Հայաստանի պետական բյուջեին մոտ 550 հազար ԱՄՆ դոլար վնաս հասցնելու մասին հաղորդում է ներկայացրել Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Դեմոյանը Facebook-ի իր էջում նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի և ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի կողմից, առանց հիմնավոր ուսումնասիրության, կասկածելի գնում է կատարել:
2025 թվականի դեկտեմբերին, մի քանի պետական պաշտոնյաներ հայտարարեցին, որ Լոնդոնի միջազգային աճուրդում ձեռք բերված հայկական մշակութային արժեքի համար պետական բյուջեի պահուստային ֆոնդից 175 միլիոն 360 հազար դրամ (մոտ 550 հազար ԱՄՆ դոլար) է հատկացվել:
Դեմոյանը պնդում է, որ այս գնումը կապված է 2026 թվականի հունիսի 7-ին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունների հետ:
Նա նաև նշում է, որ վճարված գումարը չի համապատասխանում միջազգային աճուրդներում նման ցուցանմուշների գներին:
Դեմոյանը պահանջում է, որ իրավապահ մարմինները հետաքննեն այս գործը և պարզեն, թե արդյոք պետական պաշտոնյաները ներգրավված են հնաոճ իրերի սև շուկայում:
Նա պատրաստ է տրամադրել փորձագիտական գնահատականներ և փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ ձեռք բերված ցուցանմուշը չի կարող լինել հայկական:

Сообщение о нанесении ущерба государственному бюджету Армении
Бывший директор Института геноцида Хайк Демоян подал заявление о нанесении ущерба государственному бюджету Армении на сумму около 550 тысяч долларов США:
Демоян отметил на своей странице в Facebook, что правительство Армении, в лице премьер-министра Никола Пашиняна, руководителя аппарата премьер-министра Араика Гарибяна и министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, совершило подозрительную покупку без должного изучения:
В декабре 2025 года несколько высокопоставленных государственных чиновников объявили, что из резервного фонда государственного бюджета выделено 175 миллионов 360 тысяч драмов (около 550 тысяч долларов США) для приобретения армянской культурной ценности на международном аукционе в Лондоне:
Демоян утверждает, что эта покупка связана с предстоящими парламентскими выборами 7 июня 2026 года:
Он также отмечает, что выплаченная сумма не соответствует ценам на аналогичные предметы на международных аукционах:
Демоян требует, чтобы правоохранительные органы расследовали это дело и выяснили, вовлечены ли государственные чиновники в черный рынок антиквариата:
Он готов предоставить экспертные оценки и документы, подтверждающие, что приобретенный предмет не может быть армянским: