Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավարությունը և Հայաստանի դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները, գլխավորությամբ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի, այցելել են Մարգարա անցակետը Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին:
Տուրի ընթացքում, որը կազմակերպվել էր տարեկան աշխատանքային սեմինարի շրջանակներում, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը ներկայացրել է անցակետի վերանորոգման և վերազինման աշխատանքները, ընդգծելով, որ այն պատրաստ է շահագործման:
Հայկական կողմը վերակառուցել է Մարգարա անցակետը, որի համար ծախսվել է շուրջ 1 միլիարդ դրամ, մինչդեռ Թուրքիան դեռևս չի սկսել բացել իր Ալիջան անցակետը սահմանին:
Երևանն ու Անկարան 2022 թվականին համաձայնել են բացել սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար «ամենաարագ հնարավոր ժամկետներում»: Մայիսի կեսերին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Հայաստանի-Թուրքիայի երկխոսությունը հասել է այն մակարդակին, որ լիարժեք նորմալացում կարող է տեղի ունենալ ցանկացած պահի, այդ թվում՝ նշանակալի տնտեսական շահերով:
Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը փակ է եղել 1990-ականների սկզբից:
Թուրքական պատվիրակ Սերդար Քիլիչը, ով մայիսի սկզբին այցելել է Երևան, հրաժարվել է ասել, թե երբ Անկարան նախատեսում է բացել սահմանը Հայաստանի հետ:

The leadership of Armenia's Foreign Ministry and heads of Armenian diplomatic missions abroad, led by Foreign Minister Ararat Mirzoyan, visited the Margara checkpoint on the Armenia-Turkey border.
During a tour organized as part of the annual workshop, State Revenue Committee Chairman Eduard Hakobyan presented the work carried out to renovate and equip the checkpoint, stressing that it is ready for operation.
The Armenian side has reconstructed the Margara checkpoint on the Armenian-Turkish border, spending about 1 billion drams for that purpose, while Turkey has yet to move to open its Alican checkpoint on the other side of the border.
Yerevan and Ankara agreed back in 2022 to open the border to citizens of third countries “at the earliest possible date.” In mid-May, Armenia’s foreign minister said the Armenian-Turkish dialogue had matured to the point where full normalization could be achieved at any moment, including with significant economic gains.
The Armenian-Turkish border has been closed since the early 1990s. Turkish envoy Serdar Kilic, who visited Yerevan in early May, declined to say when Ankara planned to open the border with Armenia.