ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի ներդրումների ընդհանուր պորտֆելը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 1,933,341,220 հազար դրամ, ինչը 202.38 մլրդ դրամով կամ 9.48%-ով նվազել է տարվա սկզբից: Այս մասին տեղեկացնում են «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. II եռամսյակ 2026» տեղեկագրից:
Միայն II եռամսյակում բանկերի ներդրումների պորտֆելը նվազել է 280.76 մլրդ դրամով կամ 12.68%-ով:
Պորտֆելի հիմնական մասը՝ 1.26 տրիլիոն դրամ կամ 65.17%-ը, կազմել են ժամկետից առաջ պահվող ներդրումները:
Վաճառքի համար նախատեսված ներդրումների ծավալը հասել է 624.15 մլրդ դրամի՝ 32.28% բաժնով: Ֆինանսական նպատակներով ներդրումները կազմել են 38.72 մլրդ դրամ կամ 2% ընդհանուր պորտֆելից, իսկ վերահսկվող անձանց կանոնադրական կապիտալում ներդրումները՝ 10.51 մլրդ դրամ կամ 0.54%:
Հունիսի վերջի դրությամբ ամենամեծ ներդրումային պորտֆելը եղել է «Արդշինբանկ»-ում՝ 306.45 մլրդ դրամ: Սակայն տարվա սկզբից այս ցուցանիշը նվազել է 29.86%-ով, իսկ II եռամսյակում՝ 40.4%-ով:
Երկրորդ տեղում է «ԱՄԻՕ բանկը»՝ 259.92 մլրդ դրամով, որը տարվա սկզբից աճել է 7.2%-ով, իսկ եռամսյակում՝ նվազել 4.6%-ով:
Այնուհետև «Ամերիաբանկ»՝ 210.07 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 17.26%, եռամսյակում 0.84%), «Ինեկոբանկ»՝ 175.1 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 4.55%, եռամսյակում 6.64%) և «Արմսվիսբանկ»՝ 172.08 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 9.75%, եռամսյակում 4.38%):
II եռամսյակում ամենամեծ աճը ցուցաբերել է «Ֆաստ բանկը»՝ 70.53%-ով, մինչև 38.76 մլրդ դրամ: «Արմէկոնոմբանկ»-ի ցուցանիշը աճել է 5.51%-ով, մինչև 103.16 մլրդ դրամ, իսկ «Յունիբանկ»-ի՝ 5.39%-ով, մինչև 26.43 մլրդ դրամ:
Տարի սկզբից ամենամեծ աճը գրանցվել է «Բիբլոս բանկ Հայաստան»-ում՝ 37.64%-ով, «Ֆաստ բանկ»-ում՝ 37.51%-ով և «Արմէկոնոմբանկ»-ում՝ 15.4%-ով:
Տարի սկզբից ամենամեծ նվազումը գրանցվել է «Արդշինբանկ»-ում՝ 29.86%-ով, «Կոնվերսբանկ»-ում՝ 20.16%-ով, «Ամերիաբանկ»-ում՝ 17.26%-ով, «Էվոկաբանկ»-ում՝ 14.37%-ով և «IDBank»-ում՝ 13.85%-ով:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում էր 17 կոմերցիոն բանկ: Մեկ բանկի միջին ներդրումային պորտֆելը կազմել է 113.73 մլրդ դրամ:
Այս տեղեկագրի և գործակալության այլ տեղեկատվական ապրանքների ձեռքբերման համար խնդրում ենք դիմել մարքեթինգի բաժին (էլ. փոստ՝ [email protected]). ($1 = 365.38 դրամ)

YEREVAN, August 25. /ARKA/. The total investment portfolio of commercial banks in Armenia at the end of June 2026 amounted to 1,933,341,220 thousand drams, decreasing by 202.38 billion drams, or 9.48% since the beginning of the year. This is according to data from the ARKA agency's bulletin "Indicators of Banking Activity in Armenia. Q2 2026".
In the second quarter alone, the banks' investment portfolio decreased by 280.76 billion drams, or 12.68%.
The main part of the portfolio — 1.26 trillion drams, or 65.17% — consisted of investments held to maturity.
The volume of investments intended for sale reached 624.15 billion drams, accounting for 32.28%. Financial investments for commercial purposes amounted to 38.72 billion drams, or 2% of the total portfolio, while investments in the equity capital of controlled entities accounted for 10.51 billion drams, or 0.54%.
The largest investment portfolio at the end of June was recorded at Ardshinbank — 306.45 billion drams. However, since the beginning of the year, this figure has decreased by 29.86%, and in the second quarter — by 40.4%.
In second place by size of investment portfolio was AMIO Bank with a figure of 259.92 billion drams, which increased by 7.2% since the beginning of the year, but decreased by 4.6% over the quarter. Following are Ameriabank — 210.07 billion drams (decline since the beginning of the year – 17.26%, for the quarter 0.84%), Inecobank — 175.1 billion drams (decline since the beginning of the year – 4.55%, for the quarter – 6.64%) and Armswissbank — 172.08 billion drams (decline since the beginning of the year – 9.75%, for the quarter – 4.38%).
Meanwhile, the largest growth in the investment portfolio in the second quarter was demonstrated by Fast Bank — up 70.53%, to 38.76 billion drams. ArmEconomBank's figure rose by 5.51%, to 103.16 billion drams, while Unibank's rose by 5.39%, to 26.43 billion drams.
Since the beginning of the year, the most significant growth was recorded at Byblos Bank Armenia — 37.64%, Fast Bank — 37.51% and ArmEconomBank — 15.4%.
The most noticeable decrease in the investment portfolio since the beginning of the year was noted at Ardshinbank — 29.86%, Conversbank — 20.16%, Ameriabank — 17.26%, Evocabank — 14.37% and IDBank — 13.85%.
As of June 30, 2026, there were 17 commercial banks operating in Armenia. The average size of the investment portfolio of one bank was 113.73 billion drams.
For the acquisition of this bulletin and other information products of the agency, please contact the marketing department (e-mail: [email protected]). ($1 = 365.38 drams)