Հայաստանում 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ծնվել է 14,281 երեխա, ինչը 1.9% ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից: 1000 բնակչի հաշվարկով ծնելիության գործակիցը կազմել է 9.3 промилле, նախորդ տարվա 9.5 промիլլեի փոխարեն: Այս մասին հայտնում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Այս ժամանակահատվածում Հայաստանում մահացել է 12,476 մարդ, ինչը 4.7%-ով նվազել է: Մահացության գործակիցը կազմել է 8.1 промилле (2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում 8.6 промիլլե): Այսպիսով, բնական աճը կազմել է 1,805 մարդ, ինչը 22.5%-ով ավելացել է նախորդ տարվա համեմատ:
Հատկապես, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում բնական աճի գործակիցը կազմել է 1.2 промилле (նախորդ տարվա 0.9 промիլլեի փոխարեն).

In Armenia, 14,281 children were born in the first half of 2026
In Armenia, 14,281 children were born in the first half of 2026, which is 1.9% lower than the figure from the previous year. The birth rate per 1,000 residents was 9.3 per mille, down from 9.5 per mille a year earlier. This is according to data from the Statistical Committee of Armenia.
During the reporting period, 12,476 people died in Armenia, a decrease of 4.7% compared to the previous year. The mortality rate in the country dropped to 8.1 per mille (from 8.6 per mille in the same period of 2025). Thus, the absolute figure for natural population growth was 1,805 people, which is an increase of 22.5% year-on-year.
Specifically, the natural population growth rate for the first half of 2026 was 1.2 per mille (compared to 0.9 per mille a year ago).