Հայաստանի նոր կախվածությունը տարածաշրջանային ինտեգրման անվան տակ
«Ալիևը հայտարարում է՝ Հայկական ԱԷԿ-ը պետք է շահագործումից հանվի»,-գրում է քաղաքագիտության դոկտոր Վահե Դավթյան՝ շարունակելով.
«Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարում է, որ Հայաստանում արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների զարգացումն էապես մեծացնելու է էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը։ Այն աստիճան, որ կարող է անգամ էլեկտրաէներգիայի պակասորդ առաջանալ։
Էներգետիկ այս «պինգ-պոնգի» ամենաբնորոշ դրսևորումը դարձավ այսօր օկուպացված Բերձորում անցկացված Հայաստանի և Ադրբեջանի ոլորտային գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հանդիպումը։
Օրակարգում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև էլեկտրաէներգիայի ներմուծման ու արտահանման հնարավորություններն էին, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին էներգետիկ ենթակառուցվածքները միացնելու տարբերակները։

“Aliyev states that the Armenian NPP should be decommissioned,” writes Vahe Davtyan, a doctor of political science, continuing.
“After that, Pashinyan announces that the development of artificial intelligence infrastructure in Armenia will significantly increase the demand for electricity. To such an extent that there may even be a shortage of electricity.
The most characteristic manifestation of this energy ‘ping-pong’ was today’s meeting of representatives of the sectoral agencies of Armenia and Azerbaijan held in occupied Berdzor.
On the agenda were the possibilities of importing and exporting electricity between Armenia and Azerbaijan, as well as options for connecting energy infrastructure at the Armenian-Azerbaijani state border.