Հայաստանի կառավարությունը 425 միլիոն դրամ հատկացրեց սեխի և պարսկական նեխուրի գնումների համար
Օգոստոսի 18-ից սեպտեմբերի 1-ը, շուրջ 425 միլիոն դրամ հատկացվելու է 400 տոննա սեխի և 3000 տոննա պարսկական նեխուրի գնումների համար, հայտնում է Sputnik Հայաստան-ն։ Հասարակական որոշումը ընդունվել է Հայաստանի կառավարության նիստում։ Հատկացվող փոխհատուցումը կտրամադրվի հետևյալ պայմաններով:
• 125 դրամ յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար մինչև 400 տոննա սեխի, որը ձեռք է բերվում Սյունիքի մարզից մշակման համար;
• 125 դրամ յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար Հայաստանում ձեռք բերված պարսկական նեխուրի համար մշակման համար։
Կառավարությունը կանխատեսում է, որ այս տարի սեխի և պարսկական նեխուրի առատ բերք կլինի, ինչը կարող է դժվարություններ առաջացնել վաճառքի հարցում։ Բացի այդ, երկար արտահանման լոգիստիկ ուղիները, ինչպես նաև թուրքական, ուզբեկական և տաջիկական չոր մրգերի վաճառքը Եվրոպական միության շուկաներում մոտ $2 ցածր գներով, ստիպել են Հայաստանի կառավարությանը կազմակերպել այս մրգերի գնումները Հայաստանում։
Նախարարությունը նաև նշում է, որ կառավարական փոխհատուցումը պայմանավորված է սեխի և պարսկական նեխուրի պահանջարկով չոր մրգերի, պահածոների, ջեմերի, հյութերի և պարսկական նեխուրի մածուկի արտադրության համար։ Սակայն բարձր գների պատճառով, մշակման համար ձեռք բերված արտադրանքի ծավալները մնում են ցածր։
Մայիսից ի վեր, Ռոսսելխոզնադզորը սկսել է սահմանափակումներ մտցնել Հայաստանից ներմուծվող ապրանքների մուտքը Ռուսաստան, սկզբում թիրախավորելով ձուկ և ծաղիկներ, ապա որոշ տեսակի մրգեր և բանջարեղեն։ Հունիսի 2-ից Ռոսսելխոզնադզորը սահմանափակել է Հայաստանից ներմուծվող քարային մրգերի՝ sour cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches և nectarines, ինչպես նաև խաղողի մուտքը։

News | 2026/08/20 14:01
From August 18 to September 1, about 425 million drams will be allocated for the procurement of around 400 tons of figs and 3,000 tons of peaches, Sputnik Armenia reports. The relevant decision was adopted at a meeting of the Armenian government. The compensation will be provided under the following terms:
• 125 drams for each kilogram of up to 400 tons of figs procured from Syunik Province for processing;
• 125 drams for each kilogram of peaches procured within Armenia for processing.
The government forecasts an abundant harvest of figs and peaches this year, which is expected to create difficulties with sales. In addition, long export logistics routes, as well as Turkish, Uzbek and Tajik dried fruits being sold on European Union markets at prices about $2 lower, prompted the Armenian government to arrange procurement of these fruits within Armenia.
The decision also states that the government compensation is prompted by existing demand for figs and peaches for the production of dried fruits, preserves, jams, juices and peach puree. However, because of high prices, the volumes of produce procured for processing remain low.
Since May, Rosselkhoznadzor has begun restricting the entry of goods imported from Armenia into Russia, initially targeting fish and flowers, and subsequently certain types of fruit and vegetables. From June 2, Rosselkhoznadzor restricted imports from Armenia of stone fruits — sour cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches and nectarines — as well as grapes.