Այսօր տեղի է ունենալու կառավարության հերթական նիստը, որի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ընդգրկված են նախագծեր, որոնց համաձայն, կառավարությունը նախատեսում է 320 միլիոն դոլարի վարկ ներգրավել։ 150 միլիոն դոլարի բյուջետային վարկ Հայաստանը նախատեսում է ստանալ Ասիական զարգացման բանկից, իսկ 170 միլիոն դոլարի վարկային համաձայնագիրը կնքվել է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ։
«Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար, տնտեսագետ Նաիրի Սարգսյանը նշում է՝ դա պարտքի պլանային ավելացումն է։ «Այսինքն, երբ պլանավորած է 1-1,5 միլիարդ դոլար պարտք վերցնել տարվա ընթացքում, ըստ ընթացիկ ժամանակահատվածի, որոշակի չափաբաժիններով պարտքը ներգրավում են։ Մինչև տարեվերջ պետք է հասնեն 1,5 միլիարդ դոլարի։ Սա զարմանալի չէ, այս մասին արդեն գիտեինք։ Սակայն ուշագրավ է, որ Եվրոպայից փող սպասելով՝ Ասիական զարգացման բանկից են փող ուզում։ Ակնհայտ է, որ դեպի Եվրոպա չեն գնում։ Մյուս կողմից՝ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամն այլևս չի կարողանում ծախսերը սպասարկել, հրատապ պետք է անընդհատ պարտք ներգրավել, որպեսզի կարողանա ծախսերը փոխհատուցել։ Այդ գումարները ներգրավվում են ճեղքերը փակելու համար, ինչ էլ որ գրված լինի վարկերի ներգրավման համաձայնագրերի մեջ»,- ընդգծում է «Փաստի» զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ այս կառավարությանը «հաջողվել» է ընդամենը 8 տարում պետական պարտքը հասցնել ավելի քան 14,1 մլրդ դոլարի: Սա՝ այն դեպքում, երբ 2018 թվականի իշխանափոխությունից առաջ ՀՀ պետական պարտքը 6,9 մլրդ դրամ էր: Այսինքն, ութ տարում անհամեմատ ավել ի շատ պարտք են վերցրել այս իշխանությունները, քան նախկին բոլոր իշխանությունները միասին «մինչհեղափոխական» 28 տարում:

Сегодня состоится очередное заседание правительства, в повестке дня которого, среди прочих вопросов, включены проекты, согласно которым правительство планирует привлечь кредит в размере 320 миллионов долларов. 150 миллионов долларов бюджетного кредита Армения планирует получить от Азиатского банка развития, а кредитное соглашение на 170 миллионов долларов было подписано с Международным банком реконструкции и развития.
Руководитель инициативы «Армения — это я», экономист Наири Саргсян отмечает, что это плановое увеличение долга. «То есть, когда запланировано взять 1-1,5 миллиарда долларов долга в течение года, в соответствии с текущим периодом, долги привлекаются определенными частями. К концу года они должны достичь 1,5 миллиарда долларов. Это не удивительно, мы уже знали об этом. Однако примечательно, что, ожидая деньги из Европы, они просят деньги у Азиатского банка развития. Очевидно, что они не идут в Европу. С другой стороны, Фонд универсального здравоохранения больше не может обслуживать расходы, срочно нужно постоянно привлекать долги, чтобы компенсировать расходы. Эти деньги привлекаются для закрытия дыр, что бы ни было написано в соглашениях о привлечении кредитов», — подчеркивает собеседник «Факта».
Напоминаем, что этому правительству удалось всего за 8 лет довести государственный долг до более чем 14,1 миллиарда долларов. При этом, до смены власти в 2018 году государственный долг Армении составлял 6,9 миллиарда драмов. То есть, за восемь лет эта власть взяла значительно больше долгов, чем все предыдущие власти вместе за 28 лет «до революции».