Հայաստանի կառավարությունը հաշվարկել է ռուսական գազի հնարավոր թանկացման հետևանքները, տեղեկացրել է երկրի ֆինանսների նախարար Վագե Օվաննիսյանը Shant TV-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք գնահատել ենք բոլոր ռիսկերը և փորձում ենք ներառել այս հաշվարկները մեր ռիսկերի գնահատման համակարգում: Սա արվում է, որպեսզի պատկերացնենք, թե ինչ հետևանքներ կլինեն տարբեր սցենարների իրականացման դեպքում», — ասել է Օվաննիսյանը:
Նա չնշեց կոնկրետ հաշվարկներ, այդ թվում՝ գների և տնտեսական ցուցանիշների հնարավոր պարամետրերը:
2026 թվականի մայիսի վերջում ռուսական իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների մատակարարման պայմանները կարող են փոխվել, հաշվի առնելով Երևանի եվրաինտեգրման ուղղությունը: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի արտոնյալ գինը կարող է դառնալ շուկայական, եթե հանրապետությունը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից:
Բացի այդ, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը հայկական կողմին ուղղված նամակում նախազգուշացրել է, որ հնարավոր է դադարեցնել կամ չեղարկել 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագիրը գազի, նավթամթերքների և չամրացված ադամանդների մատակարարման մասին, եթե Հայաստանի եվրոպական միություն մուտք գործելու գործընթացը շարունակվի:
Հետագայում Ցիվիլևը պարզաբանել է, որ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ից դեպի ԵՄ անցնելու դեպքում Ռուսաստանը չի կարող մատակարարել գազ ներկայիս գներով:

Правительство Армении провело расчеты возможных последствий повышения цены на российский газ, сообщил министр финансов республики Ваге Ованнисян в интервью Shant TV:
«Мы оценили все риски и пытаемся заложить эти расчеты в нашу систему оценки рисков. Это делается для того, чтобы иметь представление, какие последствия будут при реализации того или другого сценария», — сказал Ованнисян:
При этом министр не привел конкретных расчетов, в том числе возможных ценовых параметров и экономических показателей при реализации такого сценария:
В конце мая 2026 года российские власти предупредили о возможном изменении условий поставок энергоресурсов Армении на фоне курса Еревана на евроинтеграцию. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков заявил, что льготная цена российского газа для Армении может стать рыночной в случае выхода республики из ЕАЭС:
Кроме того, министр энергетики РФ Сергей Цивилев направил армянской стороне письмо, в котором Москва предупредила о возможности приостановить или денонсировать соглашение от 2 декабря 2013 года о поставках газа, нефтепродуктов и необработанных алмазов в случае продолжения процесса вступления Армении в ЕС. Позднее Цивилев пояснил, что при переходе Армении от ЕАЭС к ЕС Россия не сможет поставлять ей газ по нынешней цене: