Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը կայացած նիստում որոշում է ընդունել 1.1 մլրդ դրամի վերաբաշխում իրականացնել «Հյուսիս-Հ νόւ» ավտոճանապարհի տարբեր հատվածների նախագծերի իրականացման համար:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ միջոցները կուղղվեն շինարարական աշխատանքների վերջնական արժեքի 5%-ի վճարմանը, տեխնիկական հսկողության ծառայությունների վճարմանը, պետական կարիքների համար առաջնային նշանակություն ունեցող հողատարածքների սեփականատերերին փոխհատուցումներ տրամադրելուն, ծրագրի կառավարման ծախսերի ծածկմանը, M6 միջպետական ճանապարհի վերականգնմանը, Պուշկինի թունելի վերակառուցմանը, նոր Դիլիջանի թունելի կառուցմանը և նախագծային աշխատանքների վճարմանը:
Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կաջարան-Ագարակ ճանապարհի և Կաջարանյան թունելի շինարարությունը ընթանում է շատ լավ տեմպերով:
«Հյուսիս-Հ νόւ» ավտոճանապարհի մասին
«Հյուսիս-Հ νόւ» տրանսպորտային միջանցքը անցնում է Հայաստանի տարածքով՝ Մեղրի-Կապան-Գորիս-Երևան-Աշտարակ-Գյումրի-Բավրա երթուղով, միանալով հարավից վրացական ճանապարհին, որը տանում է Պոթի և Բաթումի (Սև ծով) նավահանգիստներ և далее դեպի Ռուսաստան, ԱՊՀ երկրներ և Եվրոպական միություն:
Այս համապարփակ նախագծի իրականացմամբ բարելավվելու է Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա ճանապարհային հաղորդակցությունը՝ միացնելով Արևմտյան Ասիան և Արևելյան Եվրոպան:

Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение о перераспределении 1,1 млрд драмов на реализацию ряда проектов на различных участках автокоридора «Север–Юг».
«Проектом решения предлагается осуществить внутреннее перераспределение на 1,1 млрд драмов для финансирования необходимых договорных и иных обязательств по различным участкам автокоридора «Север–Юг», - заявил министр территориального управления и инфраструктур РА Давид Худатян.
По его словам, в частности, средства будут направлены на выплату 5% от окончательной стоимости строительных работ, оплату услуг технического надзора, предоставление компенсаций собственникам земельных участков, признанных имеющими приоритетное значение для государственных нужд, покрытие расходов на управление программой, восстановление межгосударственной дороги M6, реконструкцию Пушкинского тоннеля, строительство нового Дилижанского тоннеля, а также оплату проектных работ.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что строительство участка дороги Каджаран–Агарак и Каджаранского тоннеля ведется очень хорошими темпами.
О коридоре "Север-Юг"
Транспортный коридор Север-Юг, пересекая территорию Армении по маршруту Мегри-Капан-Горис-Ереван-Аштарак-Гюмри-Бавра, примыкает к грузинской дороге с юга, ведущей к портам Поти и Батуми (на Черном море) и далее к России, странам СНГ и Евросоюза. В результате реализации комплексного проекта улучшится путесообщение Европа-Кавказ-Азия в зоне соединения Западной Азии и Восточной Европы.