Հայաստանի և Ուկրաինայի փոխարտգործնախարարները քննարկել են տնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Վրո փոխարտգործնախարար Վան Կոստանյանը, աշխատանքային այցով Կիևում, հանդիպել է Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Մищենկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ուկրաինական համագործակցության հարցեր, մասնավորապես քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, տնտեսական կապերի ընդլայնման և բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ամրապնդման հեռանկարները:
Կողմերը նշել են, որ վերջին շրջանում Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառության աճի դրական դինամիկա է արձանագրվել:
Կոստանյանն ու Մищենկոն ընդգծել են միջանձնային կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը: Քննարկվել են նաև гуманитарային բնույթի հարցեր:
Բացի այդ, երկու երկրների արտգործնախարարությունների ներկայացուցիչները փոխանակվել են տարածաշրջանային և միջազգային գործընթացների վերաբերյալ կարծիքներով, ընդգծելով կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության առաջխաղացման կարևորությունը:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 69.1 միլիոն դոլար, ինչը 38.8% -ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ուկրաինական արտադրանքի ներմուծումը Հայաստան 36.1% -ով աճել է՝ հասնելով 65 միլիոն դոլարի:

Deputy Foreign Ministers of Armenia and Ukraine Discuss Prospects for Expanding Economic Ties
YEREVAN, August 14. /ARKA/. Acting Deputy Foreign Minister of Armenia Vaan Kostanyan met with Deputy Foreign Minister of Ukraine Oleksandr Mishchenko during a working visit to Kyiv:
During the meeting, the parties discussed issues of bilateral Armenian-Ukrainian cooperation, particularly the prospects for activating political dialogue, expanding economic ties, and strengthening interaction on multilateral platforms:
The parties also noted the positive dynamics of trade turnover between Armenia and Ukraine in recent times:
Kostanyan and Mishchenko emphasized the importance of implementing programs aimed at further strengthening interpersonal ties. Humanitarian issues were also discussed:
In addition, representatives of the foreign ministries of the two countries exchanged views on regional and international processes, emphasizing the importance of promoting stable and long-term peace:
According to Armstat, the trade turnover between Armenia and Ukraine in January-June 2026 amounted to $69.1 million, an increase of 38.8% compared to the same period in 2025. Imports of Ukrainian products to Armenia during the reporting period increased by 36.1% to $65 million: