Հայաստանի կառավարությունը չորեքշաբթի օրը կայացած նիստում որոշում է ընդունել 1.1 մլրդ դրամի վերաբաշխում իրականացնել «Հյուսիս-Հ νόւ» ավտոճանապարհի տարբեր հատվածների նախագծերի իրականացման համար:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ միջոցները կուղղվեն շինարարական աշխատանքների վերջնական արժեքի 5%-ի վճարմանը, տեխնիկական հսկողության ծառայությունների վճարմանը, պետական կարիքների համար առաջնային նշանակություն ունեցող հողատարածքների սեփականատերերին փոխհատուցումներ տրամադրելուն, ծրագրի կառավարման ծախսերի ծածկմանը, M6 միջպետական ճանապարհի վերականգնմանը, Պուշկինի թունելի վերակառուցմանը, նոր Դիլիջանի թունելի կառուցմանը և նախագծային աշխատանքների վճարմանը:
Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կաջարան-Ագարակ ճանապարհի և Կաջարանյան թունելի շինարարությունը ընթանում է շատ լավ տեմպերով:
«Հյուսիս-Հ νόւ» ավտոճանապարհի մասին
«Հյուսիս-Հ νόւ» տրանսպորտային միջանցքը անցնում է Հայաստանի տարածքով՝ Մեղրի-Կապան-Գորիս-Երևան-Աշտարակ-Գյումրի-Բավրա երթուղով, միանալով հարավից վրացական ճանապարհին, որը տանում է Պոթի և Բաթումի (Սև ծով) նավահանգիստներ և далее դեպի Ռուսաստան, ԱՊՀ երկրներ և Եվրոպական միություն:
Այս համապարփակ նախագծի իրականացմամբ բարելավվելու է Եվրոպա-Կովկաս-Ասիա ճանապարհային հաղորդակցությունը՝ միացնելով Արևմտյան Ասիան և Արևելյան Եվրոպան:

The Armenian government has decided to redistribute 1.1 billion drams for the implementation of several projects along the North-South corridor during a meeting on Thursday.
According to the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Davit Khudatyan, the decision proposes an internal redistribution of 1.1 billion drams to finance necessary contractual and other obligations for various sections of the North-South corridor.
In particular, the funds will be directed towards the payment of 5% of the final cost of construction works, payment for technical supervision services, compensation to landowners recognized as having priority significance for state needs, covering program management expenses, restoring the interstate M6 road, reconstructing the Pushkin tunnel, constructing a new Dilijan tunnel, and paying for design works.
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the construction of the Kajaran-Agarak road section and the Kajaran tunnel is progressing very well.
About the North-South Corridor
The North-South transport corridor crosses the territory of Armenia along the route Meghri-Kapan-Goris-Yerevan-Ashtarak-Gyumri-Bavra, connecting to the Georgian road from the south, leading to the ports of Poti and Batumi (on the Black Sea) and further to Russia, the CIS countries, and the European Union. The implementation of this comprehensive project will improve transport communication between Europe, the Caucasus, and Asia in the zone connecting Western Asia and Eastern Europe.