Հայաստանի պետական պարտքը 2026 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ կազմել է $14.543 միլիարդ, պահպանելով յուրաքանչյուր բնակչի պարտքի բեռը $4.7 հազար մակարդակում: Տարվա կտրվածքով պետական պարտքի աճը նվազել է 13%-ից մինչև 5%, ինչը թույլ է տվել նվազեցնել բնակչության պարտքի բեռը 4.3%-ով (մինչև $4.5 հազար մեկ տարի առաջ):
Նշվում է, որ ներկայումս բնակչության պարտքի բեռը ավելի շատ պայմանավորված է ներքին պարտքով, քան արտաքինով՝ $2.4 հազար ընդդեմ $2.3 հազար: Արտաքին պարտքի ծածկման աստիճանը 2026 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ հասել է 83.1%-ի, ինչը զգալի աճ է նախորդ տարվա 58.3%-ից:
2026 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է $14.540 միլիարդ, իսկ արտաքին պարտքը՝ $7.1 միլիարդ:

News | 2026/08/25 14:03
As of July 1, 2026, Armenia's state debt amounted to $14.543 billion, maintaining a per capita debt burden at $4.7 thousand. Year-on-year, the growth of state debt slowed from 13% to 5%, which reduced the growth of per capita debt burden to 4.3% (from $4.5 thousand a year ago).
It is noted that currently the per capita debt burden is more influenced by domestic debt than external debt — $2.4 thousand versus $2.3 thousand. The coverage ratio of external debt by foreign exchange reserves as of July 1, 2026, jumped to 83.1% from 58.3% a year earlier.
As of January 1, 2026, Armenia's state debt stood at $14.540 billion, while external debt was $7.1 billion.