Հայաստանի և Ուկրաինայի փոխարտգործնախարարները քննարկել են տնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Վրո փոխարտգործնախարար Վան Կոստանյանը, աշխատանքային այցով Կիևում, հանդիպել է Ուկրաինայի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Մищենկոյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ուկրաինական համագործակցության հարցեր, մասնավորապես քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, տնտեսական կապերի ընդլայնման և բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ամրապնդման հեռանկարները:
Կողմերը նշել են, որ վերջին շրջանում Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառության աճի դրական դինամիկա է արձանագրվել:
Կոստանյանն ու Մищենկոն ընդգծել են միջանձնային կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կարևորությունը: Քննարկվել են նաև гуманитарային բնույթի հարցեր:
Բացի այդ, երկու երկրների արտգործնախարարությունների ներկայացուցիչները փոխանակվել են տարածաշրջանային և միջազգային գործընթացների վերաբերյալ կարծիքներով, ընդգծելով կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության առաջխաղացման կարևորությունը:
Արմսթատի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 69.1 միլիոն դոլար, ինչը 38.8% -ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Ուկրաինական արտադրանքի ներմուծումը Հայաստան 36.1% -ով աճել է՝ հասնելով 65 միլիոն դոլարի:

В Киеве замминистры МИД Армении и Украины обсудили перспективы расширения экономических связей
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Врио заместителя министра иностранных дел Армении Ваан Костанян в рамках рабочего визита в Киев встретился с заместителем министра иностранных дел Украины Александром Мищенко:
В ходе встречи стороны обсудили вопросы двустороннего армяно-украинского сотрудничества, в частности перспективы активизации политического диалога, расширения экономических связей и укрепления взаимодействия на многосторонних площадках:
Стороны также отметили положительную динамику роста товарооборота между Арменией и Украиной в последнее время:
Костанян и Мищенко подчеркнули важность реализации программ, направленных на дальнейшее укрепление межчеловеческих связей. Были также обсуждены вопросы гуманитарного характера:
Кроме того, представители МИД двух стран обменялись мнениями по региональным и международным процессам, подчеркнув важность продвижения стабильного и долгосрочного мира:
По данным Армстата, товарооборот между Арменией и Украиной в январе-июне 2026 года составил $69,1 млн, увеличившись на 38,8% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года. Импорт украинской продукции в Армению за отчетный период вырос на 36,1% — до $65 млн: