Հայաստանի կառավարությունը վերականգնելու է երկաթուղային կապը Թուրքիայի հետ
Հայաստանի կառավարությունը առաջին քայլն է արել Թուրքիայի հետ փակ սահմանին տանող երկաթուղու վերականգնման ուղղությամբ, հայտարարել է ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:
Խուդաթյանը հայտնել է, որ կառավարությունը միջազգային մրցույթ է հայտարարել 21 կիլոմետրանոց հատվածի նախագծման համար, որը անցնում է Գյումրիից մինչև սահման: Այն անօգտագործելի է եղել և իջեցվել է 1990-ականների սկզբից:
Ռուսաստանի պետական երկաթուղային մենաշնորհը՝ «Ռուսական երկաթուղիներ» (ՌԺԴ), կառավարում է ցանցը 2008 թվականին Երևանի հետ կնքված 30-ամյա կառավարման պայմանագրի շրջանակներում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս կոչ է արել ՌԺԴ-ին վերականգնել այս և Ադրբեջանի հետ տանող այլ երկաթուղային հատված:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը նշել է, որ նրանք պատրաստ են դա անել: Փաշինյանը հայտարարել է, որ ցանկանում է ավարտել ռուսական կառավարման իրավունքը հայկական երկաթուղիների նկատմամբ:
Խուդաթյանի հայտարարությունը ևս մեկ նշան է, որ Երևանը ցանկանում է բացառել ռուսներին Գյումրի-Ախուրիկ հատվածի վերականգնման ծրագրից: Փաշինյանը մայիսին ասել է, որ դա ֆինանսավորվելու է իր կառավարության կողմից:
Խուդաթյանը նաև լրագրողներին հայտնել է, որ այս տարի կառավարությունը կհայտարարի առանձին մրցույթ կառուցման համար, որը կպահանջի մոտ 15 միլիոն դոլար ֆինանսավորում:
Թուրքական հատվածը նույնպես վերականգնման կարիք ունի: Թուրքիայի սահմանամերձ Ակյակա քաղաքը հայտնել է, որ վերականգնման աշխատանքները արդեն սկսել են:
Անկարան շարունակում է Թուրքիայի-Հայաստանի սահմանը բացելու պայմանը կապել Հայաստանի-Ադրբեջանի խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հետ:

Армянское правительство восстановит железнодорожную связь с Турцией
Армянское правительство сделало первый шаг к восстановлению участка железнодорожной сети, управляемой Россией, ведущей к закрытой границе с Турцией, заявил министр инфраструктуры Давид Худатян:
Худатян сообщил, что правительство объявило международный тендер на проектирование 21-километрового участка, который проходит от Гюмри до границы. Он не использовался и пришел в упадок с начала 1990-х годов:
Государственная железнодорожная монополия России, «Российские железные дороги» (РЖД), управляет сетью по 30-летнему контракту, подписанному с Ереваном в 2008 году. Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно призывал РЖД в конце прошлого года отремонтировать этот и другой железнодорожный участок, ведущий в Азербайджан:
Заместитель премьер-министра России Алексей Оверчук указал на готовность сделать это. Пашинян на следующий день заявил, что хочет прекратить российское управление армянскими железными дорогами:
Заявление Худатяна является еще одним признаком того, что Ереван хочет исключить русских из планируемой реконструкции участка Гюмри-Ахурик. Пашинян заявил в мае, что это будет финансироваться его правительством:
Худатян также сообщил журналистам, что позже в этом году правительство объявит отдельный тендер на строительство, которое потребует около 15 миллионов долларов финансирования:
Турецкий участок железной дороги также нуждается в реконструкции. Мэр турецкого пограничного города Акиака сообщил, что работы по реконструкции на турецкой стороне уже начались:
Анкара продолжает связывать открытие турецко-армянской границы с подписанием армяно-азербайджанского мирного договора: