ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վագե Օվանիյանը հայտարարել է, որ իշխանությունների 50%-ով գյուղատնտեսական արտադրության աճի կանխատեսումը հիմնված է նախկինում իրականացված աշխատանքների վրա:
Նա օրինակ է բերել ինտենսիվ գյուղատնտեսության ոլորտում ներդրումները, նշելով, որ իշխանությունները սուբսիդավորել են այդ ներդրումների մի մասը:
«Հայաստանում ստեղծվել են հազարավոր հեկտարներ ինտենսիվ այգիներ, ինչը, ի դեպ, գերազանցում է մեր ռազմավարությամբ սահմանված նպատակային ցուցանիշները: Շուտով այս բոլոր օբյեկտները կսկսեն բերք տալ, և դա մեզ հույս է տալիս, որ մենք կարող ենք այսպիսի նպատակ դնել», - ասել է նա Shant հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
Արմսթատի II եռամսյակի ՀՆԱ ցուցանիշների հաշվետվության համաձայն, գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության և ձկնորսության ոլորտը ցույց է տվել ամենամեծ անկումը. այս հատվածը տարեկան 15.3%-ով նվազել է (ՀՆԱ-ում մասնաբաժինը 6.6%):

Глава Минфина Армении объяснил, на чем основан прогноз властей о 50%-ном росте объемов агропроизводства
Новости | 2026/08/29 12:06
Ваге Ованнисян отметил, что прогноз основан на ранее выполненной работе
ЕРЕВАН, 29 августа. /АРКА/. Министр финансов Армении Ваге Ованнисян заявил, что в основе прогноза властей о 50%-ном росте объемов сельскохозяйственного производства лежит проделанная ранее работа.
В качестве примера он назвал инвестиции в сферу интенсивного сельского хозяйства, отметив, что власти субсидировали часть этих инвестиций.
«В Армении созданы тысячи гектаров интенсивных садов, что, кстати, превышает целевые показатели, установленные нашей стратегией. В ближайшее время все эти объекты начнут давать урожай, и это дает нам надежду на то, что мы можем поставить перед собой такую цель», - сказал он в интервью телекомпании Shant.
Согласно отчету Армстата о показателях ВВП Армении во II квартале, сфера сельского хозяйства, лесного хозяйства и рыболовства показала наибольший спад: этот сегмент сократился на 15,3% в годовом выражении (доля в ВВП - 6,6%).