ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վագե Օվանիյանը հայտարարել է, որ ներկայումս Հայաստանի Եվրամիություն անդամակցելու հարցը չի քննարկվում:
«Եվրամիություն անդամակցելու համար անհրաժեշտ է համապատասխանեցնել բոլոր ստանդարտները եվրոպական չափանիշներին»,- ասել է Օվանիյանը Shant TV-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, անկախ նրանից, թե երբ կամ արդյոք Հայաստանը երբևէ կդառնա Եվրամիության անդամ, ստանդարտների բարելավումը օգտակար է երկրի համար:
«Մենք խոսում ենք ենթակառուցվածքների արդիականացման, կարգավորման, օրենսդրական փոփոխությունների մասին: Այս պահին Եվրամիություն անդամակցելու հարցը չի քննարկվում»,- ընդգծել է նախարարը:
Օվանիյանը նշել է, որ ընտրության հարցը կարող է առաջանալ միայն այն ժամանակ, երբ Հայաստանը բարելավի իր ստանդարտները և համապատասխանեցնի եվրոպական պահանջներին:
«Այս պահին ընտրելու ոչինչ չկա: Պետք է կատարել ստանդարտների բարելավման աշխատանքներ»,- ասել է նա:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես հայտարարել է, որ այս փուլում երկրի Եվրամիություն անդամակցման հարցը չի քննարկվում:
«Հայաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին այսօր, վաղը կամ հաջորդ տարի, քանի որ ստանդարտները պետք է բարելավվեն»,- ասել է Օվանիյանը:
Նա նաև ընդգծել է, որ ստանդարտների բարելավումը կարող է օգտակար լինել նաև Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) մասնակցության տեսանկյունից:
Հայաստանը ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարում են Եվրամիության հետ մերձեցման և եվրոպական ստանդարտների անցնելու մասին, միաժամանակ հայտարարելով, որ մտադիր են պահպանել ԵԱՏՄ անդամակցությունը այնքան ժամանակ, քանի դեռ երկու ինտեգրացիոն ուղղություններով մասնակցությունը համատեղելի է:
Մոսկվան բազմիցս նախազգուշացրել է, որ Հայաստանի ԵՄ ստանդարտներին անցնելու դեպքում կարող են լինել տնտեսական հետևանքներ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ այդ դեպքում Ռուսաստանը ստիպված կլինի դադարեցնել Հայաստանի հետ տնտեսական ինտեգրումը: Նրա գնահատմամբ, հանրապետությունը կարող է կորցնել մինչև 14% ՀՆԱ, եթե էներգակիրների գները բարձրանան ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու դեպքում:
Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, իր հերթին, հայտարարել է, որ գազի մատակարարումները ներկայումս ապահովված են, կապերը գործընկերների հետ շարունակվում են, իսկ հնարավոր ռիսկերը մնում են կառավարելի երկրի տնտեսության համար:

YEREVAN, August 29. /ARKA/. The issue of Armenia's accession to the European Union is not on the agenda at this stage, said the country's Finance Minister Vage Ovanisyan in an interview with Shant TV.
"Moving towards the EU means changing Armenian standards. Before becoming a member of the EU, it is necessary to bring all standards in line with European criteria," Ovanisyan said.
According to him, regardless of whether Armenia will ever become a member of the EU, improving standards is in the interests of the republic itself.
"We are talking about modernizing infrastructure, regulation, and legislative changes. Currently, the issue of joining the EU is not on the table," the minister emphasized.
Ovanisyan noted that the question of choice may arise after Armenia changes its standards and meets European requirements and criteria for EU membership.
"Until then, there is nothing to choose from. It is necessary to work on improving standards," the Finance Minister stated.
He reminded that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also stated that the issue of the country's accession to the EU is not on the agenda at this stage.
"Armenia cannot join the EU today, tomorrow, or next year, as standards need to be improved," Ovanisyan said.
At the same time, the minister emphasized that improving standards in Armenia could also be beneficial in terms of its participation in the Eurasian Economic Union (EAEU).
Armenia Between the EU and EAEU
The Armenian authorities declare a course towards rapprochement with the EU and a transition to European standards, while also stating their intention to maintain membership in the EAEU as long as participation in both integration directions is compatible.
Moscow has repeatedly warned about the possible economic consequences of Armenia transitioning to EU standards. Russian President Vladimir Putin stated that in this case, Russia would have to curtail economic integration with Armenia. According to his estimates, the republic could lose up to 14% of GDP in case of rising energy prices after leaving the EAEU.
Armenia's Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, for his part, stated that gas supplies are currently secured, contacts with partners continue, and potential risks remain manageable for the country's economy.