ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վագե Օվանիյանը հայտարարել է, որ ներկայումս Հայաստանի Եվրամիություն անդամակցելու հարցը չի քննարկվում:
«Եվրամիություն անդամակցելու համար անհրաժեշտ է համապատասխանեցնել բոլոր ստանդարտները եվրոպական չափանիշներին»,- ասել է Օվանիյանը Shant TV-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, անկախ նրանից, թե երբ կամ արդյոք Հայաստանը երբևէ կդառնա Եվրամիության անդամ, ստանդարտների բարելավումը օգտակար է երկրի համար:
«Մենք խոսում ենք ենթակառուցվածքների արդիականացման, կարգավորման, օրենսդրական փոփոխությունների մասին: Այս պահին Եվրամիություն անդամակցելու հարցը չի քննարկվում»,- ընդգծել է նախարարը:
Օվանիյանը նշել է, որ ընտրության հարցը կարող է առաջանալ միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանը բարելավի իր ստանդարտները և համապատասխանեցնի եվրոպական պահանջներին:
«Այս պահին ընտրելու ոչինչ չկա: Պետք է կատարել ստանդարտների բարելավման աշխատանքներ»,- ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես հայտարարել է, որ այս փուլում երկրի Եվրամիություն անդամակցման հարցը չի քննարկվում:
«Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին այսօր, վաղը կամ հաջորդ տարի, քանի որ ստանդարտները պետք է բարելավվեն»,- ասել է Օվանիյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ ստանդարտների բարելավումը կարող է օգտակար լինել նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) մասնակցության տեսանկյունից:
Հայաստանը ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են Եվրամիության հետ մերձեցման և եվրոպական ստանդարտների անցնելու մասին, միաժամանակ հայտարարելով, որ մտադիր են պահպանել ԵԱՏՄ անդամակցությունը այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկու ինտեգրացիոն ուղղություններով մասնակցությունը համատեղելի է:
Մոսկվան բազմիցս նախազգուշացրել է, որ Հայաստանի ԵՄ ստանդարտներին անցնելու դեպքում կարող են լինել տնտեսական հետևանքներ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանը ստիպված կլինի դադարեցնել Հայաստանի հետ տնտեսական ինտեգրումը: Նրա գնահատմամբ, հանրապետությունը կարող է կորցնել մինչև 14% ՀՆԱ, եթե էներգակիրների գները բարձրանան ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում:
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ գազի մատակարարումները ներկայումս ապահովված են, կապերը գործընկերների հետ շարունակվում են, իսկ հնարավոր ռիսկերը մնում են կառավարելի երկրի տնտեսության համար:

Позиция Армении между ЕС и ЕАЭС
ЕРЕВАН, 29 августа. /АРКА/. Вопрос о вступлении Армении в Европейский союз на данном этапе не стоит, заявил министр финансов республики Ваге Ованнисян в интервью Shant TV.
«Движение по направлению к ЕС — это изменение армянских стандартов. До того как стать членом ЕС, необходимо привести все свои стандарты в соответствие с европейскими критериями», — сказал Ованнисян.
По его словам, независимо от того, станет ли Армения когда-либо членом Евросоюза, совершенствование стандартов отвечает интересам самой республики.
«Мы говорим о модернизации инфраструктуры, регулировании, изменениях законодательства. Сейчас вопрос о вступлении в ЕС не стоит», — подчеркнул министр.
Ованнисян отметил, что вопрос выбора может возникнуть после того, как Армения изменит свои стандарты и будет соответствовать европейским требованиям и критериям вступления в ЕС.
«До этого выбирать не из чего. Необходимо проделать работу по совершенствованию стандартов», — заявил глава Минфина.
Он напомнил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян также заявлял об отсутствии на данном этапе вопроса о вступлении страны в Евросоюз.
«Армения не может вступить в ЕС сегодня, завтра или в следующем году, поскольку стандарты должны быть усовершенствованы», — сказал Ованнисян.
При этом министр подчеркнул, что повышение стандартов в Армении может быть полезным и с точки зрения ее участия в Евразийском экономическом союзе.
Армения между ЕС и ЕАЭС
Власти Армении декларируют курс на сближение с Евросоюзом и переход к европейским стандартам, при этом заявляют о намерении сохранять членство в ЕАЭС до тех пор, пока участие в двух интеграционных направлениях будет совместимо.
Москва неоднократно предупреждала о возможных экономических последствиях перехода Армении на стандарты ЕС. Президент РФ Владимир Путин заявлял, что в таком случае России придется свернуть интеграционное экономическое взаимодействие с Арменией. По его оценке, республика может потерять до 14% ВВП в случае роста цен на энергоносители после выхода из ЕАЭС.
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян, в свою очередь, заявлял, что поставки газа в настоящее время обеспечены, контакты с партнерами продолжаются, а потенциальные риски остаются управляемыми для экономики страны.