Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է 2026-2031 թվականներին կառուցել կամ հիմնանորոգել շուրջ 40 կամուրջ: Այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ ծանոթանում էր Կիևի կամրջի հիմնանորոգման աշխատանքներին, որոնք ավարտվել են երկու շաբաթ առաջ:
Վերջին անգամ Կիևի կամրջի հիմնանորոգում իրականացվել էր 1995 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին, երբ լուծվել էին ջրատարի խնդիրները: Այս տարվա հիմնանորոգման համար տրամադրվել է 20 տարվա երաշխիք:
Աշխատանքների պատասխանատուները վարչապետին տեղեկացրել են, որ հիմնանորոգման ընթացքում վերականգնվել են դեֆորմացիոն շղթաները, վերականգնվել և տեղադրվել են ջրատար և հիդրոիզոլացիոն համակարգեր, տեղադրվել են նոր ցինկապատ պատնեշներ:
Վարչապետին պատմել են, որ դեֆորմացիոն շղթաների գոտում առաջին անգամ Հայաստանում օգտագործվել է հատուկ պոլիմերային բետոն, որը նախատեսված է առավելագույնի հասցնելու հարվածային բեռները և տատանումները:

Правительство Армении планирует в 2026-2031 годах построить или капитально отремонтировать около 40 мостов. Об этом сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян во время ознакомления с работами по капитальному ремонту проезжей части Киевского моста, которые завершились на две недели раньше срока.
Последний раз капитальный ремонт Киевского моста проводился в июлеавгусте 1995 года с целью решения проблем с водоотводом. На проведенный в этом году капитальный ремонт была предоставлена 20-летняя гарантия.
Ответственные за реализацию работ доложили премьеру, что во время капитального ремонта были восстановлены деформационные швы, восстановлены и установлены системы водоотвода и гидроизоляции, установлены новые оцинкованные ограждения.
Премьеру рассказали, что в зоне деформационных швов впервые в Армении использован специальный полимербетонный материал, который предназначен для максимально возможного снижения ударных нагрузок и вибраций при проезде транспортных средств.