Հայաստանի կառավարությունը հաշվարկել է ռուսական գազի հնարավոր թանկացման հետևանքները, տեղեկացրել է երկրի ֆինանսների նախարար Վագե Օվաննիսյանը Shant TV-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք գնահատել ենք բոլոր ռիսկերը և փորձում ենք ներառել այս հաշվարկները մեր ռիսկերի գնահատման համակարգում: Սա արվում է, որպեսզի պատկերացնենք, թե ինչ հետևանքներ կլինեն տարբեր սցենարների իրականացման դեպքում», — ասել է Օվաննիսյանը:
Նա չնշեց կոնկրետ հաշվարկներ, այդ թվում՝ գների և տնտեսական ցուցանիշների հնարավոր պարամետրերը:
2026 թվականի մայիսի վերջում ռուսական իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ Հայաստանի էներգետիկ ռեսուրսների մատակարարման պայմանները կարող են փոխվել, հաշվի առնելով Երևանի եվրաինտեգրման ուղղությունը: ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի արտոնյալ գինը կարող է դառնալ շուկայական, եթե հանրապետությունը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից:
Բացի այդ, ՌԴ էներգետիկայի նախարար Սերգեյ Ցիվիլևը հայկական կողմին ուղղված նամակում նախազգուշացրել է, որ հնարավոր է դադարեցնել կամ չեղարկել 2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի համաձայնագիրը գազի, նավթամթերքների և չամրացված ադամանդների մատակարարման մասին, եթե Հայաստանի եվրոպական միություն մուտք գործելու գործընթացը շարունակվի:
Հետագայում Ցիվիլևը պարզաբանել է, որ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ից դեպի ԵՄ անցնելու դեպքում Ռուսաստանը չի կարող մատակարարել գազ ներկայիս գներով:

The Armenian government has calculated the potential consequences of a price increase for Russian gas, stated the Minister of Finance Vage Ovanisyan in an interview with Shant TV:
“We have assessed all risks and are trying to incorporate these calculations into our risk assessment system. This is done to understand what the consequences will be under different scenarios,” said Ovanisyan:
However, the minister did not provide specific calculations, including possible price parameters and economic indicators under such a scenario:
At the end of May 2026, Russian authorities warned of a possible change in the conditions for energy resource supplies to Armenia against the backdrop of Yerevan's course towards Eurointegration. The press secretary of the Russian president, Dmitry Peskov, stated that the preferential price of Russian gas for Armenia could become market-based if the republic exits the EAEU:
Additionally, the Russian Minister of Energy Sergey Tsivilev sent a letter to the Armenian side warning of the possibility of suspending or denouncing the agreement of December 2, 2013, on the supply of gas, oil products, and unprocessed diamonds if Armenia continues its process of joining the EU. Later, Tsivilev clarified that when Armenia transitions from the EAEU to the EU, Russia will not be able to supply gas at the current prices: