Հայաստանի բարձր մակարդակի պաշտոնյան այցելել է Կիև, քանի որ Հայաստանի ղեկավարությունը շարունակաբար ուժեղացնում է դիվանագիտական կապերը Ուկրաինայի հետ՝ Ռուսաստանի հետ աճող լարվածության պայմաններում:
Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը կարճ զրույց է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և արտաքին գործերի նախարար Անդրій Սիբիհայի հետ Ուկրաինայի ամենահին քրիստոնեական վանքի՝ Կիև-Պեչորյան Լավրայի 975-ամյակի պաշտոնական արարողության ընթացքում:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության համաձայն, նրանք գնահատել են երկու պետությունների միջև «նորից ակտիվացած բարձր մակարդակի քաղաքական կապերը» և համաձայնել են շարունակել դրանք «Հայաստան-Ուկրաինա երկկողմ օրակարգը հարստացնելու և հարաբերությունները进一步 ուժեղացնելու» նպատակով:
Կոստանյանը Կիև է ժամանել Զելենսկու հեռախոսազրույցից երկու օր անց՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Սիբիհան նույնպես խոսել է իր հայկական գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ անցյալ շաբաթ:
Զելենսկին հեռախոսազրույցից հետո նշել է, որ քննարկել է Փաշինյանի հետ, այդ թվում՝ մայիսին Երևան կատարած այցի «արդյունքները», որը խիստ արձագանք է առաջացրել Ռուսաստանի կողմից:
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտել է «ահաբեկչական» սպառնալիքները և Փաշինյանի արձագանքելու անհաջողությունը: Փաշինյանը մերժել է այդ քննադատությունը, որը կրկնել են ռուսական բարձրագույն պաշտոնյաները:
Ռուս-հայկական լարվածությունը հետագայում աճել է, քանի որ Մոսկվան արգելել է Հայաստանի համար կարևոր ներկրումներ և ճնշում է գործադրել Երևանին՝ արագ ընտրություն կատարելու համար՝ մնալու ռուսական առևտրային բլոկում կամ փորձելու միանալ Եվրոպական Միությանը:

A senior Armenian official visited Kyiv at the weekend as Armenia’s leadership continued to step up diplomatic contacts with Ukraine amid mounting tensions with Russia.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanian briefly spoke with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and Foreign Minister Andrii Sybiha during an official ceremony to mark the 975th anniversary of the establishment of Ukraine’s oldest Christian monastery, the Kyiv-Pechersk Lavra.
According to the Armenian Foreign Ministry, they praised the “recently intensified high-level political contacts” between the two states and agreed on the need to continue them “in order to enrich the Armenia-Ukraine bilateral agenda and further strengthen relations.” The ministry released similar readouts of Kostanian’s talks with Ukraine’s Deputy Foreign Minister Oleksandr Mischenko and two senior Ukrainian lawmakers.
Kostanian arrived in Kyiv two days after Zelenskyy’s phone call with Prime Minister Nikol Pashinian. Sybiha likewise spoke with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan last week.
Zelenskyy said after the call that he discussed with Pashinian, among other things, the “results” of his May visit to Yerevan that sparked a furious reaction from Russia. Speaking during a European summit held in the Armenian capital, the Ukrainian leader implicitly threatened to disrupt Russia’s upcoming Victory Day parade in Moscow with drone strikes.
The Russian Foreign Ministry condemned the “terrorist” threats and Pashinian’s failure to respond to them. Pashinian rejected the criticism echoed by senior Russian lawmakers.
Russian-Armenian tensions have risen further since then, with Moscow banning key imports from Armenia and pressuring Yerevan to quickly choose between remaining part of a Russian-led trade bloc and seeking to join the European Union.