Հայաստանի բանկերի ներդրումային պորտֆելը երկրորդ եռամսյակում կազմել է 1.93 տրիլիոն դրամ, նվազում 9.5% տարեկան
Լուրեր | 2026/08/25 12:42
Հայաստանի բանկերի ներդրումային պորտֆելը նվազել է 9.5%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, օգոստոսի 25. /ARKA/. Հայաստանի կոմերցիոն բանկերի ընդհանուր ներդրումային պորտֆելը 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ կազմել է 1,933,341,220 հազար դրամ, ինչը 202.38 միլիարդ դրամով, կամ 9.48%-ով նվազել է տարվա սկզբից:
Միայն երկրորդ եռամսյակում բանկերի ներդրումային պորտֆելը նվազել է 280.76 միլիարդ դրամով, կամ 12.68%:
Պորտֆելի մեծ մասը՝ 1.26 տրիլիոն դրամ, կամ 65.17%-ը, կազմված է մինչև ժամկետը պահվող ներդրումներից:
Վաճառքի համար պահվող ներդրումների ծավալը հասել է 624.15 միլիարդ դրամի, ինչը կազմում է 32.28%: Առևտրային նպատակներով ֆինանսական ներդրումները կազմել են 38.72 միլիարդ դրամ, կամ 2% ընդհանուր պորտֆելից, իսկ վերահսկվող կազմակերպությունների արտոնագրված կապիտալում ներդրումները կազմել են 10.51 միլիարդ դրամ, կամ 0.54%:
Հունիսի վերջի դրությամբ ամենամեծ ներդրումային պորտֆելը ունեցել է «Արդշինբանկը», որը կազմել է 306.45 միլիարդ դրամ: Տարի սկզբից այս թիվը նվազել է 29.86%-ով, իսկ երկրորդ եռամսյակում՝ 40.4%-ով:
AMIO բանկը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը 259.92 միլիարդ դրամով, որը 7.2%-ով աճել է տարվա սկզբից, սակայն 4.6%-ով նվազել է եռամսյակի ընթացքում: Այնուհետև «Ամերիաբանկը» 210.07 միլիարդ դրամով (17.26%-ով նվազել է տարվա սկզբից և 0.84%-ով եռամսյակի ընթացքում), «Ինեկոբանկը» 175.1 միլիարդ դրամով (4.55%-ով նվազել է տարվա սկզբից և 6.64%-ով եռամսյակի ընթացքում), և «Արմսվիսբանկը» 172.08 միլիարդ դրամով (9.75%-ով նվազել է տարվա սկզբից և 4.38%-ով եռամսյակի ընթացքում):
«Ֆաստ բանկը» երկրորդ եռամսյակում ցուցաբերել է ամենամեծ ներդրումային պորտֆելի աճը՝ 70.53%-ով՝ հասնելով 38.76 միլիարդ դրամի: «Արմէկոնոմբանկի» թիվը աճել է 5.51%-ով՝ հասնելով 103.16 միլիարդ դրամի, իսկ «Ունի բանկի» ներդրումային պորտֆելը աճել է 5.39%-ով՝ հասնելով 26.43 միլիարդ դրամի:
Տարի սկզբից ամենամեծ աճը գրանցվել է «Բիբլոս բանկ Հայաստան»-ում (37.64%), «Ֆաստ բանկում» (37.51%) և «Արմէկոնոմբանկում» (15.4%):
Տարի սկզբից ամենամեծ նվազումը գրանցվել է «Արդշինբանկում» (29.86%), «Կոնվերս բանկում» (20.16%), «Ամերիաբանկում» (17.26%), «Եվոկաբանկում» (14.37%) և «ԻԴ բանկում» (13.85%):
2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում էր 17 կոմերցիոն բանկ: Մեկ բանկի միջին ներդրումային պորտֆելը կազմում էր 113.73 միլիարդ դրամ:

ЕРЕВАН, 25 августа. /ARKA/. Общий инвестиционный портфель коммерческих банков Армении на конец июня 2026 года составил 1,933,341,220 тысяч драмов, что на 202.38 миллиарда драмов, или 9.48%, меньше по сравнению с началом года:
Только во втором квартале инвестиционный портфель банков уменьшился на 280.76 миллиарда драмов, или на 12.68%:
Большая часть портфеля — 1.26 триллиона драмов, или 65.17% — составляют инвестиции, удерживаемые до погашения:
Объем инвестиций, удерживаемых для продажи, достиг 624.15 миллиарда драмов, что составляет 32.28%. Финансовые инвестиции для коммерческих целей составили 38.72 миллиарда драмов, или 2% от общего портфеля, в то время как инвестиции в уставный капитал контролируемых организаций составили 10.51 миллиарда драмов, или 0.54%:
На конец июня крупнейший инвестиционный портфель имел «Ардашинбанк», составивший 306.45 миллиарда драмов. С начала года эта цифра уменьшилась на 29.86%, а во втором квартале — на 40.4%:
AMIO Банк занял второе место по размеру инвестиционного портфеля с показателем 259.92 миллиарда драмов, увеличившись на 7.2% с начала года, но снизившись на 4.6% по сравнению с кварталом. За ним следовал «Амерiabank» с 210.07 миллиарда драмов (уменьшение на 17.26% с начала года и на 0.84% по сравнению с кварталом), «Инекабанк» с 175.1 миллиарда драмов (уменьшение на 4.55% с начала года и на 6.64% по сравнению с кварталом) и «АрмСwissБанк» с 172.08 миллиарда драмов (уменьшение на 9.75% с начала года и на 4.38% по сравнению с кварталом):
«Фаст Банк» продемонстрировал наибольший рост инвестиционного портфеля во втором квартале, увеличившись на 70.53% до 38.76 миллиарда драмов. Показатель «Армэкономбанк» увеличился на 5.51% до 103.16 миллиарда драмов, в то время как инвестиционный портфель «УниБанка» увеличился на 5.39% до 26.43 миллиарда драмов:
С начала года наибольший рост был зафиксирован в «Библос Банк Армения» (37.64%), «Фаст Банк» (37.51%) и «Армэкономбанк» (15.4%):
Наибольшее снижение инвестиционного портфеля с начала года зафиксировано в «Ардашинбанк» (29.86%), «Конверс Банк» (20.16%), «Амерiabank» (17.26%), «Евокабанк» (14.37%) и «ИД Банк» (13.85%):
По состоянию на 30 июня 2026 года в Армении действовало 17 коммерческих банков. Средний инвестиционный портфель одного банка составил 113.73 миллиарда драмов: