Հայաստանի խորհրդարանի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև ԹՐԻՓՓ ծրագրի շուրջ փոխըմբռնում կա։ Նա այս մասին ասել է ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում։
«Հայաստանի և Իրանի միջև ԹՐԻՓՓ-ի շուրջ փոխըմբռնում կա, և ես չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կարող է մտահոգվել, որ Իրան-ԱՄՆ լարված հարաբերությունները կարող են ազդել այս ծրագրի իրագործման վրա»,- ասել է Խանդանյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի շահագրգռվածությունն այն է, որ տարածաշրջանում հնարավորինս արագ խաղաղություն հաստատվի։
«Ինչ վերաբերում է Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններին, իհարկե, մեր շահագրգռվածությունն այն է, որ հնարավորինս արագ խաղաղություն հաստատվի, և մեզ մեծ հույս էին ներշնչել այն բանակցություններն ու պայմանավորվածությունները, որոնք մի քանի ամիս առաջ տեղի ունեցան Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև, և կարծես ձևավորվել էր խաղաղության պլան։ Հույս ունենանք, որ այդ պլանը կիրագործվի»,- նշել է Խանդանյանը։
Անդրադառնալով ԹՐԻՓՓ-ի շրջանակներում երկաթգծի կառուցման հարցին ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարված հարաբերությունների համատեքստում՝ Խանդանյանն ընդգծել է, որ երկաթգծի կառուցումը Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններից կախված չէ:
«Երկաթգծի հարցը օրակարգում է։ Այս պահին ուսումնասիրվում է տեղանքը, դրա իրագործելիությունը, և երբ ուսումնասիրություններն ու տեխնիկական զննություններն ավարտվեն, կսկսվի շինարարությունը։ Ես այստեղ քաղաքական խոչընդոտ չեմ տեսնում»,- ասել է Խանդանյանը։

There is mutual understanding on the TRIP project between Armenia and Iran
Sargis Khandanian, a member of the ruling Civil Contract faction in the Armenian parliament, stated that there is mutual understanding regarding the TRIP project between Armenia and Iran. He made this remark during a press briefing with journalists in the National Assembly.
"There is mutual understanding on the TRIP project between Armenia and Iran, and I do not think anyone should be concerned that the tense relations between Iran and the USA could affect the implementation of this project," Khandanian said.
According to him, Armenia's interest is to establish peace in the region as quickly as possible.
"Regarding Iran-US relations, of course, our interest is to establish peace as quickly as possible, and we were greatly encouraged by the negotiations and agreements that took place a few months ago between Iran and the United States, and it seems a peace plan was formed. Let us hope that this plan will be realized," Khandanian noted.
Addressing the issue of railway construction within the framework of TRIP in the context of tense relations between the USA and Iran, Khandanian emphasized that the construction of the railway is not dependent on Iran-US relations.
"The railway issue is on the agenda. Currently, the terrain is being studied for its feasibility, and once the studies and technical inspections are completed, construction will begin. I see no political obstacles here," Khandanian said.