Հայաստանի բանկերի ներդրումները արժեթղթերում II եռամսյակում կազմել են 1,92 տրիլիոն դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի արժեթղթերի ներդրումների ընդհանուր ծավալը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 1,922,826,829 հազար դրամ: Այս մասին տեղեկացնում են «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. II եռամսյակ 2026» բյուլետենում, որը կազմվել է հայկական բանկերի հաշվետվությունների հիման վրա, որոնք հրապարակվում են միջազգային ֆինանսական հաշվետվության ստանդարտների համաձայն:
Հունիսի վերջի դրությամբ, ներդրումների ծավալը մարտի վերջի համեմատ նվազել է 280,1 միլիարդ դրամով, կամ 12,7%-ով: Տարվա սկզբից ցուցանիշը նվազել է 202,5 միլիարդ դրամով, կամ 9,5%-ով:
Ներդրումների մասնաբաժինը բանկային համակարգի ընդհանուր ակտիվներում հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 13,9%, իսկ եկամտաբեր ակտիվներում՝ 12,99%:
Ներդրումների կառուցվածքը ըստ արժեթղթերի տեսակների
Բանկերի ներդրումների հիմնական մասը կազմել են պետական արժեթղթեր՝ 1,74 տրիլիոն դրամ, կամ 90,67% ընդհանուր պորտֆելից:
Նեգործական արժեթղթերի ներդրումների ծավալը կազմել է 181,93 միլիարդ դրամ՝ 9,46% մասնաբաժնով: Հնարավոր արժեզրկման համար ձևավորված ռեզերվները հասել են 2,55 միլիարդ դրամի, կամ 0,13% պորտֆելից:
Հաշվի առնելով ձևավորված ռեզերվները, բանկերի ընդհանուր արժեթղթերի պորտֆելը կազմել է 1,922,758,908 հազար դրամ:
Ներդրումների նպատակների կառուցվածքը
Պորտֆելի հիմնական մասը կազմել են արժեթղթեր, որոնք պահվում են մինչև ժամկետի ավարտը: Նման ներդրումների ծավալը կազմել է 1,26 տրիլիոն դրամ, կամ 65,53% ընդհանուր ցուցանիշից:
Ներդրումների ծավալը, որոնք նախատեսված են վաճառքի համար, կազմել է 624,15 միլիարդ դրամ, կամ 32,46% պորտֆելից:
Բանկերի ներդրումները կոմերցիոն նպատակներով կազմել են 38,72 միլիարդ դրամ, կամ 2,01% ընդհանուր պորտֆելից:
Պետական облигацийում բանկերի ընդհանուր ներդրումների ծավալը կազմել է 1,344 տրիլիոն դրամ՝ մոտ 69,9% ամբողջ արժեթղթերի պորտֆելից:
Բանկային համակարգի առաջատարները
Հունիսի վերջի դրությամբ, ամենամեծ արժեթղթերի պորտֆելը ունեցել է Արդշինբանկը՝ 306,45 միլիարդ դրամ: Բանկի բաժինը կազմել է 15,94% բանկային համակարգի ընդհանուր ներդրումներից:
Երկրորդ տեղում է ԱՄԻՕ բանկը՝ 259,92 միլիարդ դրամի պորտֆելով և 13,52% բաժնով:
Երրորդ տեղում է Ամերիաբանկը՝ 210,07 միլիարդ դրամ, կամ 10,92% ընդհանուր պորտֆելից:
Հաջորդում են Ինեկոբանկը՝ 175,1 միլիարդ դրամ և Արմսվիսբանկը՝ 172,08 միլիարդ դրամ:
Բանկերի դինամիկան
Երկրորդ եռամսյակում առավելագույն աճը ներդրումների մեջ ցույց է տվել Ֆաստ Բանկը՝ 70,53%-ով, մինչև 38,76 միլիարդ դրամ:
Արմէկոնոմբանկի ներդրումները աճել են 5,51%-ով, մինչև 103,16 միլիարդ դրամ:
30 հունիսի 2026 թվականի դրությամբ Հայաստանում գործում է 17 կոմերցիոն բանկ: Մեկ բանկի համար միջին ներդրման ծավալը կազմում է 113,1 միլիարդ դրամ:

Инвестиции банков Армении в ценные бумаги во II квартале составили 1,92 трлн драмов
ЕРЕВАН, 25 августа. /АРКА/. Совокупный объем инвестиций коммерческих банков Армении в ценные бумаги на конец июня 2026 года составил 1,922,826,829 тыс. драмов. Об этом свидетельствуют данные бюллетеня агентства «АРКА» «Показатели деятельность банков Армении. II квартал 2026 года», составленного по данным отчетов армянских банков, публикуемых в соответствии с международными стандартами МСФО.
По сравнению с концом марта объем вложений сократился на 280,1 млрд драмов, или на 12,7%. С начала года показатель уменьшился на 202,5 млрд драмов, или на 9,5%.
Доля инвестиций в ценные бумаги в совокупных активах банковской системы на конец июня составила 13,9%, а в доходных активах — 12,99%.
Структура портфеля по видам ценных бумаг
Основная часть вложений банков пришлась на государственные ценные бумаги — 1,74 трлн драмов, или 90,67% совокупного портфеля.
Объем инвестиций в негосударственные ценные бумаги составил 181,93 млрд драмов с удельным весом 9,46%. Резервы под возможное обесценение достигли 2,55 млрд драмов, или 0,13% портфеля.
С учетом сформированных резервов совокупный портфель ценных бумаг банков составлял 1,922,758,908 тыс. драмов.
Структура портфеля по целям инвестирования
Основная часть портфеля приходилась на ценные бумаги, удерживаемые до истечения срока погашения. Объем таких вложений составил 1,26 трлн драмов, или 65,53% совокупного показателя.
Объем ценных бумаг, предусмотренных для продажи, составил 624,15 млрд драмов, или 32,46% портфеля.
Инвестиции банков в ценные бумаги в коммерческих целях составили 38,72 млрд драмов, или 2,01% совокупного портфеля.
Общий объем вложений банков в государственные облигации составил 1,344 трлн драмов — около 69,9% всего портфеля ценных бумаг.
Лидеры банковской системы
Крупнейший портфель ценных бумаг на конец июня был зафиксирован у Ардшинбанка — 306,45 млрд драмов. На долю банка приходилось 15,94% совокупных вложений банковской системы в ценные бумаги.
На втором месте находился АМИО банк с портфелем в 259,92 млрд драмов и долей 13,52%. За квартал показатель снизился на 4,6%, при этом с начала года вырос на 7,2%.
В тройку лидеров также вошел Америабанк — 210,07 млрд драмов, или 10,92% совокупного портфеля. За квартал его вложения сократились на 0,84%, а с начала года — на 17,26%.
Далее следуют Инекобанк с портфелем в 175,1 млрд драмов и Армсвисбанк — 172,08 млрд драмов.
Динамика по банкам
Наиболее высокий рост инвестиций в ценные бумаги во втором квартале продемонстрировал Фаст Банк — на 70,53%, до 38,76 млрд драмов.
У Армэкономбанка вложения увеличились на 5,51%, до 103,16 млрд драмов, у Юнибанка — на 5,39%, до 26,43 млрд драмов, а у IDBank — примерно на 1%, до 54,45 млрд драмов.
Наиболее существенное квартальное сокращение после Ардшинбанка отмечено у Конверсбанка — на 21,36% до 101,1 млрд драмов, Араратбанка — на 13,77% до 57,6 млрд драмов, Банка ВТБ (Армения) — на 11,81% до 22,7 млрд драмов и Эвокабанка — на 10,28% до 93,3 млрд драмов.
По состоянию на 30 июня 2026 года в Армении действовали 17 коммерческих банков. Средний объем инвестиций одного банка в ценные бумаги составлял 113,1 млрд драмов.