Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը չորեքշաբթի օրը մերժել է Ռուսաստանի քննադատությունը Հայաստանի Եվրոպական միություն անդամակցության ծրագրերի վերաբերյալ, նշելով, որ Մոսկվան ինքն է արագացնում գործընթացը՝ ճնշում գործադրելով Երևանի վրա:
Ռուբինյանը արձագանքել է իր ռուս գործընկեր Վյաչեսլավ Վոլոդինի հայտարարությանը, ով «կեղծ» և «կեղծ» է անվանել Հայաստանի կառավարության ցանկությունը մնալ Ռուսաստանի ղեկավարած առևտրային բլոկում, միաժամանակ ձգտելով միանալ ԵՄ-ին:
«Եթե Հայաստանը ընդունի Եվրոպական միություն անդամակցության մասին օրենք, ապա ինչու եք (հայերը) օգտվում ԵԱՏՄ-ից (Եվրասիական տնտեսական միություն)»: Վոլոդինը ասել է ռուսական պետական հեռուստատեսությանը:
«Դուք գնում եք Եվրոպական միություն? Գնացեք: Բայց այդ դեպքում դուք չպետք է այստեղ նախապատվություն ստանաք», - կրկնել է Մոսկվայի կոչերը Հայաստանի հանրաքվեի համար ԵՄ անդամակցության հարցով:
«Դա հայտնի փաստ է, որ մեր ԵԱՏՄ գործընկերները փորձում են մեզ ստիպել դա անել, քանի որ նրանք ասում են, որ պետք է հանրաքվե անցկացնենք», - ասել է Ռուբինյանը:
«Մենք չենք անում ոչինչ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները վնասելու համար», - ասել է նա լրագրողներին:
«Հակառակն, մենք ամեն ինչ անում ենք նորմալ և բարեկամական հարաբերություններ ունենալու համար: Այս համատեքստում կարծում եմ, որ [Ռուսաստանի] անարդար և անհարմար սահմանափակումները, որոնք կիրառվում են հայկական արտահանողների նկատմամբ, չեն համապատասխանում ռուս-հայկական հարաբերությունների ոգուն կամ ԵԱՏՄ կանոններին»:
Մոսկվան մայիս և հունիս ամիսներին սահմանափակումներ է կիրառել, երբ սկսեց ճնշել Երևանին՝ արագ ընտրություն կատարելու համար ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ հանրաքվեի նախաձեռնությունը կսկսի միայն «այն բանից հետո, երբ մենք պաշտոնապես դիմենք ԵՄ-ին անդամակցության համար, ստանանք համապատասխան պատասխան և ունենանք գործընթացի ճանապարհային քարտեզ»:
Ռուբինյանը, ով ruling Civil Contract կուսակցության բարձրագույն անդամ է, նույնպես հրաժարվել է որևէ ժամկետներ կանխատեսելուց:
Ոչ մի ԵՄ անդամ պետություն կամ հաստատություն չի հայտնել Հայաստանի անդամակցության հարցում բացահայտ աջակցություն: Ավելին, ԵՄ-ի արձագանքը Փաշինյանի հայտարարությանը բավականին զգուշավոր էր:
Եվրոպական հանձնաժողովի խոսնակ Պաուլա Պինյոն ասել է, որ ԵՄ-ն Երևանի անդամակցության հավակնությունները «հետաքրքրությամբ» է դիտարկում:
«Մենք արդեն աշխատում ենք Հայաստանի հետ՝ ԵՄ-ին մոտեցնելու համար, օրինակ, կապի, առևտրի և շատ այլ հարցերում», - ասել է ԵՄ գործադիր մարմնի մեկ այլ խոսնակ Մարկուս Լամերտը:
Հայաստանի ընդդիմության առաջնորդները Փաշինյանի եվրոպական ինտեգրման ջանքերը դիտարկում են որպես անխոհեմ, նշելով, որ նա անտեղի հակադրվում է Ռուսաստանին՝ առանց իրական անդամակցության հեռանկար ունենալու:
«ԵՄ-ն ակնհայտորեն չունի մտադրություն քննարկելու Հայաստանի անդամակցությունը, չասելով արդեն, որ green light կտա դրան», - ասել է ընդդիմության Հայաստան դաշինքի պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը պնդել է, որ Փաշինյանը խոստացել է արագացնել անդամակցության ջանքերը՝ հույս ունենալով, որ ԵՄ-ն աչք կփակի իր «նոր ճնշումների ալիքի» նկատմամբ ընդդիմության դեմ:

Спикер парламента Армении Рубен Рубинян отверг в среду критику России в адрес планов Армении официально подать заявку на членство в Европейском Союзе, заявив, что сама Москва ускоряет этот процесс, оказывая давление на Ереван.
Рубинян отреагировал на своего российского коллегу Вячеслава Володина, который назвал «циничными» и «обманчивыми» стремления армянского правительства оставаться частью возглавляемого Россией торгового блока, стремясь при этом вступить в ЕС.
«Если Армения принимает закон о намерении вступить в Европейский Союз, то почему вы (армяне) пользуетесь преимуществами ЕАЭС (Евразийский экономический союз)?» - сказал Володин в интервью российскому государственному телевидению.
«Вы собираетесь в Европейский Союз? Вперед. Но тогда вы не должны получать здесь преференции», - повторил он призывы Москвы к проведению референдума в Армении по вопросу членства в ЕС.
«Это известный факт, что именно наши партнеры по ЕАЭС пытаются заставить нас это сделать, потому что они продолжают говорить, что мы должны провести референдум», - сказал Рубинян.
«Мы не те, кто делает что-либо для подрыва отношений с Россией», - сказал он журналистам. «Напротив, мы делаем все возможное для поддержания нормальных и дружеских отношений. В этом контексте я считаю, что [российские] несправедливые и неуместные ограничения, применяемые к армянским экспортерам, не соответствуют духу российско-армянских отношений или правилам Евразийского экономического союза».
Москва ввела эмбарго в мае и июне, когда начала оказывать давление на Ереван, чтобы тот быстро выбрал между ЕС и Евразийским союзом. Премьер-министр Никол Пашинян заявил в понедельник, что он инициирует референдум по этому вопросу только «после того, как мы официально подадим заявку на членство в ЕС, получим соответствующий ответ и имеем дорожную карту для процесса».
Пашинян объявил, что вскоре начнет «процесс» подачи заявки на членство. Он не указал никаких сроков. Рубинян, который является старшим членом правящей партии «Гражданский договор», также отказался спекулировать о каких-либо временных рамках.
Ни одно государство-член ЕС или учреждение не высказало явной поддержки будущему вступлению Армении в 27-государственный блок. Неудивительно, что реакция ЕС на заявление Пашиняна была довольно осторожной. Пресс-секретарь Европейской комиссии Паула Пиньо заявила, что ЕС рассматривает амбиции Еревана по членству «с интересом».
«Мы уже работаем над тем, чтобы приблизить Армению к ЕС через, например, связь, торговлю и многие другие вещи, которые мы делаем с ними», - сказал другой спикер исполнительного органа ЕС Маркус Ламмерт.
Армянские оппозиционные лидеры рассматривают стремление Пашиняна к европейской интеграции как безрассудное, утверждая, что он без необходимости противоречит России, не имея реальной перспективы для членства в ЕС.
«ЕС, очевидно, не намерен обсуждать членство Армении, не говоря уже о том, чтобы дать зеленый свет этому», - сказал депутат парламента от оппозиционного альянса «Армения» Артур Хачатрян.
Хачатрян утверждал, что Пашинян пообещал ускорить усилия по членству в надежде, что ЕС закроет глаза на его «новую волну репрессий» против армянской оппозиции.