ԵՐԵՎԱՆ, 5 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (ՀԾԿՀ) երկարաձգել է «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության լիցենզիայի գործողության ժամկետը «Ռազդան-5» էներգաբլոկի համար մինչև 2027 թվականի օգոստոսի 13-ը:
Հանձնաժողովի նիստը կայացել է օգոստոսի 5-ին, որի ընթացքում միաձայն ընդունվել է համապատասխան որոշումը:
«Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության հայտը քննարկվել է հանձնաժողովի մասնագիտական ստորաբաժանումների կողմից, և դրա վերաբերյալ որևէ հակառակ意见 չի ներկայացվել, ինչի արդյունքում որոշումը միաձայն ընդունվել է:
«Ռազդան-5» էներգաբլոկը գտնվում է Կոտայքի մարզի Ռազդան քաղաքում և շահագործվում է «Գազպրոմ Հայաստան» ընկերության կողմից, որը մտնում է «Գազպրոմ» խմբի մեջ:
Ընկերությունը 2006 թվականին ձեռք է բերել չավարտված բլոկի ակտիվները, որից հետո ավարտել է նրա շինարարությունն ու արդիականացումը: Էներգաբլոկի առանձնահատկությունն է գազոտուրբինային և պարանտուրբինային տեխնոլոգիաների համադրությունը, այսինքն՝ աշխատում է գազ-պարային ցիկլով: Էներգաբլոկը միացվել է Հայաստանի էներգետիկ համակարգին 2012 թվականի հունվարին: Նրա տեղադրված հզորությունը կազմում է 467 ՄՎտ: «Գազպրոմ Հայաստան»-ի տվյալներով, սկսած գործարկումից, օբյեկտը արտադրել է մոտ 9.7 միլիարդ կՎտ·ժ էլեկտրաէներգիա:

ЕРЕВАН, 5 августа. /АРКА/. Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении продлила срок действия лицензии ЗАО «Газпром Армения» на производство тепловой энергии на энергоблоке «Раздан-5» до 13 августа 2027 года.
Соответствующее решение было единогласно принято на заседании комиссии, состоявшемся 5 августа.
Заявка «Газпром Армения» была рассмотрена профильными подразделениями комиссии в установленном порядке. Возражений по ней не поступило, в связи с чем проект решения был одобрен единогласно.
Энергоблок «Раздан-5» расположен в г. Раздан Котайкской области; эксплуатируется ЗАО «Газпром Армения» (входит в группу "Газпром") на основании лицензии на производство тепловой энергии.
Компания приобрела активы недостроенного блока в 2006 году, после чего завершила его строительство и модернизацию. Особенность объекта — сочетание газотурбинной и паротурбинной технологий, то есть работа по парогазовому циклу. Энергоблок был подключен к энергосистеме Армении в январе 2012 года. Его установленная мощность составляет 467 МВт. По данным «Газпром Армения», с момента запуска объект произвел около 9,7 млрд кВт·ч электроэнергии.