Հայաստանի բարձր մակարդակի պաշտոնյան այցելել է Կիև, քանի որ Հայաստանի ղեկավարությունը շարունակաբար ուժեղացնում է դիվանագիտական կապերը Ուկրաինայի հետ՝ Ռուսաստանի հետ աճող լարվածության պայմաններում:
Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը կարճ զրույց է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և արտաքին գործերի նախարար Անդրій Սիբիհայի հետ Ուկրաինայի ամենահին քրիստոնեական վանքի՝ Կիև-Պեչորյան Լավրայի 975-ամյակի պաշտոնական արարողության ընթացքում:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության համաձայն, նրանք գնահատել են երկու պետությունների միջև «նորից ակտիվացած բարձր մակարդակի քաղաքական կապերը» և համաձայնել են շարունակել դրանք «Հայաստան-Ուկրաինա երկկողմ օրակարգը հարստացնելու և հարաբերությունները进一步 ուժեղացնելու» նպատակով:
Կոստանյանը Կիև է ժամանել Զելենսկու հեռախոսազրույցից երկու օր անց՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Սիբիհան նույնպես խոսել է իր հայկական գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ անցյալ շաբաթ:
Զելենսկին հեռախոսազրույցից հետո նշել է, որ քննարկել է Փաշինյանի հետ, այդ թվում՝ մայիսին Երևան կատարած այցի «արդյունքները», որը խիստ արձագանք է առաջացրել Ռուսաստանի կողմից:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է «ահաբեկչական» սպառնալիքները և Փաշինյանի արձագանքելու անհաջողությունը: Փաշինյանը մերժել է այդ քննադատությունը, որը կրկնել են ռուսական բարձրագույն պաշտոնյաները:
Ռուս-հայկական լարվածությունը հետագայում աճել է, քանի որ Մոսկվան արգելել է Հայաստանի համար կարևոր ներկրումներ և ճնշում է գործադրել Երևանին՝ արագ ընտրություն կատարելու համար՝ մնալու ռուսական առևտրային բլոկում կամ փորձելու միանալ Եվրոպական Միությանը:

Высокопоставленный армянский чиновник посетил Киев в выходные дни, поскольку руководство Армении продолжает усиливать дипломатические контакты с Украиной на фоне нарастающей напряженности с Россией.
Заместитель министра иностранных дел Вахан Костанян кратко поговорил с президентом Украины Владимиром Зеленским и министром иностранных дел Андреем Сыбига во время официальной церемонии, посвященной 975-летию основания самого старого христианского монастыря Украины — Киево-Печерской Лавры.
По данным Министерства иностранных дел Армении, они высоко оценили «недавно активизированные высокоуровневые политические контакты» между двумя государствами и согласились продолжать их «с целью обогащения двусторонней повестки дня Армения-Украина и дальнейшего укрепления отношений».
Костанян прибыл в Киев через два дня после телефонного разговора Зеленского с премьер-министром Николом Пашиняном. Сыбига также говорил со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном на прошлой неделе.
Зеленский заявил после разговора, что обсудил с Пашиняном, среди прочего, «результаты» своего майского визита в Ереван, который вызвал яркую реакцию со стороны России. Выступая на европейском саммите, проходившем в столице Армении, украинский лидер косвенно угрожал сорвать предстоящий Парад Победы в Москве с помощью дронов.
Министерство иностранных дел России осудило «террористические» угрозы и неудачу Пашиняна ответить на них. Пашинян отверг критику, которую повторили высокопоставленные российские законодатели.
Российско-армянская напряженность с тех пор еще больше возросла, поскольку Москва запретила ключевые импортные товары из Армении и оказала давление на Ереван, чтобы тот быстро выбрал между оставлением в российском торговом блоке и стремлением присоединиться к Европейскому Союзу.