Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվելու է շաբաթական 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն
Հաջորդ ամսվանից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Ստորագրվել է հուշագիր:
Այս մասին տեղեկացնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։

Из Армении в ОАЭ будет экспортироваться 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю
С следующего месяца планируется экспортировать из Армении в ОАЭ до 40 тонн свежих фруктов и овощей в неделю. Подписано соглашение о взаимопонимании.
Об этом сообщают в Министерстве экономики.
Министр экономики Армении Георгий Папоян 27 августа принял основателя и генерального директора Watermelon Ecosystem Омара Мохаммада Хамдана Абдуллу Альшамси. На встрече также присутствовал заместитель министра Арман Ходжоян.
Омар Альшамси представил деятельность платформы Watermelon Ecosystem, основанной в ОАЭ, которая объединяет рестораны, поставщиков продуктов питания, производителей и фермеров, предлагая решения для цифровых закупок и управления цепочками поставок.
Во время встречи обсуждались возможности реализации инвестиционных программ, расширения экспортных возможностей армянской продукции, а также установления связей между армянскими производителями и покупателями и дистрибьюторами на рынках ОАЭ и других международных рынков.
Георгий Папоян представил инвестиции, осуществленные в сельскохозяйственный сектор Армении за последние годы, и производственные мощности, соответствующие международным стандартам, подчеркивая особенно важность расширения доступа международных рынков для малых и средних производителей.
По итогам встречи было подписано соглашение о взаимопонимании, которое создаст возможность для организации долгосрочного и устойчивого экспорта свежих фруктов и овощей из Армении.