ԵՐԵՎԱՆ, 11 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի շարունակական անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) կարտացոլվի նոր կառավարության ծրագրում, հայտարարել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Հանդանյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կարգավիճակը ԵԱՏՄ-ում և անդամակցության շարունակությունը закреплены в предвыборной программе «Гражданского договора». «Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին և ներկայացրել մեր դիրքորոշումը: Բացի այդ, Հայաստանը ակտիվորեն մասնակցում է ԵԱՏՄ բոլոր ձևաչափերում և ներդնում է իր ներդրումը ինչպես քաղաքական, այնպես էլ ֆինանսական ոլորտներում», — ասաց Հանդանյանը:
Նա նշեց, որ Հայաստանը շարունակելու է աշխատանքը այս ուղղությամբ ԵԱՏՄ գործընկերների հետ:
Հանդանյանը մեկնաբանել է ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրություն կատարելու համար հանրաքվե անցկացնելու գաղափարը, որը նա անվանել է «արհեստական օրակարգ»: «Հանրաքվե չի կարող լինել հարցի շուրջ, որը պարզապես գոյություն չունի», — ասաց պատգամավորը:
Օգոստոսի 5-ին Հայաստանի կառավարությունում տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվեց կառավարության ծրագրի նախագիծը 2026-2031 թվականների համար:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի առաջնահերթությունները, սպասվող ցուցանիշները տարբեր ուղղություններով և նախատեսվող միջոցառումները: Պրեմիեր Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց արագորեն ավարտել նախագիծը, որը կառավարության հաստատումից հետո կներկայացվի նոր, 9-րդ գումարման Ազգային ժողովին, որը ձևավորվել է հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքներով:
Ներկայումս ծրագրի ամբողջական տեքստը դեռ չի հրապարակվել:
2025 թվականի գարնանը Հայաստանում ընդունվեց օրենք, որը սկսում է հանրապետության Եվրամիություն անդամակցության գործընթացը: Սակայն օրենքի ընդունումը ինքնին չի նշանակում, որ Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ԵՄ-ին անդամակցության համար:
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են, որ մտադիր են շարունակել մոտեցումը Եվրամիության հետ և միաժամանակ պահպանել անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, քանի դեռ այս երկու ուղղությունների համատեղումը հնարավոր է:
2026 թվականի մայիսի 28-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը չի նախատեսում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից և рассчитывает լիարժեք օգտագործել միավորման պոտենցիալը իր տնտեսական շահերի պաշտպանության համար:

ЕРЕВАН, 11 августа. /АРКА/. Продолжение членства Армении в Евразийском экономическом союзе будет отражено в программе нового правительства, заявил депутат правящей фракции «Гражданский договор» Саргис Ханданян:
По его словам, статус Армении в ЕАЭС и продолжение членства в союзе были закреплены в предвыборной программе «Гражданского договора». «Как вы видели, Армения приняла участие в заседании Евразийского межправительственного совета и представила нашу позицию. Кроме того, Армения активно участвует в процессах во всех форматах ЕАЭС и вносит свой вклад как в политическом, так и в финансовом плане», — сказал Ханданян:
Он отметил, что Армения продолжит работу по этому направлению с партнерами по ЕАЭС:
Комментируя идею проведения в Армении референдума по выбору между ЕАЭС и ЕС, Ханданян назвал ее «искусственной повесткой». «Не может быть референдума по вопросу, которого просто не существует», — заявил депутат:
О программе правительства 5 августа в правительстве Армении состоялось совещание, на котором обсуждался проект программы правительства на 2026–2031 годы:
В ходе совещания были рассмотрены приоритеты программы, ожидаемые показатели по различным направлениям и планируемые мероприятия. Премьер-министр Никол Пашинян поручил в сжатые сроки доработать проект, который после одобрения правительством будет представлен в Национальное собрание нового, 9-го созыва, сформированного по итогам выборов 7 июня 2026 года:
Полный текст проекта программы на момент подготовки материала не опубликован:
Весной 2025 года в Армении был принят закон о начале процесса вступления республики в Европейский союз. При этом принятие закона само по себе не означает подачи Арменией официальной заявки на членство в ЕС:
Власти Армении заявляют о намерении продолжать курс на сближение с Евросоюзом и одновременно сохранять членство в ЕАЭС до тех пор, пока совмещение этих двух направлений остается возможным:
28 мая 2026 года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения не намерена выходить из ЕАЭС и рассчитывает полноценно использовать потенциал объединения для защиты своих экономических интересов: