ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսության աճի պոտենցիալը գնահատվում է 5–5,5%, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վագե Հովհաննիսյանը Shant հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
«Մեր գնահատմամբ, վերջին տարիներին մեր աճի պոտենցիալը փոխվել է, ավելացել է: Եթե նախկինում մենք ասում էինք, որ մեր աճի պոտենցիալը գնահատվում է 4–4,5%, ապա այժմ այն գնահատվում է 5–5,5%», - ասել է Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով, տնտեսության աճի պոտենցիալը կապված է տնտեսական ենթակառուցվածքների մեծ ներդրումների, մասնավոր հատվածի նշանակալի ներդրումների և մարդկային կապիտալի զարգացման ներդրումների հետ:
«Տնտեսության արտադրողականությունը բարձրանում է, իսկ տարբեր ուղղություններով ներդրումների արդյունքները կերևան նաև ապագայում», - նշել է նա:
Նա նաև մեկնաբանել է կառավարության նոր հնգամյա ծրագրով նախատեսված միջին տնտեսական աճի 6%-ը, նշելով, որ դա չի համարվում ամբիցիաների նվազում:
«6%-անոց տնտեսական աճը, այն աճի ֆոնին, որը մենք ունեցել ենք վերջին հինգ տարիներին, բավականին ամբիցիոզ է», - ասել է նա:
2026 թվականի պետական բյուջեում Հայաստանի տնտեսության աճը նախատեսվում է 5,4%: Նախնական տվյալներով, 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 6,7% 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:

Potential Growth of Armenia's Economy Estimated at 5–5.5% - Finance Minister
YEREVAN, August 29. /ARKA/. The potential growth of Armenia's economy is estimated at 5–5.5%, said the Minister of Finance of Armenia, Vage Ovanisyan, in an interview with Shant TV.
“According to our assessment, the potential for our growth has changed and increased in recent years. Previously, we said that our growth potential was estimated at 4–4.5%, but now it is estimated at 5–5.5%,” Ovanisyan said.
The minister linked the growth potential of the Armenian economy to large investments in economic infrastructure, significant private sector investments in modernization, and investments in human capital development.
According to him, productivity is increasing, and the results of comprehensive investments in various areas will manifest in the future.
Commenting on the average economic growth of 6% envisaged by the new five-year government program, compared to the target of 7% in the previous program, Ovanisyan noted that he does not consider this a reduction in ambitions.
In the state budget for 2026, economic growth in Armenia is projected at 5.4%. According to preliminary data from the Statistical Committee, Armenia's GDP in the second quarter of 2026 grew by 6.7% compared to the same period in 2025.