Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ակտիվները I կիսամյակում գերազանցել են 905 մլրդ դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/։ Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել են 905.17 մլրդ դրամ, աճելով 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ 2.58%-ով, իսկ տարվա սկզբի համեմատ՝ 5.12%-ով: Այս մասին տեղեկացնում են հանրապետության վարկային կազմակերպությունների համախմբված ֆինանսական հաշվետվությունից:
Ակտիվների կառուցվածքում զգալի մասը (75.32%) զբաղեցնում են հաճախորդներին տրամադրված վարկերը և այլ պարտավորություններ, լիզինգային գործարքները, որոնց ծավալը հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 681.76 մլրդ դրամ:
Ներդրումային պորտֆելի մասնաբաժինը, որի ծավալը 102.3 մլրդ դրամ է, կազմում է 11.30%, բանկերում և այլ ֆինանսական շուկաներում ներդրված միջոցների մասնաբաժինը՝ 4.62% (ծավալը՝ 41.78 մլրդ դրամ), կանխիկ դրամի և բանկային հաշիվների մասնաբաժինը՝ 3.20% (ծավալը՝ 28.99 մլրդ դրամ), հիմնական միջոցների և ոչ նյութական ակտիվների մասնաբաժինը՝ 1.09% (ծավալը՝ 9.88 մլրդ դրամ), իսկ այլ գործարքների միջոցով ստացվող գումարների մասնաբաժինը՝ 0.14% (ծավալը՝ 1.29 մլրդ դրամ): Մնացած ակտիվների ծավալը, որը կազմում է 39.17 մլրդ դրամ, կազմում է 4.33%:
Source: ֆինանսական-տնտեսական տեղեկագիր «ԱՌԿԱ» «Հայաստանի վարկային կազմակերպություններ (հիմնական գործունեության ցուցանիշներ). II կիսամյակ 2026»: ($1 — 366.14 դրամ)

Активы кредитных организаций Армении в I полугодии превысили 905 млрд драмов
ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Совокупные активы кредитных организаций Армении по состоянию на 30 июня 2026 года составили 905.17 млрд драмов, увеличившись по сравнению с 31 марта 2026 года на 2.58%, а к началу года – на 5.12%. Об этом свидетельствуют данные сводного финансового отчета кредитных организаций республики.
В структуре активов значительную часть (75.32%) занимают кредиты, предоставленные клиентам и другие заимствования, лизинговые операции, объем которых на конец июня 2026 года составил 681.76 млрд драмов.
Доля инвестиционного портфеля объемом 102.3 млрд драмов составляет 11.30%, доля средств, размещенных в банках и другие вложения на денежных рынках – 4.62% (объем – 41.78 млрд драмов), доля наличных денежных средств и банковских счетов – 3.20% (объем – 28.99 млрд драмов), доля основных средств и нематериальных активов – 1.09% (объем – 9.88 млрд драмов), а доля сумм к получению по другим операциям – 0.14% (объем – 1.29 млрд драмов). На остальные активы объемом 39.17 млрд драмов приходится 4.33%.
Источник: финансово-экономический бюллетень агентства «АРКА» «Кредитные организации Армении (основные показатели деятельности). II квартал 2026 года». ($1 — 366.14 драма)