Հայաստանի նախագահը: 1991 թվականի անկախության հանրաքվեն, ի վերջո, հեռացրել է հայ ժողովրդին ինքնիշխան պետություն ունենալու ձգտումից
Լուրեր | 2026/08/30 09:02
Վահագն Խաչատուրյանը անդրադարձել է 1991 թվականի հանրաքվեին և նրա հետևանքներին
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայտարարել է, որ 1991 թվականի անկախության հանրաքվեն ոչ միայն չի ամրագրել անկախության բովանդակությունը, այլ, հակառակը, տարիների ընթացքում արժեզրկել է այն, ինչի արդյունքում շատերը զզվեցին և դադարեցին ձգտել ինքնուրույն, անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալու:
Նա նշել է, որ հանրաքվեի արդյունքում Հայաստանը դարձել է "կլանային, կոռումպացված պետություն", որի գոյությունը պայմանավորված էր բացառապես "երրորդ ուժով": Խաչատուրյանը նշել է, որ իրավիճակը փոխվել է 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո, երբ իշխանությունները սկսել են պայքարել կոռուպցիայի և հովանավորչության դեմ:
Նա նաև անդրադարձել է Արցախյան հարցին, հարցնելով, թե ինչու նախորդ իշխանությունները չեն արձանագրել Արցախի Հանրապետության միացումը Հայաստանին, փոխարենը ավելի քան քառորդ դար բանակցություններ են վարել Ադրբեջանի հետ "ստատուսի" շուրջ:
Խաչատուրյանը ընդգծել է, որ 2022 թվականի Պրահայի գագաթնաժողովը նոր մոտեցման սկիզբն է, որը թույլ է տվել Հայաստանին հանդես գալ որպես լիարժեք ինքնիշխան, անկախ, կանխատեսելի պետություն:

The President of Armenia, Vahagn Khachatryan, stated that the 1991 independence referendum did not secure the essence of independence but rather devalued it over the years, disillusioning and demoralizing many, distancing them from the desire to have an independent, sovereign state.
He noted that as a result of the referendum, Armenia became a "clan-based, corrupt state," whose existence was conditioned solely by a "third force." Khachatryan emphasized that the situation changed after the Velvet Revolution in 2018 when the authorities began to fight against corruption and patronage.
He also addressed the Artsakh issue, questioning why previous authorities did not formalize the unification of the Republic of Artsakh with Armenia, instead negotiating with Azerbaijan over some "status" for over a quarter of a century.
Khachatryan pointed out that the Prague Summit in 2022 marked the beginning of a new approach that allowed Armenia to emerge as a fully sovereign, independent, predictable country.