ԵՐԵՎԱՆ, 11 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի շարունակական անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) կարտացոլվի նոր կառավարության ծրագրում, հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Հանդանյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կարգավիճակը ԵԱՏՄ-ում և անդամակցության շարունակությունը закреплены в предвыборной программе «Гражданского договора». «Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին և ներկայացրել մեր դիրքորոշումը: Բացի այդ, Հայաստանը ակտիվորեն մասնակցում է ԵԱՏՄ բոլոր ձևաչափերում և ներդնում է իր ներդրումը ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ֆինանսական ոլորտներում», — ասաց Հանդանյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը շարունակելու է աշխատանքը այս ուղղությամբ ԵԱՏՄ գործընկերների հետ:
Հանդանյանը մեկնաբանել է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրություն կատարելու համար հանրաքվե անցկացնելու գաղափարը, որը նա անվանել է «արհեստական օրակարգ»: «Հանրաքվե չի կարող լինել հարցի շուրջ, որը պարզապես գոյություն չունի», — ասաց պատգամավորը:
Օգոստոսի 5-ին Հայաստանի կառավարությունում տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվեց կառավարության ծրագրի նախագիծը 2026-2031 թվականների համար:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի առաջնահերթությունները, սպասվող ցուցանիշները տարբեր ուղղություններով և նախատեսվող միջոցառումները: Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց արագորեն ավարտել նախագիծը, որը կառավարության հաստատումից հետո կներկայացվի նոր, 9-րդ գումարման Ազգային ժողովին, որը ձևավորվել է հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով:
Ներկայումս ծրագրի ամբողջական տեքստը դեռ չի հրապարակվել:
2025 թվականի գարնանը Հայաստանում ընդունվեց օրենք, որը սկսում է հանրապետության Եվրամիություն անդամակցության գործընթացը: Սակայն օրենքի ընդունումը ինքնին չի նշանակում, որ Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ԵՄ-ին անդամակցության համար:
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ մտադիր են շարունակել մոտեցումը Եվրամիության հետ և միաժամանակ պահպանել անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, քանի դեռ այս երկու ուղղությունների համատեղումը հնարավոր է:
2026 թվականի մայիսի 28-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը չի նախատեսում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից և рассчитывает լիարժեք օգտագործել միավորման պոտենցիալը իր տնտեսական շահերի պաշտպանության համար:

Armenia's government program will confirm the continuation of membership in the EAEU — deputy
YEREVAN, August 11. /ARKA/. The continuation of Armenia's membership in the Eurasian Economic Union (EAEU) will be reflected in the program of the new government, said Sargis Handanyan, a deputy of the ruling faction 'Civil Contract':
According to him, Armenia's status in the EAEU and the continuation of membership in the union were secured in the pre-election program of 'Civil Contract'. 'As you have seen, Armenia participated in the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council and presented our position. In addition, Armenia actively participates in processes in all formats of the EAEU and contributes both politically and financially,' Handanyan said:
He noted that Armenia will continue its work in this direction with EAEU partners:
Commenting on the idea of holding a referendum in Armenia to choose between the EAEU and the EU, Handanyan called it an 'artificial agenda'. 'There cannot be a referendum on a question that simply does not exist,' the deputy stated:
On the government program, on August 5, a meeting was held in the Armenian government to discuss the draft government program for 2026-2031:
During the meeting, the priorities of the program, expected indicators in various areas, and planned activities were discussed. Prime Minister Nikol Pashinyan instructed to finalize the project quickly, which will be presented to the National Assembly of the new 9th convocation formed after the elections on June 7, 2026:
The full text of the program draft has not been published at the time of preparing this material:
In the spring of 2025, a law was passed in Armenia to begin the process of the republic's accession to the European Union. However, the adoption of the law itself does not mean that Armenia has officially applied for EU membership:
The Armenian authorities declare their intention to continue the course of rapprochement with the European Union while simultaneously maintaining membership in the EAEU as long as the combination of these two directions remains possible:
On May 28, 2026, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia does not intend to leave the EAEU and expects to fully utilize the potential of the union to protect its economic interests: