Հայաստանից ԱՄԷ արտահանվելու է շաբաթական 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն
Հաջորդ ամսվանից նախատեսվում է Հայաստանից ԱՄԷ արտահանել շաբաթական մինչև 40 տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Ստորագրվել է հուշագիր:
Այս մասին տեղեկացնում են Էկոնոմիկայի նախարարությունից:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն օգոստոսի 27-ին ընդունել է Watermelon Ecosystem-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Օմար Մոհամմադ Համդան Աբդուլլա Ալշամսիին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։
Օմար Ալշամսին ներկայացրել է ԱՄԷ-ում հիմնադրված Watermelon Ecosystem հարթակի գործունեությունը, որը միավորում է ռեստորաններին, սննդի մատակարարներին, արտադրողներին և ֆերմերներին՝ առաջարկելով թվային գնումների և մատակարարման շղթայի կառավարման լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության և ներդրումային ծրագրերի իրականացման, հայկական արտադրանքի արտահանման հնարավորությունների ընդլայնման, ինչպես նաև հայկական արտադրողների՝ ԱՄԷ-ի և այլ միջազգային շուկաների գնորդների ու դիստրիբյուտորների հետ կապերի հաստատման հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված ներդրումներն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխանող արտադրական կարողությունները՝ կարևորելով հատկապես փոքր և միջին արտադրողների համար միջազգային շուկաների հասանելիության ընդլայնումը։
Հանդիպման ավարտին կողմերի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը հնարավորություն կստեղծի Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի երկարաժամկետ և կայուն արտահանման կազմակերպման համար։

Starting next month, Armenia plans to export up to 40 tons of fresh fruits and vegetables to the UAE weekly. A Memorandum of Understanding has been signed.
This was announced by the Ministry of Economy.
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, received the founder and CEO of Watermelon Ecosystem, Omar Mohammad Hamdan Abdullah Alshamsi, on August 27. Deputy Minister Arman Khojoyan also participated in the meeting.
Omar Alshamsi presented the activities of the Watermelon Ecosystem platform, established in the UAE, which connects restaurants, food suppliers, producers, and farmers, offering solutions for digital purchasing and supply chain management.
During the meeting, opportunities for implementing cooperation and investment programs, expanding export opportunities for Armenian products, and establishing connections between Armenian producers and buyers and distributors in the UAE and other international markets were discussed.
Gevorg Papoyan presented the investments made in Armenia's agricultural sector in recent years and the production capacities that meet international standards, emphasizing the importance of expanding access to international markets for small and medium-sized producers.
At the end of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed, which will create the opportunity for organizing long-term and sustainable exports of fresh fruits and vegetables from Armenia.