Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվելու է շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն
Հաջորդ ամսվանից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն: Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը օգոստոսի 27-ին:
Նախարարի ընդունելության ժամանակ քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները:
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները:
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար:

Из Армении в ОАЭ будет экспортироваться до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю
С следующего месяца планируется экспортировать из Армении в ОАЭ до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю. Об этом сообщил министр экономики Армении Георгий Папоян 27 августа.
Во время встречи обсуждались возможности сотрудничества и реализации инвестиционных программ, расширения экспортных возможностей армянской продукции, а также установления связей между армянскими производителями и покупателями и дистрибьюторами на рынках ОАЭ и других международных рынков.
Георгий Папоян представил инвестиции, проведенные в сельскохозяйственном секторе Армении за последние годы, а также производственные мощности, соответствующие международным стандартам.
По окончании встречи было подписано меморандум о взаимопонимании, который создаст возможность для организации долгосрочного и устойчивого экспорта свежих фруктов и овощей из Армении.