ԵՐԵՎԱՆ, 5 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) երկարաձգել է «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության լիցենզիայի գործողության ժամկետը «Ռազդան-5» էներգաբլոկի համար մինչև 2027 թվականի օգոստոսի 13-ը:
Հանձնաժողովի նիստը կայացել է օգոստոսի 5-ին, որի ընթացքում միաձայն ընդունվել է համապատասխան որոշումը:
«Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության հայտը քննարկվել է հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների կողմից, և դրա վերաբերյալ որևէ հակառակ意见 չի ներկայացվել, ինչի արդյունքում որոշումը միաձայն ընդունվել է:
«Ռազդան-5» էներգաբլոկը գտնվում է Կոտայքի մարզի Ռազդան քաղաքում և շահագործվում է «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության կողմից, որը մտնում է «Գազպրոմ» խմբի մեջ:
Ընկերությունը 2006 թվականին ձեռք է բերել չավարտված բլոկի ակտիվները, որից հետո ավարտել է նրա շինարարությունն ու արդիականացումը: Էներգաբլոկի առանձնահատկությունն է գազոտուրբինային և պարանտուրբինային տեխնոլոգիաների համադրությունը, այսինքն՝ աշխատում է գազ-պարային ցիկլով: Էներգաբլոկը միացվել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգին 2012 թվականի հունվարին: Նրա տեղադրված հզորությունը կազմում է 467 ՄՎտ: «Գազպրոմ Հայաստան»-ի տվյալներով, սկսած գործարկումից, օբյեկտը արտադրել է մոտ 9.7 միլիարդ կՎտ·ժ էլեկտրաէներգիա:

News | 2026/08/05 21:34
YEREVAN, August 5. /ARKA/. Armenia's Public Services Regulatory Commission (PSRC) has extended the license of Gazprom Armenia for the production of thermal energy at the Razdan-5 power unit until August 13, 2027.
The corresponding decision was unanimously adopted at the commission's meeting held on August 5.
Gazprom Armenia's application was reviewed by the commission's specialized departments in accordance with established procedures. No objections were received, and therefore the decision was unanimously approved.
The Razdan-5 power unit is located in the town of Razdan in the Kotayk region and is operated by Gazprom Armenia (part of the Gazprom group) under a license for thermal energy production.
The company acquired the assets of the unfinished unit in 2006, after which it completed its construction and modernization. The unique feature of the facility is the combination of gas turbine and steam turbine technologies, meaning it operates on a combined cycle. The power unit was connected to Armenia's energy system in January 2012. Its installed capacity is 467 MW. According to Gazprom Armenia, since its launch, the facility has produced about 9.7 billion kWh of electricity.