Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվելու է թարմ պտուղ-բանջարեղեն
Հայաստանի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։ Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։ Նախատեսվում է արդեն հաջորդ ամսվանից մեկնարկել թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումը՝ սկզբնական փուլում շաբաթական մինչև 40 տոննա ծավալով։

The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, met on August 27 with Omar Mohammad Hamdan Abdulla Alshamsi, the founder and CEO of Watermelon Ecosystem. The meeting was also attended by Deputy Minister Arman Khojoyan. Omar Alshamsi presented the activities of the Watermelon Ecosystem platform, established in the UAE, which connects restaurants, food suppliers, producers, and farmers, offering solutions for digital purchasing and supply chain management.
During the meeting, the parties discussed opportunities for cooperation and the implementation of investment programs, expanding export opportunities for Armenian products, as well as establishing connections between Armenian producers and buyers and distributors in the UAE and other international markets.
Gevorg Papoyan highlighted the investments made in Armenia's agricultural sector in recent years and the production capacities that meet international standards, emphasizing the importance of expanding access to international markets for small and medium-sized producers.
At the end of the meeting, a memorandum of understanding was signed, which will create opportunities for organizing long-term and sustainable exports of fresh fruits and vegetables from Armenia. The export of fresh fruits and vegetables is expected to start next month, initially at a volume of up to 40 tons per week.