Հայաստանի պետական պարտքը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13.9 միլիարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պետական պարտքի ընդհանուր գումարը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13,900.932 միլիոն, ինչը $8.476 միլիոնով ավելացել է մայիսի 31-ի համեմատ: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվությունը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ին պետական պարտքը կազմել էր $13,906.036 միլիոն:
Հունիսի 30-ի դրությամբ դրամով արտահայտված պետական պարտքը կազմել է 5,116,377.2 միլիոն դրամ, ինչը մեկ ամսում ավելացել է 1,452.7 միլիոն դրամով:
Ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում $13,892.560 միլիոնը կազմում է կառավարության պարտքը (մեկ ամսում աճ՝ $8.424 միլիոն), իսկ $8.373 միլիոնը՝ համայնքների պարտքը (մեկ ամսում աճ՝ $0.052 միլիոն):
Կառավարության պարտքի արտաքին մասը (ներառյալ արտաքին վարկերը և պարտքերը) հունիսի 30-ի դրությամբ նվազել է $26.648 միլիոնով և կազմել $6,620.999 միլիոն, իսկ ներքին պարտքը (ներառյալ, բնակիչների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերը) աճել է $35.072 միլիոնով և կազմել $7,271.561 միլիոն:

Armenia's total public debt amounted to $13.9 billion as of June 30, 2026
YEREVAN, August 7. /ARKA/. Armenia's total public debt amounted to $13,900.932 million as of June 30, 2026, increasing by $8.476 million compared to May 31, 2026. This is stated in the report of the Statistical Committee of Armenia.
As of December 31, 2025, the public debt was $13,906.036 million.
In dram terms, as of June 30, 2026, the public debt amounted to 5,116,377.2 million drams, having increased by 1,452.7 million drams over the month.
Of the total debt, $13,892.560 million is attributed to government debt (an increase of $8.424 million over the month), while $8.373 million is attributed to community debt (an increase of $0.052 million).
The external debt of the government as of June decreased by $26.648 million to $6,620.999 million, while the internal debt increased by $35.072 million to $7,271.561 million.