացիոնSaldo՝ 5.2 հազար մարդ: ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, այս ցուցանիշը նվազել է 21.2%-ով նախորդ տարվա համեմատ: Ըստ աղբյուրի, նշված ժամանակահատվածում Հայաստան է մտել 2.3 միլիոն քաղաքացի, ինչը 4.3%-ով բարձր է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Հայաստանից դուրս է եկել 2.2 միլիոն քաղաքացի, ինչը 2.3%-ով ավելացել է:
Այսպիսով, սահմանային հատումների դրականSaldo-ն կազմել է 59,299 մարդ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է ավելի քան 3 անգամ: 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է մտել 871.4 հազար քաղաքացի (7.2%-ով նվազում), իսկ դուրս է եկել 870.1 հազար (9.3%-ով նվազում): Այսպիսով, Հայաստանի քաղաքացիների սահմանային հատումների դրականSaldo-ն կազմել է 1,346 մարդ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ -20,059:
Այս ժամանակահատվածում հաշվառվել է 34.1 հազար մարդ, ինչը 5.1%-ով աճել է, իսկ հաշվառումից դուրս է եկել 28.7 հազար մարդ, ինչը 17.4%-ով ավելացել է:
Տուրիստական նպատակներով 2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստան է այցելել 1 միլիոնից ավելի զբոսաշրջիկ, ինչը 14.8%-ով բարձր է նախորդ տարվա ցուցանիշից:

In Armenia, a positive migration balance of 5,200 people was recorded in the first half of 2026. According to the data from the Statistical Committee of Armenia, this figure decreased by 21.2% compared to the previous year. During the reporting period, 2.3 million citizens entered Armenia from abroad, which is 4.3% higher than the previous year's figure. During the same period, 2.2 million citizens left Armenia, with a year-on-year increase of 2.3%.
As a result, a positive balance of border crossings (the balance of entries and exits) was recorded at 59,299 people, with a year-on-year increase of more than three times. In the first half of 2026, 871,400 citizens of Armenia entered the country (a year-on-year decrease of 7.2%), while 870,100 left (a year-on-year decrease of 9.3%). Thus, the positive balance of border crossings for Armenian citizens during the reporting period was 1,346 people, compared to a negative balance of -20,059 people during the same period last year.
During the reporting period, 34,100 people were registered, with a year-on-year increase of 5.1%, while 28,700 people were deregistered, with a year-on-year increase of 17.4%. For tourism purposes, more than 1 million tourists visited Armenia in the first half of 2026, which is 14.8% higher than the previous year's figure.