ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսության աճի պոտենցիալը գնահատվում է 5–5,5%, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վագե Հովհաննիսյանը Shant հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Մեր գնահատմամբ, վերջին տարիներին մեր աճի պոտենցիալը փոխվել է, ավելացել է: Եթե նախկինում մենք ասում էինք, որ մեր աճի պոտենցիալը գնահատվում է 4–4,5%, ապա այժմ այն գնահատվում է 5–5,5%», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, տնտեսության աճի պոտենցիալը կապված է տնտեսական ենթակառուցվածքների մեծ ներդրումների, մասնավոր հատվածի նշանակալի ներդրումների և մարդկային կապիտալի զարգացման ներդրումների հետ:
«Տնտեսության արտադրողականությունը բարձրանում է, իսկ տարբեր ուղղություններով ներդրումների արդյունքները կերևան նաև ապագայում», - նշել է նա:
Նա նաև մեկնաբանել է կառավարության նոր հնգամյա ծրագրով նախատեսված միջին տնտեսական աճի 6%-ը, նշելով, որ դա չի համարվում ամբիցիաների նվազում:
«6%-անոց տնտեսական աճը, այն աճի ֆոնին, որը մենք ունեցել ենք վերջին հինգ տարիներին, բավականին ամբիցիոզ է», - ասել է նա:
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսվում է 5,4%: Նախնական տվյալներով, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6,7% 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

ЕРЕВАН, 29 августа. /АРКА/. Потенциал роста экономики Армении оценивается в 5–5,5%, заявил министр финансов РА Ваге Ованнисян в интервью телекомпании Shant.
«По нашей оценке, в последние годы потенциал нашего роста изменился, увеличился. Если раньше мы говорили, что потенциал нашего роста оценивается в 4–4,5%, то сейчас он оценивается в 5–5,5%», — сказал Ованнисян.
Министр связал показатель потенциала роста армянской экономики с крупными инвестициями в экономическую инфраструктуру, значительными вложениями частного сектора в модернизацию, а также инвестициями в развитие человеческого капитала.
По его словам, производительность экономики повышается, а результаты комплексных инвестиций по различным направлениям будут проявляться и в будущем.
Комментируя предусмотренный новой пятилетней программой правительства средний экономический рост в размере 6% против целевых 7% в предыдущей программе, Ованнисян отметил, что не считает это снижением амбиций.
В госбюджете на 2026 год рост экономики Армении предусмотрен в размере 5,4%. По предварительным данным Статистического комитета, ВВП Армении во II квартале 2026 года вырос на 6,7% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.