Հայաստանի ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը պահանջում է կոնսենսուս - ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ
Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչը Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ԿԱՊԿ) հայտարարել է, որ Հայաստանի ձայնի իրավունքից զրկելու որոշումը պահանջում է կոնսենսուս:
Վիկտոր Վասիլևը РИА Новости-ին ասել է, որ ԿԱՊԿ-ի հերթական նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 11-ին Մոսկվայում, որտեղ պետությունների ղեկավարները, հավանաբար, կքննարկեն այս հարցը:
«Եթե նման որոշում պետք է ընդունվի, այն կկայացվի կոնսենսուսով»,- ասել է նա:
Վասիլևը ընդգծել է, որ ԿԱՊԿ-ի կանոնակարգի 25-րդ հոդվածը վերաբերում է այն հնարավորությանը, որ պետության քաղաքացիների իրավունքները կարող են ժամանակավորապես դադարեցվել, եթե պետությունը երկու տարվա ընթացքում չկատարի պարտավորությունները կազմակերպության բյուջեի նկատմամբ:
«Դե ֆակտո այս իրավիճակը գործում է արդեն ավելի քան երկու տարի, քանի որ Հայաստանը չի առաջադրել իր քաղաքացիներին ԿԱՊԿ-ի քարտուղարությունում և հետ է կանչել իր ներկայացուցիչներին Կազմակերպության միացյալ շտաբից»,- եզրափակել է նա:
Հայաստանը 2024 թվականին «զմորոզել» է իր մասնակցությունը ԿԱՊԿ-ում:
Ինչպես բացատրել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կազմակերպության կողմից անվտանգության պայմանագիրը չի կատարվել 2021-2022 թվականներին, ուստի Երևանը «զմորոզել» է իր մասնակցությունը ԿԱՊԿ-ում:

Decision to deprive Armenia of voting rights in CSTO requires consensus - Russian representative
The Russian permanent representative to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) stated that the decision to deprive Armenia of its voting rights requires consensus:
Victor Vasiliev told RIA Novosti that the next session of the CSTO Collective Security Council will take place in Moscow on November 11, and the leaders of the states will likely discuss this issue:
"If such a decision is required, it will be made by consensus," he said:
The representative emphasized that Article 25 of the CSTO Charter concerns the possibility of suspending the rights of citizens of a state to quota positions, as well as the right to vote in the Organization's bodies if the state fails to fulfill its obligations to pay its budgetary debts for two years:
"De facto, this situation has been in effect for more than two years, as Armenia has not nominated its citizens for quota positions in the Secretariat and has also withdrawn its representatives from the CSTO Joint Staff," he concluded:
Armenia froze its participation in the CSTO in 2024:
As explained by the Prime Minister of the Republic, Nikol Pashinyan, the Collective Security Treaty regarding Armenia was not fulfilled by allies in 2021-2022, which is why Yerevan "froze" its participation in the CSTO.