Հայաստանի կենտրոնական բանկը ներկայացրել է նոր նախագծեր կրիպտոակտիվների կարգավորման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կենտրոնական բանկը հանրային քննարկման է ներկայացրել երկու նոր կարգավորող նախագծեր, որոնք անհրաժեշտ են «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի կիրառման համար:
Ներկայացված նախագծերից մեկը վերաբերում է 7/07 կարգի «Կրիպտոակտիվների ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության կանոններին և պահանջներին», իսկ մյուսը փոփոխություններ է առաջարկում 2026 թվականի հունվարի 26-ի 12-Ն որոշմանը, որը սահմանում է կրիպտոակտիվների գործարքների գրանցման և պահման պահանջները:
Կենտրոնական բանկը բոլոր հետաքրքրված անձանց հրավիրում է ներկայացնել առաջարկություններ մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 26-ը, էլեկտրոնային հասցեով [email protected]՝ նամակի թեմայում նշելով «Կրիպտոակտիվների կարգավորում»: Նամակում անհրաժեշտ է նշել անունը, ազգանունը, հնարավորության դեպքում՝ ներկայացվող կազմակերպությունը, ինչպես նաև կապի տվյալները:
Առաջարկությունների հավաքումից հետո ԿԲ-ն նախատեսում է կազմակերպել հանդիպում նրանց հետ, ովքեր ներկայացրել են առաջարկություններ, քննարկելու համար:

ЦБ Армении представил на обсуждение еще два проекта регулирования сферы криптоактивов
ЕРЕВАН, 13 августа. /АРКА/. Центральный банк Армении вынес на общественное обсуждение еще два проекта нормативных актов, необходимых для применения закона «О криптоактивах».
Как сообщает пресс-служба регулятора, на обсуждение представлен проект положения 7/07 «Правила и требования к деятельности лиц, предоставляющих услуги с криптоактивами», а также изменения в решение Совета ЦБ Армении №12-Н от 26 января 2026 года — последнее устанавливает требования к осуществлению и хранению (архивированию) регистрационных записей о сделках с криптоактивами, их содержанию, а также порядок их представления в Центральный банк.
ЦБ предлагает всем заинтересованным лицам представить замечания и предложения по проектам до 26 августа 2026 года на электронный адрес [email protected] с указанием в теме письма «Регулирование криптоактивов». В письме необходимо указать имя и фамилию, при наличии — представляемую организацию, а также контактные данные для обратной связи.
После обобщения поступивших предложений ЦБ намерен организовать встречу с представителями лиц и организаций, представивших замечания, для их обсуждения.