Վարչապետի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ 2026 թվականի օգոստոսի 8-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
«Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում անցկացված Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձի առիթով, որի ընթացքում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաստատվեց խաղաղություն, ինչպես նաև նախաստորագրվեց Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
Կողմերը հատկապես նշել են նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կառավարության կարևոր դերը խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում։
Կողմերը նշել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջին մեկ տարվա ընթացքում արձանագրված առաջընթացը։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացումը՝ որպես խաղաղության օգուտների շոշափելի դրսևորում։ Այս համատեքստում, կողմերը նշել են ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, ինչպես նաև տարանցիկ բեռների փոխադրումը Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի այլ ուղղություններ։
Բացի այդ, կողմերը մտքեր են փոխանակել TRIPP երթուղու իրականացման վերաբերյալ՝ համաձայն Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների։
Կողմերն ընդգծել են խաղաղության գործընթացի առաջմղման և տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, կայունության, կապակցվածության և տնտեսական համագործակցության ապահովման ջանքերը շարունակելու կարևորությունը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

News | 2026/08/08 19:01
The Prime Minister's press service reports that on August 8, 2026, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan called Azerbaijani President Ilham Aliyev.
"During the phone conversation, the parties exchanged views on the occasion of the first anniversary of the Peace Summit held on August 8, 2025, in Washington with the support of US President Donald Trump, during which peace was established between Azerbaijan and Armenia, and the text of the peace agreement between Azerbaijan and Armenia was also preliminarily signed.
The parties particularly noted the important role of President Donald Trump and the Government of the United States in advancing the peace process.
The parties noted the progress made in the past year in the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia.
During the conversation, the development of trade and economic ties between the two countries was emphasized as a tangible manifestation of the benefits of peace. In this context, the parties noted the export of Azerbaijani oil products to Armenia, as well as the transit of goods through Azerbaijani territory to Armenia and from Armenia to other destinations.
Additionally, the parties exchanged views on the implementation of the TRIPP route in accordance with the agreements reached in Washington.
The parties emphasized the importance of continuing efforts to promote the peace process and ensure long-term peace, stability, connectivity, and economic cooperation in the region," the statement said.