Հայաստանի պետական բյուջեին մոտ 550 հազար ԱՄՆ դոլար վնաս հասցնելու մասին հաղորդում է ներկայացրել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Դեմոյանը Facebook-ի իր էջում նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի կողմից, առանց հիմնավոր ուսումնասիրության, կասկածելի գնում է կատարել:
2025 թվականի դեկտեմբերին, մի քանի պետական պաշտոնյաներ հայտարարեցին, որ Լոնդոնի միջազգային աճուրդում ձեռք բերված հայկական մշակութային արժեքի համար պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից 175 միլիոն 360 հազար դրամ (մոտ 550 հազար ԱՄՆ դոլար) է հատկացվել:
Դեմոյանը պնդում է, որ այս գնումը կապված է 2026 թվականի հունիսի 7-ին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ:
Նա նաև նշում է, որ վճարված գումարը չի համապատասխանում միջազգային աճուրդներում նման ցուցանմուշների գներին:
Դեմոյանը պահանջում է, որ իրավապահ մարմինները հետաքննեն այս գործը և պարզեն, թե արդյոք պետական պաշտոնյաները ներգրավված են հնաոճ իրերի սև շուկայում:
Նա պատրաստ է տրամադրել փորձագիտական գնահատականներ և փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ ձեռք բերված ցուցանմուշը չի կարող լինել հայկական:

Hayk Demoyan, the former director of the Genocide Museum-Institute, has filed a report regarding damage to Armenia's state budget amounting to approximately $550,000:
Demoyan stated on his Facebook page that the Armenian government, represented by Prime Minister Nikol Pashinyan, Chief of Staff Arayik Harutyunyan, and Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan, made a suspicious purchase without proper investigation:
In December 2025, several high-ranking state officials announced that 175 million 360 thousand drams (about $550,000) had been allocated from the state budget reserve fund for acquiring an Armenian cultural value at an international auction in London:
Demoyan claims that this purchase is linked to the parliamentary elections scheduled for June 7, 2026:
He also notes that the amount paid does not correspond to the prices of similar items at international auctions:
Demoyan demands that law enforcement agencies investigate this case and determine whether state officials are involved in the black market of antiques:
He is willing to provide expert assessments and documents proving that the acquired item cannot be Armenian: