Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները I կիսամյակում գերազանցել են 905 մլրդ դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել են 905.17 մլրդ դրամ, աճելով 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ 2.58%-ով, իսկ տարվա սկզբի համեմատ՝ 5.12%-ով: Այս մասին տեղեկացնում են հանրապետության վարկային կազմակերպությունների համախմբված ֆինանսական հաշվետվությունից:
Ակտիվների կառուցվածքում զգալի մասը (75.32%) զբաղեցնում են հաճախորդներին տրամադրված վարկերը և այլ պարտավորություններ, լիզինգային գործարքները, որոնց ծավալը հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 681.76 մլրդ դրամ:
Ներդրումային պորտֆելի մասնաբաժինը, որի ծավալը 102.3 մլրդ դրամ է, կազմում է 11.30%, բանկերում և այլ ֆինանսական շուկաներում ներդրված միջոցների մասնաբաժինը՝ 4.62% (ծավալը՝ 41.78 մլրդ դրամ), կանխիկ դրամի և բանկային հաշիվների մասնաբաժինը՝ 3.20% (ծավալը՝ 28.99 մլրդ դրամ), հիմնական միջոցների և ոչ նյութական ակտիվների մասնաբաժինը՝ 1.09% (ծավալը՝ 9.88 մլրդ դրամ), իսկ այլ գործարքների միջոցով ստացվող գումարների մասնաբաժինը՝ 0.14% (ծավալը՝ 1.29 մլրդ դրամ): Մնացած ակտիվների ծավալը, որը կազմում է 39.17 մլրդ դրամ, կազմում է 4.33%:
Source: ֆինանսական-տնտեսական տեղեկագիր «ԱՌԿԱ» «Հայաստանի վարկային կազմակերպություններ (հիմնական գործունեության ցուցանիշներ). II կիսամյակ 2026»: ($1 — 366.14 դրամ)

Assets of Armenia's credit organizations exceeded 905 billion drams in the first half of the year
YEREVAN, August 6. /ARKA/. As of June 30, 2026, the total assets of Armenia's credit organizations amounted to 905.17 billion drams, increasing by 2.58% compared to March 31, 2026, and by 5.12% since the beginning of the year. This is evidenced by the consolidated financial report of the country's credit organizations.
In the structure of assets, a significant part (75.32%) consists of loans provided to clients and other borrowings, with leasing operations amounting to 681.76 billion drams at the end of June 2026.
The share of the investment portfolio, which amounts to 102.3 billion drams, is 11.30%, the share of funds placed in banks and other investments in money markets is 4.62% (volume – 41.78 billion drams), the share of cash and bank accounts is 3.20% (volume – 28.99 billion drams), the share of fixed assets and intangible assets is 1.09% (volume – 9.88 billion drams), and the share of amounts receivable from other operations is 0.14% (volume – 1.29 billion drams). Other assets amounting to 39.17 billion drams account for 4.33%.
Source: financial and economic bulletin of the agency “ARKA” “Credit organizations of Armenia (main performance indicators). II quarter 2026.” ($1 — 366.14 drams)