Իսրայելում Հայաստանի դեսպան Արաման Ակոպյանը հայտարարել է, որ մոտ 80% իսրայելական հասարակության կարծիքով, երկիրը վաղուց պետք է ճանաչեր Հայոց ցեղասպանությունը։ Նա նշել է, որ Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշումը, ըստ որի, կառավարության միաձայն որոշումը բավարար է, որպեսզի երկիրը համարվի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած, չի համապատասխանում հասարակական կարծիքին։
«Իսրայելում, որը անցել է Հոլոքոսթ, ինչպես կարող է չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը»,- ասել է դեսպանը։ Նա ընդգծել է, որ հասարակական ակտիվիստների մեծամասնությունը միշտ էլ կողմ է եղել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը։
Ակոպյանը նաև նշել է, որ ռուսալեզու համայնքում աջակցությունը մի փոքր ավելի ցածր է, մոտ 75-80%։ Նա կարծում է, որ պատմական մոտեցման պատճառով, ռուսալեզու հրեաները պետք է ավելի լավ հասկանան հայերի հարցը։
Դեսպանը հավելել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի ազդի երկկողմ հարաբերությունների վրա, քանի որ Հայաստանը չի դիմել այլ երկրներին այդ ճանաչումը ստանալու համար։

Посол Армении в Израиле: 80% израильского общества считает, что страна должна была признать Геноцид армян давно
Новости | 2026/08/08 18:03
Посол Арман Акопян прокомментировал позицию Израиля
Посол Армении в Израиле Арман Акопян заявил, что примерно 80% израильского общества считает, что страна должна была признать Геноцид армян давно. Он отметил, что официальная позиция Израиля, согласно которой единогласное решение правительства является достаточным основанием для признания, не отражает общественного мнения.
«Как страна, пережившая Холокост, как Израиль может не признавать Геноцид армян?» - сказал посол. Он подчеркнул, что подавляющее большинство гражданских активистов всегда выступали за признание Геноцида армян.
Акопян также отметил, что среди русскоязычного сегмента поддержка признания несколько ниже, около 75-80%. Он считает, что историческая близость между армянами и евреями должна способствовать лучшему пониманию армянского вопроса.
Посол добавил, что признание Геноцида не повлияет на двусторонние отношения, так как Армения никогда не обращалась к другим странам с просьбой о признании.