Հայաստանի կենտրոնական բանկը ներկայացրել է նոր նախագծեր կրիպտոակտիվների կարգավորման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կենտրոնական բանկը հանրային քննարկման է ներկայացրել երկու նոր կարգավորող նախագծեր, որոնք անհրաժեշտ են «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքի կիրառման համար:
Ներկայացված նախագծերից մեկը վերաբերում է 7/07 կարգի «Կրիպտոակտիվների ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության կանոններին և պահանջներին», իսկ մյուսը փոփոխություններ է առաջարկում 2026 թվականի հունվարի 26-ի 12-Ն որոշմանը, որը սահմանում է կրիպտոակտիվների գործարքների գրանցման և պահման պահանջները:
Կենտրոնական բանկը բոլոր հետաքրքրված անձանց հրավիրում է ներկայացնել առաջարկություններ մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 26-ը, էլեկտրոնային հասցեով [email protected]՝ նամակի թեմայում նշելով «Կրիպտոակտիվների կարգավորում»: Նամակում անհրաժեշտ է նշել անունը, ազգանունը, հնարավորության դեպքում՝ ներկայացվող կազմակերպությունը, ինչպես նաև կապի տվյալները:
Առաջարկությունների հավաքումից հետո ԿԲ-ն նախատեսում է կազմակերպել հանդիպում նրանց հետ, ովքեր ներկայացրել են առաջարկություններ, քննարկելու համար:

YEREVAN, August 13. /ARKA/. The Central Bank of Armenia has presented two new regulatory projects for public discussion that are necessary for the implementation of the "Law on Crypto Assets".
According to the regulator's press service, the projects include the draft regulation 7/07 "Rules and Requirements for the Activities of Persons Providing Services with Crypto Assets," and amendments to the Central Bank Council decision No. 12-N dated January 26, 2026, which establishes requirements for the execution and storage (archiving) of registration records of transactions with crypto assets, their content, and the procedure for their submission to the Central Bank.
The Central Bank invites all interested parties to submit comments and suggestions on the projects by August 26, 2026, to the email address [email protected], indicating in the subject line of the email "Regulation of Crypto Assets." The email should include the name and surname, the represented organization if applicable, and contact details for feedback.
After summarizing the received proposals, the Central Bank intends to organize a meeting with representatives of individuals and organizations that submitted comments for discussion.