Հայաստանի արտահանումները շարունակվում են նվազել ռուսական պատժամիջոցների հետևանքով
Հայաստանի արտահանումները շարունակվում են զգալիորեն նվազել անցյալ ամսվա ընթացքում, ինչի պատճառը Ռուսաստանի կողմից imposed unprecedented trade restrictions-ն է, որը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է:
Հայաստանի կառավարության վիճակագրական կոմիտեի այս շաբաթ հրապարակած տվյալների համաձայն, արտահանումները կազմել են 594.3 միլիոն դոլար, ինչը մոտ 16 տոկոսով նվազել է 2025 թվականի հուլիսից: Արտահանումները տարեկան կտրվածքով նվազել են մոտ 20 տոկոսով հունիսին:
Մայիսի վերջում և հունիսի սկզբին ռուսական իշխանությունները սանիտարական հիմունքներով արգելել են այս ապրանքների, ինչպես նաև հայկական հանքային ջրի, ձկների և որոշ ալկոհոլային խմիչքների մուտքը: Մոսկվան imposed the bans as it pressed Yerevan to quickly choose between continuing to seek membership of the European Union and remaining part of a Russian-led trade bloc.
Հայաստանի կառավարությունը փորձել է մեղմել ռուսական արգելքի ազդեցությունը, առաջարկելով սուբսիդիաներ գյուղացիական տնտեսություններին և գյուղատնտեսական ընկերություններին, որոնք կարողանում են գտնել նոր արտահանման շուկաներ: Այն նաև ապահովել է Եվրոպական հանձնաժողովի խոստումը, որ բացելու է ԵՄ-ի խիստ պաշտպանված և կարգավորվող շուկան հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների համար:
Ռուս-հայկական առևտրի sharp drop-ը, որը գրանցվել է այս տարվա առաջին կեսին, արգելքների մեկ այլ պատճառ է: Չնայած այս նվազմանը, Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի թիվ մեկ առևտրային գործընկեր և արտահանման շուկա, որը կազմում է 27.5 տոկոս նրա արտաքին առևտրից:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նվազեցրել է ռուսական արգելքների ազդեցությունը հայկական տնտեսության վրա, պնդելով, որ այն շարունակել է աճել այս ամռանը:
Աշխարհի բանկը անցյալ ամսվա ընթացքում հայտնել է, որ մտահոգված է Մոսկվայի կողմից արդեն ձեռնարկված միջոցների հնարավոր հետևանքներով:

Экспорт Армении продолжает значительно снижаться в прошлом месяце после беспрецедентных торговых ограничений, введенных Россией, ее основным торговым партнером, согласно официальной статистике.
Данные, опубликованные на этой неделе Государственным комитетом Армении по статистике, показывают, что экспорт составил 594,3 миллиона долларов, что на 16 процентов меньше по сравнению с июлем 2025 года. Экспорт упал примерно на 20 процентов в годовом исчислении в июне.
Цитируя другое правительственное агентство, Инспекцию по безопасности продуктов питания, оппозиционное издание Yerevan.today ранее сообщило, что физический объем армянских фруктов, овощей и срезанных цветов, отправленных за границу, сократился вдвое в июне и июле.
В конце мая и начале июня российские власти заблокировали по санитарным причинам многомиллионные импорты этих продуктов, а также армянской минеральной воды, рыбы и некоторых алкогольных напитков. Москва ввела запреты, настаивая на том, чтобы Ереван быстро выбрал между продолжением стремления к членству в Европейском Союзе и оставлением частью возглавляемого Россией торгового блока.
Правительство пыталось смягчить последствия российского эмбарго, предлагая субсидии фермерам и агробизнесу, которые смогли найти новые экспортные рынки. Оно также обеспечило обещание Европейской комиссии открыть строго защищенный и регулируемый рынок ЕС для армянских сельскохозяйственных продуктов.
Несмотря на это снижение, Россия остается крупнейшим торговым партнером Армении, составляя 27,5 процента ее внешней торговли. Экспорт Армении в Россию и ЕС составил 1,23 миллиарда долларов и 516 миллионов долларов соответственно, согласно данным статистического комитета.
Премьер-министр Никол Пашинян преуменьшил влияние российских запретов на армянскую экономику, утверждая, что она продолжает расти в этом году.