ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ՎՆՊ-ն II եռամսյակում 2026 թվականին աճել է 6.7%՝ համեմատած 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ, ըստ Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի տվյալների:
Տնտեսական աճի տեմպերը արագացել են 2026 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, երբ ՎՆՊ-ն աճել էր 5.2% տարեկան հաշվարկով: Երկրորդ եռամսյակում տնտեսությունը առաջին եռամսյակի համեմատ աճել է 19.2%:
Հայաստանի ՎՆՊ-ի անվանական ծավալը II եռամսյակում կազմել է 2,834,894.2 միլիոն դրամ: Այս գումարի 2,523,831.8 միլիոն դրամը վերաբերում է համախառն ավելացված արժեքին, որի մասնաբաժինը ՎՆՊ-ում կազմում է 89%:
Մեծ ոլորտներից ամենաբարձր աճի տեմպերը գրանցվել են վարչարարության և հարակից գործունեության ոլորտում՝ 25.5%, ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտում՝ 22.4%, փոխադրումների և պահեստավորման ոլորտում՝ 22.2%, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության և բաց հանքերի շահագործման ոլորտում՝ 21.5%, շինարարության ոլորտում՝ 20%, և տեղեկատվության և կապի ոլորտում՝ 15%:
Միևնույն ժամանակ, գյուղատնտեսության, անտառտնտեսության և ձկնորսության ոլորտը նվազել է 15.3% տարեկան հաշվարկով (մասնաբաժինը ՎՆՊ-ում՝ 6.6%): Մեծածախ և մանրածախ առևտրի և ավտոմեքենաների ու մոպեդների վերանորոգման ոլորտում, որը կազմում է 14.6% ՎՆՊ-ից, գրանցվել է 0.2% անկում: Արտադրական արդյունաբերությունը աճել է 2.2%:
2026 թվականի II եռամսյակում մեկ մարդու հաշվով ՎՆՊ-ն կազմել է 913,892 դրամ, կամ $2,468 (2,122 եվրո):
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%: Ըստ կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության, 2026 թվականի արդյունքներով Հայաստանի ՎՆՊ-ի աճը սպասվում է 4.5-4.1% տարբերակով:

ВВП Армении во II квартале вырос на 6,7% до 2,83 трлн драмов
ЕРЕВАН, 20 августа. /АРКА/. ВВП Армении во II квартале 2026 года вырос на 6,7% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, свидетельствуют данные Статистического комитета республики.
Темпы экономического роста ускорились по сравнению с I кварталом текущего года, когда ВВП увеличился на 5,2% в годовом выражении. По сравнению с I кварталом 2026 года экономика во II квартале выросла на 19,2%.
Номинальный объем ВВП Армении во II квартале составил 2 834 894,2 млн драмов. Из этой суммы 2 523 831,8 млн драмов пришлось на валовую добавленную стоимость, доля которой в ВВП составила 89%.
Среди крупных отраслей наиболее высокие темпы роста зафиксированы в сфере администрирования и сопутствующей деятельности – 25.5%, финансовой и страховой деятельности – 22.4%, перевозок и складского хозяйства – 22.2%, а также в горнорудной промышленности и эксплуатации открытых рудников – 21.5%, строительстве – 20%, и информации и связи – 15%.
В то же время сфера сельского хозяйства, лесного хозяйства и рыболовства сократились на 15,3% в годовом выражении (доля в ВВП - 6,6%). В оптовой и розничной торговле и сфере ремонта автомобилей и мотоциклов, на которую пришлось 14,6% ВВП, отмечен спад на 0,2%. Обрабатывающая промышленность выросла на 2,2%.
ВВП на душу населения во II квартале 2026 года составил 913 892 драма, или $2 468 (2 122 евро).
В госбюджете на 2026 год рост экономики Армении предусмотрен в размере 5,4%. Согласно отчету ЦБ по денежно-кредитной политике за второй квартал текущего года, по итогам 2026 года рост ВВП Армении ожидается в зависимости от сценария (А-В) 4,5-4,1%.