ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ՎՆՊ-ն II եռամսյակում 2026 թվականին աճել է 6.7%՝ համեմատած 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի հետ, ըստ Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի տվյալների:
Տնտեսական աճի տեմպերը արագացել են 2026 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ, երբ ՎՆՊ-ն աճել էր 5.2% տարեկան հաշվարկով: Երկրորդ եռամսյակում տնտեսությունը առաջին եռամսյակի համեմատ աճել է 19.2%:
Հայաստանի ՎՆՊ-ի անվանական ծավալը II եռամսյակում կազմել է 2,834,894.2 միլիոն դրամ: Այս գումարի 2,523,831.8 միլիոն դրամը վերաբերում է համախառն ավելացված արժեքին, որի մասնաբաժինը ՎՆՊ-ում կազմում է 89%:
Մեծ ոլորտներից ամենաբարձր աճի տեմպերը գրանցվել են վարչարարության և հարակից գործունեության ոլորտում՝ 25.5%, ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտում՝ 22.4%, փոխադրումների և պահեստավորման ոլորտում՝ 22.2%, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության և բաց հանքերի շահագործման ոլորտում՝ 21.5%, շինարարության ոլորտում՝ 20%, և տեղեկատվության և կապի ոլորտում՝ 15%:
Միևնույն ժամանակ, գյուղատնտեսության, անտառտնտեսության և ձկնորսության ոլորտը նվազել է 15.3% տարեկան հաշվարկով (մասնաբաժինը ՎՆՊ-ում՝ 6.6%): Մեծածախ և մանրածախ առևտրի և ավտոմեքենաների ու մոպեդների վերանորոգման ոլորտում, որը կազմում է 14.6% ՎՆՊ-ից, գրանցվել է 0.2% անկում: Արտադրական արդյունաբերությունը աճել է 2.2%:
2026 թվականի II եռամսյակում մեկ մարդու հաշվով ՎՆՊ-ն կազմել է 913,892 դրամ, կամ $2,468 (2,122 եվրո):
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսված է 5.4%: Ըստ կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության, 2026 թվականի արդյունքներով Հայաստանի ՎՆՊ-ի աճը սպասվում է 4.5-4.1% տարբերակով:

YEREVAN, August 20. /ARKA/. Armenia's GDP grew by 6.7% in the second quarter of 2026 compared to the same period in 2025, according to data from the National Statistical Committee of the Republic.
The pace of economic growth accelerated compared to the first quarter of the current year, when GDP increased by 5.2% year-on-year. Compared to the first quarter of 2026, the economy grew by 19.2% in the second quarter.
The nominal GDP of Armenia in the second quarter amounted to 2,834,894.2 million drams. Of this amount, 2,523,831.8 million drams accounted for gross value added, which made up 89% of GDP.
Among major sectors, the highest growth rates were recorded in the administration and related activities sector at 25.5%, financial and insurance activities at 22.4%, transportation and storage at 22.2%, as well as in mining and quarrying at 21.5%, construction at 20%, and information and communication at 15%.
At the same time, the agriculture, forestry, and fishing sector shrank by 15.3% year-on-year (its share in GDP is 6.6%). In wholesale and retail trade and the repair of motor vehicles and motorcycles, which accounted for 14.6% of GDP, a decline of 0.2% was noted. The manufacturing industry grew by 2.2%.
GDP per capita in the second quarter of 2026 amounted to 913,892 drams, or $2,468 (2,122 euros).
The state budget for 2026 anticipates an economic growth of 5.4%. According to the Central Bank's monetary policy report for the second quarter of the current year, GDP growth in Armenia is expected to be between 4.5% and 4.1% by the end of 2026, depending on the scenario (A-B).