Հայաստանի Ռուսաստան արտահանումը, որը ենթարկվել է սահմանափակումների, չի գերազանցում 3% ՎՎՊ-ի — ֆինանսների նախարար
Լուրեր | 2026/08/29 14:19
Ֆինանսների նախարար Վագե Օվաննիսյանը ներկայացրել է վիճակագրություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Ռուսաստան արտահանումը, որը ենթարկվել է ռուսական սահմանափակումների, չի գերազանցում 3% ՎՎՊ-ի, հայտարարել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վագե Օվաննիսյանը:
«Իհարկե, մենք կունենանք խնդիրներ, որոնք պետք է լուծենք առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում», - ասել է նա Shant հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, հայկական ծագմամբ ապրանքների արտահանման խնդիրները լուծելի են:
«Մենք արդեն ձեռնարկում ենք և ձեռնարկելու ենք քայլեր, որպեսզի հայկական ընկերությունները, որոնք խնդիրներ ունեն արտահանման սահմանափակումների պատճառով, կարողանան լուծել այդ խնդիրները: Կարող եմ ասել, որ, ընդհանուր առմամբ, այդ խնդիրները հիմնականում լուծված են», - նշել է նա:
Օվաննիսյանը պարզաբանել է, որ պետական աջակցության ծրագրերի շնորհիվ տնտեսվարողները գտնում են գործընկերներ այլ երկրներում:
«Այդ բազմազանացման խնդիրները, որոնք մենք դրել էինք նախորդ հինգ տարիների ընթացքում, սակայն տարբեր պատճառներով չենք կարողացել հաջողությամբ լուծել, այսօր լուծվում են: Մեր ապրանքները, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական արտադրանքը, արտահանվում են բազմաթիվ տարբեր երկրներ», - ընդգծել է նա:
Միևնույն ժամանակ, ֆինանսների նախարարը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանի կողմից սահմանված խնդիրներն ու սահմանափակումները ժամանակավոր բնույթ ունեն:
«Այդուհանդերձ, կարծում եմ, որ այն աշխատանքը, որը մենք այժմ կատարում ենք նոր արտահանման շուկաներ գտնելու համար, անկախ ամեն ինչից, չափազանց կարևոր է և բացում է մեզ նոր հնարավորություններ», - եզրափակել է Օվաննիսյանը:
Հայկական արտադրանքի մատակարարման սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից մի շարք ապրանքների մատակարարումների վրա՝ բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր, որոշ ըմպելիքներ և որոշ տեսակի ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, հետագայում՝ կենդանի ձուկ և ձկնամթերք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Սահմանափակումները ներառում են նաև հայկական ծագմամբ արտադրանքի տրանզիտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ:
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության ղեկավար Вазգեն Պողոսյանը հայտարարել էր, որ ռուսական միջոցների ազդեցությունը կարող է ազդել Հայաստանի 1-1.5% ՎՎՊ-ի վրա:

YEREVAN, August 29. /ARKA/. Armenia's exports to Russia, which are subject to Russian restrictions, do not exceed 3% of GDP, said Armenia's Finance Minister Vage Ovanisyan.
“Of course, we will have problems that we will solve in the next five years,” he said in an interview with the Shant TV channel.
According to the minister, the problems with the export of Armenian-origin goods are solvable.
“We have already taken and are taking steps to ensure that Armenian companies facing problems due to export restrictions can resolve these issues. And I can say that, for the most part, these problems have been mainly resolved,” he noted.
Ovanisyan explained that thanks to state support programs, economic entities are finding partners in other countries.
“The diversification tasks that we set over the past five years, but for various reasons could not successfully solve, are now being solved. Our goods, including agricultural products, are exported to many different countries,” he emphasized.
At the same time, the Finance Minister expressed hope that the problems and restrictions imposed by Russia are temporary in nature.
“Nevertheless, I believe that the work we are currently doing to find new export markets, regardless of everything else, is extremely important and opens up new opportunities for us,” Ovanisyan concluded.
Since the end of May, Russia has been gradually introducing restrictions on the supply of a number of types of products from Armenia, explaining this by violations of phytosanitary requirements. The restrictions affected floral products, mineral water, some drinks and certain types of alcoholic beverages, vegetables, fruits, berries, grapes, potatoes, dried fruits, later — live fish and fish products, and since July 27 — dairy products.
The restrictions also include a ban on the transit of Armenian-origin products through the territory of Russia to other EAEU countries.
On August 10, the head of the monetary policy department of the Central Bank of Armenia, Vazgen Poghosyan, stated that the impact of Russian measures could affect 1-1.5% of Armenia's GDP.