Հայաստանի պետական պարտքը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13.9 միլիարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պետական պարտքի ընդհանուր գումարը հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13,900.932 միլիոն, ինչը $8.476 միլիոնով ավելացել է մայիսի 31-ի համեմատ: Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվությունը:
2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ին պետական պարտքը կազմել էր $13,906.036 միլիոն:
Հունիսի 30-ի դրությամբ դրամով արտահայտված պետական պարտքը կազմել է 5,116,377.2 միլիոն դրամ, ինչը մեկ ամսում ավելացել է 1,452.7 միլիոն դրամով:
Ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում $13,892.560 միլիոնը կազմում է կառավարության պարտքը (մեկ ամսում աճ՝ $8.424 միլիոն), իսկ $8.373 միլիոնը՝ համայնքների պարտքը (մեկ ամսում աճ՝ $0.052 միլիոն):
Կառավարության պարտքի արտաքին մասը (ներառյալ արտաքին վարկերը և պարտքերը) հունիսի 30-ի դրությամբ նվազել է $26.648 միլիոնով և կազմել $6,620.999 միլիոն, իսկ ներքին պարտքը (ներառյալ, բնակիչների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերը) աճել է $35.072 միլիոնով և կազմել $7,271.561 միլիոն:

Общий госдолг Армении по итогам июня 2026 года составил $13.9 млрд.
ЕРЕВАН, 7 августа. /АРКА/. Совокупный государственный долг Армении по данным на 30 июня 2026 года составил $13 900.932 млн., увеличившись на $8.476 млн. по сравнению с 31 мая 2026 года. Об этом говорится в отчете Статистического комитета Армении.
При этом 31 декабря 2025 года госдолг составлял $13 906.036 млн.
В то же время в драмовом выражении по данным на 30 июня 2026 года госдолг составил 5 116 377.2 млн. драмов, увеличившись за месяц на 1 452.7 млн. драмов.
В структуре общего долга $13 892.560 млн. приходится на долг правительства (рост за месяц – на $8.424 млн.), а $8.373 млн. – на долг общин (рост за месяц – на $0.052 млн.).
Внешний долг правительства по итогам июня снизился на $26.648 млн. и составил $6 620.999 млн., а внутренний долг вырос на $35.072 до $7 271.561 млн.