Հայաստանի պետական պարտքը 2025 թվականին կազմել է 47.2%: Ֆինանսների նախարարն այս մակարդակը կառավարելի է համարում
Լուրեր | 2026/08/29 09:31
Հայաստանի պետական պարտքը 2025 թվականին 47.2% է, ինչը կառավարելի է՝ նշում է Վագե Օվանիյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի պետական պարտքի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը 2025 թվականին կազմել է 47.2%, ինչը կառավարելի մակարդակ է, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վագե Օվանիյանը:
«Մենք շատ հեռու ենք վտանգավոր շեմից», — ասել է նա Shant հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականին պարտքը կազմել է 63% ՀՆԱ-ից, իսկ 2021 թվականին՝ 60%, և ֆինանսական գործողությունների տրամաբանությունը այն էր, որ կառավարությունը պետք է սահմանափակի ընթացիկ ծախսերի աճը և ներկայացնի հստակ ծրագիր, թե ինչպես կրճատի պարտքը 60%-ից ցածր մակարդակի:
«Այսօր գործում են այլ ֆինանսական կանոններ, և մենք չունենք որևէ սահմանափակում», — պարզաբանել է նախարարը:
Օվանիյանը չբացառեց ռիսկերի առկայությունը, ավելացնելով, որ դրանք գնահատվում են, և խորհրդարանին ներկայացվում է դրանց վերաբերյալ հաշվետվություն:
«Այս ամենը արտացոլվում է մեր միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի փաստաթղթում, բյուջետային փաստաթղթում և այն հաշվետվություններում, որոնք ներկայումս ներկայացնում ենք», — ասել է նա:
Խոսելով պարտքային միջոցների արդյունավետ ծախսման մասին, Օվանիյանը նշել է, որ վերջին հինգ տարվա տնտեսական գործընթացների համատեքստում այդ ծախսերը հիմնականում արդյունավետ են եղել:
«Նրանց շնորհիվ մենք ապահովել ենք ՀՆԱ-ի առաջատար աճ, ունենք տնտեսական զարգացում, բարձրանում է մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը: Եվ եթե մենք տեսնենք, որ որևէ ծախս արդյունավետ չէ, ապա չենք իրականացնի այդ ծախսերը կամ կփոխենք դրանց իրականացման եղանակը», — հայտարարել է ֆինանսների նախարարը:
Պարտքի մասին
Արմսթատի տվյալներով, Հայաստանի պետական պարտքը 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է $13,900.932 միլիոն, աճելով $8.476 միլիոնով 2026 թվականի մայիսի 31-ի համեմատ: Ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում $13,892.560 միլիոնը կազմում է կառավարության պարտքը (ամսվա ընթացքում աճ՝ $8.424 միլիոն), իսկ $8.373 միլիոնը՝ համայնքների պարտքը (ամսվա ընթացքում աճ՝ $0.052 միլիոն):
Նախկինում ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի պարտքի և ՀՆԱ-ի հարաբերակցությունը հասցնել 45%-ի:
Միջազգային վարկային գործակալություն S&P Global Ratings-ը իր օգոստոսյան զեկույցում Հայաստանի մասին նշել էր, որ պետական պարտքը (լիկվիդային ակտիվները բացառելով) ընդհանուր առմամբ կմնա կայուն՝略 40%-ից բարձր ՀՆԱ-ի մակարդակում միջնաժամկետ հեռանկարում:

Госдолг Армении к ВВП в 2025 году составлял 47,2%. Глава Минфина назвал этот уровень управляемым
Госдолг Армении в 2025 году составил 47,2%, что считается управляемым уровнем, заявил министр финансов
ЕРЕВАН, 29 августа. /АРКА/. Соотношение госдолга Армении к ВВП в 2025 году составляло 47,2%, что считается управляемым уровнем, заявил министр финансов республики Ваге Ованнисян.
«То есть мы очень далеки от опасного порога», — сказал он в интервью телекомпании Shant.
Он напомнил, что в 2020 году, когда долг составлял 63% ВВП, а в 2021 году — 60% логика фискальных действий заключалась в том, что правительство должно сдерживать рост текущих расходов и представить четкую программу того, как оно снизит долг до уровня ниже 60%.
«Сейчас действуют другие фискальные правила, и у нас нет каких-либо ограничений», — пояснил министр.
Ованнисян при этом не исключил наличие рисков, добавив, что они оцениваются, и в парламент представляется отчет о них.
«Это отражается и в нашем документе по среднесрочной программе расходов, и в бюджетном документе, и в тех отчетах, которые мы представляем сейчас», — сказал он.
Говоря о том, насколько эффективно расходуются долговые средства, Ованнисян сказал, что, с учетом экономических процессов последних пяти лет, эти расходы, в основном, были эффективными.
«Благодаря им мы обеспечили опережающий рост ВВП, благодаря им у нас есть экономическое развитие, повышается благосостояние наших граждан. И если мы увидим, что какой-либо расход неэффективен, то не будем осуществлять эти расходы либо изменим способ их осуществления», — заявил глава Минфина.
О госдолге
По данным Армстата, совокупный государственный долг Армении по данным на 30 июня 2026 года составил $13 900.932 млн., увеличившись на $8.476 млн. по сравнению с 31 мая 2026 года. В структуре общего долга $13 892.560 млн. приходится на долг правительства (рост за месяц – на $8.424 млн.), а $8.373 млн. – на долг общин (рост за месяц – на $0.052 млн.).
Ранее замминистра финансов РА Аваг Аванесян заявил, что правительство Армении ставит цель довести соотношение госдолга к ВВП до 45%.
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings в своем августовском докладе по Армении указывало, что госдолг РА (за вычетом ликвидных активов) останется в целом стабильным на уровне чуть выше 40% ВВП в среднесрочной перспективе.