Հայաստանն առաջիկայում կսկսի ԵՄ-ին անդամագրվելու պաշտոնական դիմում ներկայացնելու գործընթացը, խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարեց Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն այսօր հայտարարեց, որ Եվրամիությանն անդամակցության շուրջ հանրաքվեն պետք է անցկացնել, ոչ թե գործընթացի մեկնարկին, այլ երբ արդեն առկա կլինի հստակ ճանապարհային քարտեզ:
«Իմ ընկալումն այն է, որ մենք հանրաքվե կանցկացնենք անդամագրվելու համար պաշտոնապես ԵՄ-ին դիմելուց, համապատասխան արձագանք ստանալուց և գործընթացի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզ ունենալուց հետո», - ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի վերջին Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղըզստանի ղեկավարները համատեղ հայտարարությամբ պաշտոնական Երևանին հորդորեցին սեղմ ժամկետներում Եվրամիությանն անդամակցելու կամ Եվրասիական տնտեսական միությունում մնալու հարցով հանրաքվե անցկացնել:
«Սա մենք ընկալում ենք որպես բարեկամական ժեստ, որը բարձր ենք գնահատում: Վստահ եմ՝ Հայաստանում նման հանրաքվե անպայման տեղի կունենա, խնդիրը ժամկետներն են», - հայտարարեց Փաշինյանը:

Армения в ближайшее время начнет процесс подачи официальной заявки на вступление в ЕС. Пашинян
Армения в ближайшее время начнет процесс подачи официальной заявки на вступление в ЕС, заявил премьер-министр Никол Пашинян с трибуны парламента:
Премьер-министр сегодня заявил, что референдум о вступлении в Европейский Союз должен проводиться не на старте процесса, а когда уже будет четкая дорожная карта:
«Мое понимание таково, что мы проведем референдум после получения соответствующего ответа на официальное обращение о вступлении в ЕС и наличия дорожной карты по процессу», - подчеркнул Никол Пашинян:
В конце мая лидеры России, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана совместным заявлением призвали официальную Ереван в кратчайшие сроки провести референдум о вступлении в Европейский Союз или о сохранении в Евразийском экономическом союзе:
«Мы воспринимаем это как дружественный жест, который высоко ценим. Уверен, что такой референдум в Армении обязательно состоится, вопрос в сроках», - заявил Пашинян: