Հայաստանի նախագահը: 1991 թվականի անկախության հանրաքվեն, ի վերջո, հեռացրել է հայ ժողովրդին ինքնիշխան պետություն ունենալու ձգտումից
Լուրեր | 2026/08/30 09:02
Վահագն Խաչատուրյանը անդրադարձել է 1991 թվականի հանրաքվեին և նրա հետևանքներին
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայտարարել է, որ 1991 թվականի անկախության հանրաքվեն ոչ միայն չի ամրագրել անկախության բովանդակությունը, այլ, հակառակը, տարիների ընթացքում արժեզրկել է այն, ինչի արդյունքում շատերը զզվեցին և դադարեցին ձգտել ինքնուրույն, անկախ, ինքնիշխան պետություն ունենալու:
Նա նշել է, որ հանրաքվեի արդյունքում Հայաստանը դարձել է "կլանային, կոռումպացված պետություն", որի գոյությունը պայմանավորված էր բացառապես "երրորդ ուժով": Խաչատուրյանը նշել է, որ իրավիճակը փոխվել է 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունից հետո, երբ իշխանությունները սկսել են պայքարել կոռուպցիայի և հովանավորչության դեմ:
Նա նաև անդրադարձել է Արցախյան հարցին, հարցնելով, թե ինչու նախորդ իշխանությունները չեն արձանագրել Արցախի Հանրապետության միացումը Հայաստանին, փոխարենը ավելի քան քառորդ դար բանակցություններ են վարել Ադրբեջանի հետ "ստատուսի" շուրջ:
Խաչատուրյանը ընդգծել է, որ 2022 թվականի Պրահայի գագաթնաժողովը նոր մոտեցման սկիզբն է, որը թույլ է տվել Հայաստանին հանդես գալ որպես լիարժեք ինքնիշխան, անկախ, կանխատեսելի պետություն:

Президент Армении: Референдум 1991 года о независимости в итоге отдалил армянский народ от стремления иметь суверенное государство
Новости | 2026/08/30 09:02
Ваагн Хачатурян обсудил референдум 1991 года и его последствия
Президент Армении Ваагн Хачатурян заявил, что референдум о независимости Армении в 1991 году не только не закрепил содержание независимости, но, наоборот, с годами обесценил её, разочаровал и деморализовал многих, отдалил от стремления иметь самостоятельное, независимое, суверенное государство.
Он отметил, что в результате референдума Армения превратилась в "клановое, коррумпированное государство", существование которого было обусловлено исключительно "третьей силой". Хачатурян подчеркнул, что ситуация изменилась после бархатной революции 2018 года, когда власти начали борьбу с коррупцией и покровительством.
Он также затронул вопрос Арцаха, задавшись вопросом, почему предыдущие власти не зафиксировали объединение Республики Арцах с Арменией, а вместо этого вели переговоры с Азербайджаном о "статусе" более четверти века.
Хачатурян отметил, что Пражский саммит 2022 года стал началом нового подхода, который позволил Армении выступить как полноценной суверенной, независимой, предсказуемой страной.