Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարությունը և Հայաստանի դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները, գլխավորությամբ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, այցելել են Մարգարա անցակետը Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին:
Տուրի ընթացքում, որը կազմակերպվել էր տարեկան աշխատանքային սեմինարի շրջանակներում, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը ներկայացրել է անցակետի վերանորոգման և վերազինման աշխատանքները, ընդգծելով, որ այն պատրաստ է շահագործման:
Հայկական կողմը վերակառուցել է Մարգարա անցակետը, որի համար ծախսվել է շուրջ 1 միլիարդ դրամ, մինչդեռ Թուրքիան դեռևս չի սկսել բացել իր Ալիջան անցակետը սահմանին:
Երևանն ու Անկարան 2022 թվականին համաձայնել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար «ամենաարագ հնարավոր ժամկետներում»: Մայիսի կեսերին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հայաստանի-Թուրքիայի երկխոսությունը հասել է այն մակարդակին, որ լիարժեք նորմալացում կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի, այդ թվում՝ նշանակալի տնտեսական շահերով:
Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը փակ է եղել 1990-ականների սկզբից:
Թուրքական պատվիրակ Սերդար Քիլիչը, ով մայիսի սկզբին այցելել է Երևան, հրաժարվել է ասել, թե երբ Անկարան նախատեսում է բացել սահմանը Հայաստանի հետ:

Руководство Министерства иностранных дел Армении и главы армянских дипломатических миссий за границей, во главе с министром иностранных дел Араратом Мирзояном, посетили пограничный переход Маргара на границе Армении и Турции.
Во время экскурсии, организованной в рамках ежегодного семинара, председатель Государственного доходного комитета Эдуард Хачикян представил работы, проведенные по реконструкции и оснащению пограничного перехода, подчеркнув, что он готов к эксплуатации.
Армянская сторона реконструировала пограничный переход Маргара, потратив на это около 1 миллиарда драмов, в то время как Турция еще не приступила к открытию своего пограничного перехода Алиджан на другой стороне границы.
Ереван и Анкара согласились еще в 2022 году открыть границу для граждан третьих стран «в кратчайшие сроки». В середине мая министр иностранных дел Армении заявил, что армяно-турецкий диалог достиг такого уровня, что полная нормализация может произойти в любой момент, включая значительные экономические выгоды.
Армяно-турецкая граница закрыта с начала 1990-х годов. Турецкий посланник Сердар Килич, посетивший Ереван в начале мая, отказался сообщить, когда Анкара планирует открыть границу с Арменией.