ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի ներդրումների ընդհանուր պորտֆելը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 1,933,341,220 հազար դրամ, ինչը 202.38 մլրդ դրամով կամ 9.48%-ով նվազել է տարվա սկզբից: Այս մասին տեղեկացնում են «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. II եռամսյակ 2026» տեղեկագրից:
Միայն II եռամսյակում բանկերի ներդրումների պորտֆելը նվազել է 280.76 մլրդ դրամով կամ 12.68%-ով:
Պորտֆելի հիմնական մասը՝ 1.26 տրիլիոն դրամ կամ 65.17%-ը, կազմել են ժամկետից առաջ պահվող ներդրումները:
Վաճառքի համար նախատեսված ներդրումների ծավալը հասել է 624.15 մլրդ դրամի՝ 32.28% բաժնով: Ֆինանսական նպատակներով ներդրումները կազմել են 38.72 մլրդ դրամ կամ 2% ընդհանուր պորտֆելից, իսկ վերահսկվող անձանց կանոնադրական կապիտալում ներդրումները՝ 10.51 մլրդ դրամ կամ 0.54%:
Հունիսի վերջի դրությամբ ամենամեծ ներդրումային պորտֆելը եղել է «Արդշինբանկ»-ում՝ 306.45 մլրդ դրամ: Սակայն տարվա սկզբից այս ցուցանիշը նվազել է 29.86%-ով, իսկ II եռամսյակում՝ 40.4%-ով:
Երկրորդ տեղում է «ԱՄԻՕ բանկը»՝ 259.92 մլրդ դրամով, որը տարվա սկզբից աճել է 7.2%-ով, իսկ եռամսյակում՝ նվազել 4.6%-ով:
Այնուհետև «Ամերիաբանկ»՝ 210.07 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 17.26%, եռամսյակում 0.84%), «Ինեկոբանկ»՝ 175.1 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 4.55%, եռամսյակում 6.64%) և «Արմսվիսբանկ»՝ 172.08 մլրդ դրամ (տարի սկզբից նվազում 9.75%, եռամսյակում 4.38%):
II եռամսյակում ամենամեծ աճը ցուցաբերել է «Ֆաստ բանկը»՝ 70.53%-ով, մինչև 38.76 մլրդ դրամ: «Արմէկոնոմբանկ»-ի ցուցանիշը աճել է 5.51%-ով, մինչև 103.16 մլրդ դրամ, իսկ «Յունիբանկ»-ի՝ 5.39%-ով, մինչև 26.43 մլրդ դրամ:
Տարի սկզբից ամենամեծ աճը գրանցվել է «Բիբլոս բանկ Հայաստան»-ում՝ 37.64%-ով, «Ֆաստ բանկ»-ում՝ 37.51%-ով և «Արմէկոնոմբանկ»-ում՝ 15.4%-ով:
Տարի սկզբից ամենամեծ նվազումը գրանցվել է «Արդշինբանկ»-ում՝ 29.86%-ով, «Կոնվերսբանկ»-ում՝ 20.16%-ով, «Ամերիաբանկ»-ում՝ 17.26%-ով, «Էվոկաբանկ»-ում՝ 14.37%-ով և «IDBank»-ում՝ 13.85%-ով:
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում էր 17 կոմերցիոն բանկ: Մեկ բանկի միջին ներդրումային պորտֆելը կազմել է 113.73 մլրդ դրամ:
Այս տեղեկագրի և գործակալության այլ տեղեկատվական ապրանքների ձեռքբերման համար խնդրում ենք դիմել մարքեթինգի բաժին (էլ. փոստ՝ [email protected]). ($1 = 365.38 դրամ)

Портфель инвестиций банков Армении в II квартале составил 1,93 трлн драмов
ЕРЕВАН, 25 августа. /АРКА/. Совокупный портфель инвестиций коммерческих банков Армении на конец июня 2026 года составил 1,933,341,220 тыс. драмов, сократившись с начала года на 202,38 млрд драмов, или на 9,48%. Об этом свидетельствуют данные бюллетеня агентства «АРКА» «Показатели деятельность банков Армении. II квартал 2026 года».
Только во втором квартале инвестиционный портфель банков уменьшился на 280,76 млрд драмов, или на 12,68%.
Основную часть портфеля — 1,26 трлн драмов, или 65,17% — составили инвестиции, удерживаемые до истечения срока погашения.
Объем инвестиций, предназначенных для продажи, достиг 624,15 млрд драмов с долей 32,28%. На финансовые инвестиции в коммерческих целях приходилось 38,72 млрд драмов, или 2% совокупного портфеля, а на инвестиции в уставный капитал контролируемых лиц — 10,51 млрд драмов, или 0,54%.
Крупнейший инвестиционный портфель на конец июня был зафиксирован у Ардшинбанка — 306,45 млрд драмов. При этом с начала года данный показатель сократился на 29,86%, а во втором квартале – на 40,4%.
На втором месте по величине инвестпортфеля расположился АМИО банк с показателем в 259,92 млрд драмов, который с начала года увеличился на 7,2%, а за квартал – сократился на 4,6%. Далее следуют Америабанк — 210,07 млрд драмов (спад к началу года – 17,26, за квартал 0,84%), Инекобанк — 175,1 млрд драмов (спад к началу года – 4,55%, за квартал – 6,64%) и Армсвисбанк — 172,08 млрд драмов (спад к началу года – 9,75%, за квартал – 4,38%).
При этом, наибольший рост инвестиционного портфеля во втором квартале продемонстрировал Фаст Банк — на 70,53%, до 38,76 млрд драмов. У Армэкономбанка показатель вырос на 5,51%, до 103,16 млрд драмов, а у Юнибанка — на 5,39%, до 26,43 млрд драмов.
С начала года наиболее существенный рост зафиксирован у Библос Банка Армения — на 37,64%, Фаст Банка — на 37,51% и Армэкономбанка — на 15,4%.
Наиболее заметное сокращение инвестиционного портфеля с начала года отмечено у Ардшинбанка — на 29,86%, Конверсбанка — на 20,16%, Америабанка — на 17,26%, Эвокабанка — на 14,37% и IDBank — на 13,85%.
По состоянию на 30 июня 2026 года в Армении действовали 17 коммерческих банков. Средний размер инвестиционного портфеля одного банка составлял 113,73 млрд драмов.
Для приобретения данного бюллетеня и других информационных продуктов агентства просьба обращаться в отдел маркетинга (е-mail: [email protected]). ($1 — 365.38 драма)