Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվելու է թարմ պտուղ-բանջարեղեն
Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։ Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։ Նախատեսվում է արդեն հաջորդ ամսվանից մեկնարկել թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը՝ սկզբնական փուլում շաբաթական մինչև 40 տոննա ծավալով։

Министр экономики Армении Георгий Папоян 27 августа принял основателя и генерального директора Watermelon Ecosystem Омара Мохаммада Хамдана Абдуллу Альшамси. В встрече также принял участие заместитель министра Арман Ходжоян. Омар Альшамси представил деятельность платформы Watermelon Ecosystem, основанной в ОАЭ, которая объединяет рестораны, поставщиков продуктов питания, производителей и фермеров, предлагая решения для цифровых закупок и управления цепочками поставок.
В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества и реализации инвестиционных программ, расширения экспортных возможностей армянской продукции, а также установления связей армянских производителей с покупателями и дистрибьюторами в ОАЭ и других международных рынках.
Георгий Папоян представил инвестиции, осуществленные в последние годы в сельскохозяйственный сектор Армении, и производственные мощности, соответствующие международным стандартам, подчеркивая важность расширения доступа к международным рынкам для малых и средних производителей.
По итогам встречи было подписано меморандум о взаимопонимании, который создаст возможность для организации долгосрочного и устойчивого экспорта свежих фруктов и овощей из Армении. Экспорт свежих фруктов и овощей планируется начать уже в следующем месяце с объемом до 40 тонн в неделю на первом этапе.