Հայաստանն առաջիկայում կսկսի ԵՄ-ին անդամագրվելու պաշտոնական դիմում ներկայացնելու գործընթացը, խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն այսօր հայտարարեց, որ Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ հանրաքվեն պետք է անցկացնել, ոչ թե գործընթացի մեկնարկին, այլ երբ արդեն առկա կլինի հստակ ճանապարհային քարտեզ:
«Իմ ընկալումն այն է, որ մենք հանրաքվե կանցկացնենք անդամագրվելու համար պաշտոնապես ԵՄ-ին դիմելուց, համապատասխան արձագանք ստանալուց և գործընթացի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզ ունենալուց հետո», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի վերջին Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղըզստանի ղեկավարները համատեղ հայտարարությամբ պաշտոնական Երևանին հորդորեցին սեղմ ժամկետներում Եվրամիությանն անդամակցելու կամ Եվրասիական տնտեսական միությունում մնալու հարցով հանրաքվե անցկացնել:
«Սա մենք ընկալում ենք որպես բարեկամական ժեստ, որը բարձր ենք գնահատում: Վստահ եմ՝ Հայաստանում նման հանրաքվե անպայման տեղի կունենա, խնդիրը ժամկետներն են», - հայտարարեց Փաշինյանը:

Armenia will soon begin the process of submitting an official application for EU membership, Prime Minister Nikol Pashinyan announced from the parliamentary podium:
The Prime Minister stated today that the referendum on joining the European Union should be held not at the start of the process, but when there is already a clear roadmap:
“My understanding is that we will hold a referendum after receiving a corresponding response to the official application for EU membership and having a roadmap for the process,” emphasized Nikol Pashinyan:
At the end of May, the leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan jointly urged official Yerevan to conduct a referendum on joining the EU or remaining in the Eurasian Economic Union in the near future:
“We perceive this as a friendly gesture, which we highly appreciate. I am confident that such a referendum will definitely take place in Armenia; the issue is the timing,” said Pashinyan: