Հայաստանի կառավարությունը 425 միլիոն դրամ հատկացրեց սեխի և պարսկական նեխուրի գնումների համար
Օգոստոսի 18-ից սեպտեմբերի 1-ը, շուրջ 425 միլիոն դրամ հատկացվելու է 400 տոննա սեխի և 3000 տոննա պարսկական նեխուրի գնումների համար, հայտնում է Sputnik Հայաստան-ն։ Հասարակական որոշումը ընդունվել է Հայաստանի կառավարության նիստում։ Հատկացվող փոխհատուցումը կտրամադրվի հետևյալ պայմաններով:
• 125 դրամ յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար մինչև 400 տոննա սեխի, որը ձեռք է բերվում Սյունիքի մարզից մշակման համար;
• 125 դրամ յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար Հայաստանում ձեռք բերված պարսկական նեխուրի համար մշակման համար։
Կառավարությունը կանխատեսում է, որ այս տարի սեխի և պարսկական նեխուրի առատ բերք կլինի, ինչը կարող է դժվարություններ առաջացնել վաճառքի հարցում։ Բացի այդ, երկար արտահանման լոգիստիկ ուղիները, ինչպես նաև թուրքական, ուզբեկական և տաջիկական չոր մրգերի վաճառքը Եվրոպական միության շուկաներում մոտ $2 ցածր գներով, ստիպել են Հայաստանի կառավարությանը կազմակերպել այս մրգերի գնումները Հայաստանում։
Նախարարությունը նաև նշում է, որ կառավարական փոխհատուցումը պայմանավորված է սեխի և պարսկական նեխուրի պահանջարկով չոր մրգերի, պահածոների, ջեմերի, հյութերի և պարսկական նեխուրի մածուկի արտադրության համար։ Սակայն բարձր գների պատճառով, մշակման համար ձեռք բերված արտադրանքի ծավալները մնում են ցածր։
Մայիսից ի վեր, Ռոսսելխոզնադզորը սկսել է սահմանափակումներ մտցնել Հայաստանից ներմուծվող ապրանքների մուտքը Ռուսաստան, սկզբում թիրախավորելով ձուկ և ծաղիկներ, ապա որոշ տեսակի մրգեր և բանջարեղեն։ Հունիսի 2-ից Ռոսսելխոզնադզորը սահմանափակել է Հայաստանից ներմուծվող քարային մրգերի՝ sour cherries, sweet cherries, apricots, plums, peaches և nectarines, ինչպես նաև խաղողի մուտքը։

Правительство Армении выделило 425 миллионов драмов на закупку инжира и персиков
С 18 августа по 1 сентября будет выделено около 425 миллионов драмов на закупку около 400 тонн инжира и 3000 тонн персиков, сообщает Sputnik Армения. Соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении. Компенсация будет предоставлена на следующих условиях:
• 125 драмов за каждый килограмм до 400 тонн инжира, закупленного из Сюника для переработки;
• 125 драмов за каждый килограмм персиков, закупленных в Армении для переработки.
Правительство прогнозирует обильный урожай инжира и персиков в этом году, что может создать трудности с продажами. Кроме того, длинные экспортные логистические маршруты, а также продажа турецких, узбекских и таджикских сухофруктов на рынках Европейского Союза по ценам примерно на 2 доллара ниже, побудили правительство Армении организовать закупку этих фруктов внутри страны.
Решение также указывает, что компенсация правительства вызвана существующим спросом на инжир и персики для производства сухофруктов, консервов, джемов, соков и персикового пюре. Однако из-за высоких цен объемы продукции, закупаемой для переработки, остаются низкими.
С мая Россельхознадзор начал ограничивать ввоз товаров из Армении в Россию, сначала нацеливаясь на рыбу и цветы, а затем на определенные виды фруктов и овощей. С 2 июня Россельхознадзор ограничил импорт из Армении каменных фруктов — вишни, сладкой вишни, абрикосов, слив, персиков и нектаринов, а также винограда.