Հայաստանի ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը պահանջում է կոնսենսուս - ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ
Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչը Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ԿԱՊԿ) հայտարարել է, որ Հայաստանի ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը պահանջում է կոնսենսուս:
Վիկտոր Վասիլևը РИА Новости-ին ասել է, որ ԿԱՊԿ-ի հերթական նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 11-ին Մոսկվայում, որտեղ պետությունների ղեկավարները, հավանաբար, կքննարկեն այս հարցը:
«Եթե նման որոշում պետք է ընդունվի, այն կկայացվի կոնսենսուսով»,- ասել է նա:
Վասիլևը ընդգծել է, որ ԿԱՊԿ-ի կանոնակարգի 25-րդ հոդվածը վերաբերում է այն հնարավորությանը, որ պետության քաղաքացիների իրավունքները կարող են ժամանակավորապես դադարեցվել, եթե պետությունը երկու տարվա ընթացքում չկատարի պարտավորությունները կազմակերպության բյուջեի նկատմամբ:
«Դե ֆակտո այս իրավիճակը գործում է արդեն ավելի քան երկու տարի, քանի որ Հայաստանը չի առաջադրել իր քաղաքացիներին ԿԱՊԿ-ի քարտուղարությունում և հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին Կազմակերպության միացյալ շտաբից»,- եզրափակել է նա:
Հայաստանը 2024 թվականին «զմորոզել» է իր մասնակցությունը ԿԱՊԿ-ում:
Ինչպես բացատրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կազմակերպության կողմից անվտանգության պայմանագիրը չի կատարվել 2021-2022 թվականներին, ուստի Երևանը «զմորոզել» է իր մասնակցությունը ԿԱՊԿ-ում:

Принятие решения о лишении Армении права голоса в органах ОДКБ потребует консенсуса - постпред РФ
Постпред Российской Федерации в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) заявил, что решение о лишении Армении права голоса требует консенсуса:
Виктор Васильев сообщил РИА Новости, что очередная сессия Совета коллективной безопасности ОДКБ пройдет в Москве 11 ноября, и лидеры государств, вероятно, обсудят этот вопрос:
«Если такое решение потребуется, оно будет приниматься консенсусом», - сказал он:
Постпред подчеркнул, что 25-я статья Устава ОДКБ касается возможности приостановления прав граждан государства на квотные должности, а также права голоса в органах Организации в случае невыполнения обязательств по погашению задолженности перед бюджетом Организации в течение двух лет:
«Де-факто это положение дел действует уже более двух лет, так как Армения не выдвигает своих граждан на квотные должности в Секретариат, а также отозвала своих представителей из Объединенного штаба ОДКБ», - заключил он:
Армения заморозила участие в ОДКБ в 2024 году:
Как объяснял премьер-министр республики Никол Пашинян, Договор о коллективной безопасности в отношении Армении не был выполнен союзниками в 2021-2022 годах, поэтому Ереван «заморозил» участие в ОДКБ.